Hoppon maradtak a meggazdagodásban reménykedő román zsoldosok a tuszi felkelők győzelmével

Hoppon maradtak a meggazdagodásban reménykedő román zsoldosok a tuszi felkelők győzelmével
A román zsoldosok evakuálása Gomából, a Kongói Demokratikus Köztársaság egyik legnagyobb városából, amelyet múlt héten elfoglalt egy tuszi fegyveres csoport – Fotó: Reuters

Közel háromszáz zsoldos adta meg magát a Ruanda által támogatott M23 nevű csoportnak, ami lerohanta a Kongói Demokratikus Köztársaságot – írta a BBC alapján a Telex. A zsoldosokat az érvénytelenített romániai elnökválasztás után botrányba keveredett Horațiu Potra szervezte ki Afrikába.

A kongói kormány nagyjából 2022 óta foglalkoztat külföldi zsoldosokat, akiket hivatalosan kiképzőkként alkalmaznak, azonban a BBC információ szerint ennél sokkal több mindent rájuk bíznak, például létesítmények őrzését. Ezért nagyjából havi 5 ezer dollárt kapnak, szemben a hivatásos kongói katonákkal, akiknek csak havi 100 dollár a bérük, és előfordul, hogy az is késik vagy nem kapják meg.

Az M23 fegyveres csoport a héten elfoglalta Gomát, a Kongói Demokratikus Köztársaság egyik legnagyobb városát, és a visszavonuló kongói hadsereg katonái a román zsoldosokkal együtt egy ENSZ-bázisba menekültek. A tuszi csoport egyik vezetője, Willy Ngoma azt rótta fel az egyik román zsoldosnak, hogy jóval többet keres, mint a kongói katonák, és kalandvágyból megy a háborús térségbe, ahol ők, a tuszik, a jövőjükért küzdenek.

A román külügyminisztérium szóvivője a BBC-nek azt mondta, hogy komplex tárgyalás után megegyeztek az M23-mal, hogy átadják a román zsoldosokat Ruandának, akiket állítása szerint kiképzőnek bérelt fel a kongói kormány. A román zsoldosok evakuálása szerdán meg is történt.

A zsoldosokat a volt francia idegenlégiós romániaiak egyesülete, a Horațiu Potra vezette RALF Egyesület szervezte ki Kongóba. A BBC szerint a román zsoldosközvetítő cég a második ilyen szervezet, amivel a kongói kormány leszerződött. Az elsőt, az Agemira RDC-t azzal bízták meg, hogy rendbe tegyék a légierő létesítményeit, reptereket, repülőket, és, hogy kialakítsák azok védelmét, a RALF Egyesületet pedig azzal, hogy kiképzést biztosítson a kongói katonáknak.

A BBC-nek névtelenül nyilatkozó román zsoldos szerint azonban valójában csak kevesen dolgoztak kiképzőként, a többiek akár 12 órás váltásokban biztosították a kulcspozíciók védelmét Goma környékén. Állítása szerint a bér nem érte meg a kockázatot, a küldetések szervezetlenek voltak, a munkakörülmények rosszak. „A romániaiaknak nem kellene odamenniük, mert veszélyes” – mondta, hozzátéve, hogy a zsoldosok képzettségét nem vizsgálták meg elég komolyan, volt olyan kollégája, aki tűzoltóként került a háborús övezetbe, katonai kiképzés nélkül.

Tavaly két román zsoldos el is esett Goma mellett, egyikük rendőrként dolgozott Romániában, de fizetés nélküli szabadságot vett ki, hogy a magas bér reményében Afrikába szerződjön, tudta meg a családjától a BBC.

Horațiu Potra, a RALF Egyesület vezetője, aki az orosz Wagner-zsoldosok mintájára szervezett paramilitáris hadsereget az afrikai államba, az utóbbi időben politikai karrierrel próbálkozott a medgyesi tanácsban, Călin Georgescu szélsőjobboldali elnökjelölt közelében tűnt fel és a decemberi elnökválasztás érvénytelenítése után őrizetbe is vették, amikor többedmagával felfegyverkezve indult Bukarestbe, a gyanú szerint a közrend megzavarásának szándékával. A RALF Egyesület honlapja azóta elérhetetlenné vált, hívta fel a figyelmet a Potra afrikai pénzszerző kalandjáról részletes cikket író Victor Ilie újságíró.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!