Zűrzavar van az orvosi rendelők körül, a kormány megszigorítaná a működésük feltételeit

A romániai orvosok mostanában nemcsak a betegeikkel, hanem egy friss kormányrendelettel is küzdenek. Egy új szabályozás, amely az orvosi rendelők működését érinti, komoly bizonytalanságot okozott, és még a szakma legjobbjai is tanácstalanok. Egy január végén kihirdetett kormányrendelet (OG 9/2025) megváltoztatja az orvosi rendelők működésére vonatkozó szabályokat, de olyan homályosan fogalmaz, hogy még a szakmai szervezetek sem tudják pontosan, mit jelent a gyakorlatban, írja a News.ro. A fő kérdés az, hogy vajon egyéni, társult vagy csoportos rendelők továbbra is alkalmazhatnak-e más orvosokat vagy együttműködhetnek-e kollégáikkal?

A rendelet szövegében nem egyértelmű, hogy a magánrendelők milyen formában alkalmazhatnak további orvosokat. Az eddigi gyakorlatban egyéni és társult rendelők is szerződtethettek más szakembereket, ami biztosította a folyamatos betegellátást. Most viszont a jogi szöveg megfogalmazása miatt sokan attól tartanak, hogy ezt a lehetőséget megszüntetik vagy korlátozzák. A bizonytalanság pedig oda vezethet, hogy egyes rendelők nem tudják majd biztosítani az eddigi ellátást, különösen vidéken, ahol eleve kevés az orvos.

A romániai orvosi és a fogorvosi kamara gyorsan lépett: hivatalos állásfoglalást és jogi megoldási javaslatot küldtek a minisztériumnak, remélve, hogy tisztázódik a helyzet. Mert ha nem, az rengeteg orvos életét nehezítheti meg és még inkább megterhelheti az amúgy is sérülékeny egészségügyi rendszert.

„Naponta kapunk kérdéseket a kollégáktól az ország minden tájáról, mert senki sem tudja biztosan, mit lehet és mit nem” – mondja Cătălina Poiană, az orvosi kamara elnöke. Hozzáteszi, hogy a jelenlegi jogi bizonytalanság akár a rendelők működését is veszélybe sodorhatja.

Dr. Florin Lăzărescu, a fogorvosi kamara vezetője szintén gyors megoldást sürget, hiszen ha a törvényi keretek nem egyértelműek, az orvosok kénytelenek lesznek az adminisztratív útvesztőben bolyongani ahelyett, hogy a betegekre koncentrálnának.

Az ügy tétje tehát hatalmas: ha a rendelet valóban szűkíti az orvosok mozgásterét, az a betegek számára is rossz hír lehet, hiszen kevesebb szakember fogadhat pácienseket, csökkenhet a rendelők elérhetősége és nőhetnek a várólisták. Most minden szem a minisztériumon van: vajon hallgatnak-e a szakma kérésére, vagy újabb bonyodalmak várhatók az egészségügyben?

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!