A iaşi-i Kultúrpalota Bukarestből is hazaköltöztetné a hozzájuk tartozó dák kincseket
A iaşi-i Kultúrpalota vissza akarja kapni a Iași melletti, Cucuteninél felfedezett dák aranykincseket, írja a Digi 24.
A Cucutenben felfedezett leletek a hollandiai Drents Múzeumból ellopott kincsekhez hasonlóan, a dák kincseket bemutató kiállítás részét képezik. A betörést követően pedig jövő héten lesznek láthatóak Bukarestben, ahová anno a kommunista párt parancsára kerültek el felfedezési helyükről.
A iaşi-i muzeológusok most azonban úgy vélik, itt az ideje, hogy a kincs hazatérjen, különösen azért, mert szerintük a iaşi-i Kultúrpalotában nagyobb biztonságban lennének.
A közel 2500 éves dák kincset véletlenül fedezte fel néhány falubeli a Iaşi megyei Cucuteniben. A leletegyüttes egy 500 grammos arany sisakot, karkötőket, nyakláncokat és ruhadíszeket tartalmaz.
Senica Țurcanu, muzeográfus szerint a leletek több mint tíz évig voltak kiállítva a iaşi-i Kultúrpalotában. Az 1970-es években került át a bukaresti Történeti Múzeumba. A Cucuteni-kincsek központi darabja pedig az ünnepi sisak. „Nagyon kevés arany sisak van. A coțofănești-i sisak az egyik ilyen, amelyet sajnos nemrég elloptak. A második ismert lelet a Cucuteni-Băiceni sisak, amely aranyból készült, 24 karátos aranylevélből” – részletezte a muzeográfus.
Andrei Apreotesei, a Kultúrpalota igazgatója hozzátette, a kommunista párt parancsolta meg a múzeum akkori vezetésének, hogy minden arany- és ezüstleletet küldjenek Bukarestbe. „Úgy gondolom, hogy a centenáriumi évben, abban az évben, amikor a Kultúrpalota a 100. évfordulóját ünnepli, érdemes lenne hazahozni ezeket a kincseket. A Kultúrpalota vezetősége lépéseket tett a Cucuteni-kincsek Iaşi-ba való visszaszállítására. A nemrégiben felújított iasi múzeumot az ország egyik legbiztonságosabb múzeumának tartják, 24 órás fegyveres őrséggel és a legmodernebb megfigyelőrendszerekkel” – mondta az igazgató.
Mint arról beszámoltunk, a hollandiai Drents Múzeumból ellopott coțofenești-i arany sisakot és három díszes arany karkötőt a román állam 5,8 millió euróra biztosította, így ekkora az az összeg is, amit kárpótlásként kérhet. Ez az összeg aprópénz ahhoz képest, hogy a nemzeti örökség pótolhatatlan. A számlát a holland kormány állja.
A teljes kiállítási kollekció 673 darabból állt, és több mint 30 millió euróra volt biztosítva. Az ellopott négy tárgy biztosítási értéke azonban a holland állami garancia határán belül volt, így a biztosító nem köteles fizetni. Ráadásul a román kormány saját jelentése szerint az ellopott tárgyakat több mint egy évtizede nem értékelték újra, ami még inkább megnehezíti a valós kár felmérését. A román törvények szerint a nemzeti örökséghez tartozó tárgyakat tízévente újra kellene értékelni, de ez elmaradt.
A lopás körülményei is komoly kérdéseket vetnek fel. A holland múzeumban nem volt 24 órás emberi őrzés, amit a román fél sem követelt meg a kiállítás szervezésekor. Az ügyet most már a román legfőbb ügyészség vizsgálja, miközben a kulturális miniszter új vezetőt keres a Román Történeti Múzeum élére.
A holland rendőrség már három gyanúsítottat letartóztatott, de egy negyedik személy még szökésben van. Bár a hatóságok nyilvánosságra hozták két gyanúsított fotóját, az ellopott kincsek továbbra is eltűntek. Arthur Brand, a műkincsek visszaszerzésében jártas holland szakértő szerint 50% az esélye annak, hogy az aranykincseket már beolvasztották.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!