Politikai instabilitás Romániában: a nemzetközi sajtó is beszámolt Iohannis lemondásáról
Klaus Iohannis február 12-től lemond államfői tisztségéről, miután a parlament ellenzéki pártjai felfüggesztési eljárást indítottak ellene. A román államfő döntésére és az azt övező politikai válságra számos nemzetközi hírportál reagált, különböző aspektusokból megközelítve az eseményt. Sajtószemle.
Reuters
A Reuters azt emelte ki, hogy Iohannis a lemondásával megelőzte az ellene indított felfüggesztési eljárást, amit három szélsőjobboldali párt kezdeményezett. A hírügynökség hangsúlyozta, hogy a politikai instabilitás részben a tavalyi elnökválasztás első fordulójában gyökerezik. Călin Georgescu győzelme mindenkit meglepett, pár nappal a második forduló előtt pedig az alkotmánybíróság érvénytelenítette a választást orosz beavatkozás gyanúja miatt. A Reuters arról is ír, hogy Iohannis döntését befolyásolta az a tény, hogy a felfüggesztéséről szóló szavazáson néhány kormánypárti képviselő is hajlandó lett volna igennel szavazni.
BBC
A BBC különös figyelmet fordított arra, hogy a szélsőjobboldali politikai erők és szavazóik élesen támadták Iohannist, mivel az elnökválasztás érvénytelenítése után hivatalban maradt. A brit portál megjegyezte, hogy az ultranacionalista pártok sikeresen mozgósították szavazóikat, és januárban több tízezres tüntetéseket szerveztek, ahol az elnök távozását követelték. A felfüggesztésre vonatkozó parlamenti kezdeményezés nyomás alá helyezte Iohannist, aki végül inkább a lemondás mellett döntött, hogy elkerülje a politikai megosztottság további elmélyülését – összegzi a BBC.
Euronews
Az Euronews főként az intézményi és jogi vonatkozásokra összpontosított. Az alkotmánybíróság az orosz dezinformációs kampányokra és választási szabálytalanságokra hivatkozva rendelte el az elnökválasztás érvénytelenítését – írja az Euronews. A portál kiemelte, hogy Iohannis ellen már háromszor próbáltak felfüggesztési indítványt benyújtani, de ezeket eddig elutasították eljárásjogi okok miatt. Azt is megemlítették, hogy a felfüggesztési kezdeményezés mögött álló szélsőjobboldali pártokat néhány mérsékeltebb ellenzéki erő, például az USR is támogatta.
Associated Press (AP)
Az AP az elnök álláspontját helyezte középpontba, idézve Iohannis beszédét, amiben alaptalannak és károsnak nevezte az ellene indított eljárást. Az AP szerint Iohannis érzelmes hangvételű beszédében hangsúlyozta, hogy soha nem sértette meg a román alkotmányt, és szerinte a felfüggesztése egy értelmetlen politikai játszma, amelyben „mindenki veszít, senki sem nyer.” Az amerikai hírügynökség részletesen kitért arra, hogy az elnök 2014 óta állt az ország élén, és eredetileg mandátuma decemberben járt volna le, ám az elnökválasztás megsemmisítése miatt meghosszabbították tisztségét.
Politico
A Politico az orosz befolyásgyakorlás kérdésére és a választási rendszer sebezhetőségére tért ki részletesebben. A lap hangsúlyozta, hogy a választás első fordulóját a szélsőjobboldali Georgescu nyerte, ám az alkotmánybíróság szerint ennek eredményeit a közösségi médián keresztül zajló orosz kampányok torzították. A Politico szerint a parlamenti ellenzék – a szélsőjobboldali pártok és az USR – azért követelte Iohannis azonnali távozását, mert szerintük a román politikai elit nem adott megfelelő válaszokat a választások biztonsági kérdéseire.
A nemzetközi sajtó egyetért abban, hogy Klaus Iohannis lemondása egy politikai válság következménye, amit a szélsőjobboldal megerősödése és az orosz befolyásgyakorlásról szóló vádak alakítottak ki.
A következő hetekben Ilie Bolojan, a szenátus elnöke tölti be az ideiglenes államfői tisztséget, miközben az új elnökválasztás május 4-én esedékes.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!