Ellenzi Hargita megye újabb címertervét a Dan Tanasă-vel együttműködő román civil szervezet
Ellenzi Hargita megye újabb címertervét a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma, azt állítva, hogy nincs benne utalás a székelyföldi megyében élő román közösségre – írja az MTI a román civil szervezet közleménye alapján.
A közleményben a civil fórum a három székelyföldi megye román közösségeinek képviselőjeként határozta meg magát, és aláhúzta: határozottan ellenzi, hogy a Hargita megyei önkormányzat „kapkodva” próbálja elfogadtatni a megye címerét. Szerintük ez az elmúlt 15 év elutasított próbálkozásainak újabb kísérlete. Azt állítva, hogy a megye címerére tett jelenlegi javaslat nem tartja tiszteletben a címertan szabályait, „zsúfolt”, hiányolja „egy hivatalos jelkép egyszerűségét”, és szerinte egyetlen olyan elem sincs rajta, mely a megye román közösségeire utalna.
Ez aggasztja őket, és „kérdőjeleket vet fel a kezdeményezés valódi célját illetően” – írta a magyar vezetésű székelyföldi önkormányzatokat rendszeresen bíráló civil szervezet. Kijelentették: a címertervet ebben a formában már elutasította az illetékes bizottság, melynek szükséges a jóváhagyása. „Határozottan elutasítjuk ezeket a kísérleteket, és úgy véljük, ez újabb diszkriminatív cselekedet és újabb része a jelképháborúnak, amelyben az említett megyékben lakó románokat állandóan kizárták a térség kulturális és történelmi identitását meghatározó folyamatból” – áll a közleményben. Hozzáteszik: a címer elfogadására irányuló törekvéseket „nyilvánvalóan” politikai érdekek diktálják, melyek nem tükrözik a székelyföldi megye teljes lakosságának akaratát. Találkozót kértek a megye vezetésétől, hogy párbeszéddel „méltányos és reprezentatív megoldást” találjanak a megye valamennyi lakosa számára.
Bíró Barna Botond, a Hargita Megye Tanácsának elnöke a román civil szervezet kifogásai kapcsán úgy nyilatkozott: a megye címerére tett javaslat közvitán van, várják rá az észrevételeket, utána szavaz róla a közgyűlés. A címer tervét pedig az Országos Heraldikai Bizottság javaslata alapján módosították, ezt a változatot tették közzé véleményezésre.
A Hargita Népe korábbi cikke szerint a legújabb címertervet január 8-án tették közzé véleményezésre, február végén-március elején terjesztik a közgyűlés elé. A lap emlékeztetett, hogy a megyecímer elfogadása évtizedek óta húzódik, hiányában a megyei közgyűlés több éve egy logót használ a hivatalos iratokon, felületeken.
Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnöke a lapnak elmondta: személyesen tárgyalt a kifogásolt korábbi változatról az országos bizottság tagjaival, és észrevételeik alapján apró módosításokat eszközölt.
Mint közölte, Hargita megye címertervét a történelmi Udvarhelyszék és Csíkszék címeréből kombinálta össze eredeti tervezője. Alapja ezüsttel és kékkel negyedelt lekerekített szélű, úgynevezett háromszögű pajzs, közepén szívpajzzsal. Az első mezőben ezüst alapon öt vörös kereszt, a másodikban kék mezőben arany nap és ezüst holdsarló látható, a harmadik kék hátterű negyedben egy háromtornyos közigazgatási épület stilizált képe, míg a negyedik ezüst mezőben négy zöld hegy egy-egy fenyőfával, közöttük három ezüst folyó zúdul alá. A négy mező fölött helyezkedik el a szívpajzs, melyen kék mezőben a csíksomlyói kegyszobor képe, Szűz Mária látható, karjában a gyermek Jézussal és arany jogarral.
Hargita megyében élnek a legmagasabb arányban magyarok egész Erdélyben. Hargita megyében a legutóbbi népszámlálás (2021) eredményei szerint a megkérdezettek 232 ezren (85,7 százalék) vallották magukat magyarnak. Arányaiban többen, mint a 2011-es népszámláláson, amikor a megye lakosságának 82,9%-át jegyezték fel magyarként.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!