Beüzemelték az e-SIGUR közúti ellenőrző- és bírságolórendszert
2025. január 7. – 14:19
Beüzemelték az e-SIGUR közúti ellenőrző- és bírásgolórendszer első elemeit – tájékoztatott a rendőrség. Az e-SIGUR egyelőre a Nagylakról Bukarestbe tartó A1-es és a fővárosból Konstancára vezető A2-es autópályákon, valamit a Bukarestet a Moldvával összekötő DN2-es főút Vrancea megyei szakaszán aktív. A rendőrség hivatalos tájékoztatás szerint a rendszer beüzemelésének célja a közúti biztonság növelése és a közutakon bekövetkező balesetek számának csökkentése.
„A gyorshajtókat nem állítják már meg a rendőrök. A kihelyezett sebességmérők felvételei bekerülnek az integrált közúti forgalomfigyelő rendszerbe, majd a jármű tulajdonosának azonosítása és értesítése nyomán azonosítják és megbírságolják a járművezetőt” – írja az MTI Bogdan Oproiunak, a közlekedésrendészet parancsnokhelyettesének Antena 3 hírtelevíziónak adott nyilatkozata alapján.
A rendőrség tájékoztatása hangsúlyozza, hogy a bírságot közvetlenül a járművezető otthonába küldik majd.
Az MTI összefoglalója szerint képviselőház 2022 decemberében ellenszavazat nélkül hagyta jóvá a háromszáz traffipaxot és ötszáz térfigyelő kamerát integráló e-SIGUR országos közúti ellenőrző- és bírságolórendszer kiépítéséről szóló törvényt. A jogszabály szerint a rendszer automatikusan jelzi a közlekedési szabálysértéseket, azonosítja a hatóságok által körözött vagy felfüggesztett forgalmi engedéllyel közlekedő járműveket, illetve azokat, amelyek tulajdonosai nem fizették be az úthasználati díjat.
A rendszerbe integrált kamerák nemcsak a megengedett sebesség túllépését képesek észlelni, hanem lehetővé teszik a közlekedési lámpák tilos jelzését semmibe vevő, a forgalommal ellentétes irányban haladó vagy erőszakos magatartást tanúsító gépkocsivezetők megbüntetését.
A rendszer az észlelt szabálysértésekről riasztást ad ki, ugyanakkor automatizálják a feljelentés elkészítését és a szabálysértés szankcionálását is, az e-SIGUR rendszer észlelései alapján ugyanis automatikusan szabálysértési eljárás indul, amelyről elektronikus aláírással hitelesített formában értesítik az érintetteket.
A hírtelevízió felidézte, hogy tavaly 250 ember meghalt és 550 súlyos sérülésekkel került kórházba Romániában olyan közúti balesetek miatt, amelyeket a gyorshajtás okozott. Románia a második helyen áll az Európai Unióban az egymillió lakosra jutó halálos közlekedési balesetek aránya tekintetében – tették hozzá.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!