Iohannis végleg távozik, de a politikai csata csak most kezd igazán élesedni

Iohannis végleg távozik, de a politikai csata csak most kezd igazán élesedni
Iohannis a Cotroceni-palotában – Fotó: Octav Ganea / Inquam Photos

Klaus Iohannis ma végleg elhagyja a Cotroceni-palotát, ezzel lezárul egy évtizedes korszak Románia politikájában. Az utolsó napjai nem a diadal, hanem a kényszerű távozás jegyében teltek: inkább lemondott, minthogy szembenézzen a felfüggesztéssel. Elemzők szerint külpolitikában stabil és nyugatbarát irányt tartott, de belpolitikailag egy távolságtartó, elszigetelődött elnökké vált. Távozásával Ilie Bolojan veszi át ideiglenesen az államfői tisztséget, ami a PNL-n belül és a szenátus élén is változásokat hozott. Az ország pedig már most a májusi elnökválasztásra készül, miközben az ellenzék bizalmatlansági indítvánnyal fenyegeti a kormányt. Iohannis búcsút int, de a politikai csata csak most kezdődik igazán.

Klaus Iohannis ma végleg elhagyja a Cotroceni-palotát, és ezzel tíz év után lezárul egy korszak Románia politikájában. Az elemzők véleménye megoszlik róla: egyesek szerint stabilan tartotta az országot a nyugati szövetségi rendszerben, mások szerint rideg vezetőként vonul be a történelembe, aki nem értette az emberek problémáit és túlzott hatalmat adott a titkosszolgálatoknak. Amit biztosan állíthatunk, hogy az elnöki székből nem diadalittasan vonul vissza, hanem egy kényszerű távozásként is értelmezhető lemondással, amellyel elkerülte a felfüggesztési procedúrát.

Belpolitikai szempontból egy távolságtartó, technokrata stílusú elnök volt, aki ritkán ereszkedett le a hétköznapi politikai csatározások szintjére, és ezzel sokak szerint elidegenedett a választóktól. Az első mandátumában még aktívan szembeszállt a PSD dominanciájával, és szerepe volt abban, hogy Liviu Dragnea politikai karrierje zátonyra fusson, de a második ciklusára mintha teljesen elvesztette volna a lendületét. Miközben a nyugati partnerekkel való kapcsolatok építésére összpontosított, a hazai politikai viszonyokat egyre inkább a háttérből próbálta irányítani, de közvetlen beavatkozások helyett inkább a pártok feletti alkukban hitt. Az ő nevéhez fűződik a PNL és a PSD nagykoalíciója, amely sokak szerint stabilitást hozott, mások szerint viszont megtörte a demokratikus versengést, és a politikai elit összefonódásának szimbólumává vált. Iohannis a végére gyakorlatilag elvesztette a politikai kontrollt a belső folyamatok felett.

Külpolitikailag Iohannis egy következetesen nyugatbarát, kiszámítható államfő volt, aki Romániát szilárdan az EU és a NATO irányvonalán tartotta. Kiemelkedő szerepet játszott a kelet-közép-európai biztonság megerősítésében, különösen az ukrajnai háború kirobbanása után, amikor Románia a térség egyik legfontosabb NATO-partnerévé vált. Stabilitást és diplomáciai fegyelmet sugárzott, amit nyugati partnerei értékeltek, de épp ez a visszafogottság tette kevésbé karizmatikus vezetővé a nemzetközi színtéren. Noha sokat dolgozott azon, hogy Románia regionális befolyása növekedjen, a nagy ambíciói – például a NATO-főtitkári vagy az Európai Tanács elnöki pozíciójának megszerzése – végül kudarcba fulladtak. Brüsszelben megbízható partnerként tekintettek rá, de nem tartották elég erős karakternek a legmagasabb uniós pozíciókhoz. Ennek ellenére külpolitikájának legfőbb öröksége az marad, hogy Románia Európa egyik stabil és megbízható pillére maradt az ő vezetése alatt.

Már csak ezeket az eredményeket és kudarcokat mérlegre téve kiderül, hogy Iohannis politikai öröksége kérdéses. Egyrészt megakadályozta, hogy az ország autoriter irányba forduljon, másrészt a végére már mintha teljesen elvesztette volna a kapcsolatot a valósággal. Miközben idehaza már alig kommunikált a lakossággal, a népszerűsége meg vészesen csökkent, őt láthatóan ez nem zavarta, hanem egyre nagyobb diplomáciai ambíciókat táplált. Utolsó hónapjait végül a teljes kudarc és káosz határozta meg, kirobbant a villa-botrány is, amit tetézett a költekező elnöki életmód, a magánrepülős utazások előzménye. Mindennek következtében, ma, mikor kilép az elnöki palotából, nem is marad Bukarestben, hanem visszamegy Nagyszebenbe, ahol a sajtóértesülések szerint huzamosabb időt fog tölteni.

Iohannis megy, Bolojan jön

Most azonban a figyelem már nem Iohannisra, hanem Ilie Bolojanra terelődik, aki ma átveszi az ügyvivő államfői tisztséget. Az eddig a szenátus élén álló politikus három hónapra kerül ebbe a pozícióba, amíg a májusi elnökválasztás le nem zajlik. Ezzel a váltással pedig a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) és a szenátusban is új helyzet áll elő.

Mivel az alkotmány szerint az államfő nem lehet párttag, Bolojan azonnal felfüggesztette PNL-tagságát, és az ügyvivő pártelnöki tisztséget Cătălin Predoiu belügyminiszterre bízta. Ezzel Predoiu lett a párt arca az elkövetkező hónapokra, és neki kell majd lavíroznia a koalíciós tárgyalások és az elnökválasztási kampány között.

A szenátusban sem maradt következmények nélkül a váltás. Bolojan helyét Mircea Abrudean vette át ügyvivőként, így ő lett az ország második embere, míg Bolojan Cotrocenibe költözik. A szenátus élén így egy kevésbé ismert, de a liberálisok belső köreiben megbízhatónak tartott figura áll most, akinek a fő feladata az lesz, hogy biztosítsa a törvényhozás zavartalan működését ebben a felfokozott politikai helyzetben.

Miközben a hatalmi térkép átrendeződik, az ellenzék sem ül a babérjain. Az AUR továbbra is támadja a kormányt, és bizalmatlansági indítvánnyal fenyeget, amelyről a következő napokban derül ki, mennyire tud valós politikai fenyegetést jelenteni. Predoiu viszont már jelezte, hogy a PNL teljes vállszélességgel kiáll a Ciolacu-kormány mellett, és nem hagyják, hogy az ellenzék megbuktassa a kabinetet.

A következő hetek politikai feszültségei már körvonalazódnak: egy ideiglenes államfő, egy átmeneti PNL-vezetés, egy bizonytalanságban lebegő kormány, és egy készülődő elnökválasztás.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!