2000 eurót fizettek egy szilveszteri zanzibári üdülésért, a turisztikai cég egy nappal az út előtt visszamondta az utazást

2024. december 29. – 17:01

Másolás

Vágólapra másolva

Több mint 30-an estek áldozatául és fizették ki a 2000 eurót a szilveszteri zanzibári vakációzásért egy szatmári székhelyű turisztikai ügynökségnek, ami egy nappal a tervezett indulás előtti napon közölte, hogy az utazás elmarad, azóta a szervező nem veszi fel a telefonját. Az érintettek csalásra gyanakodnak, ezért feljelentést tettek, írja a HotNews.

A zanzibári turistacsoportnak eredetileg december 27-én kellett volna elutaznia, majd január 9-én kellett volna visszatérniük az országba. A vakációzók közül néhányan már hónapokkal előre fizettek a nyaralásért, de az indulás előtti napon, a szervezők által létrehozott WhatsApp-csoportban egy különös üzenet fogadta az érdeklődőket. Azt írta a szervező, hogy egészségügyi problémái vannak, ezért el kell halasztaniuk az indulást.

„A Hai Cu Noi utazási irodáról van szó. Én és a csoport többi tagja is az interneten, a Facebookon, az Instagramon és más közösségi oldalakon értesültünk az ajánlatukról. Láttuk, hogy csoportos utazásokat szerveznek, és másokhoz hasonlóan a szilveszteri zanzibári utazást választottam” – mondta a News.ro-nak az egyik áldozat, Kovács Tímea, aki egyben ügyvéd is. Hozzátette, a weboldalon 2500 euró volt feltüntetve, amit 2200 euróra csökkentettek, majd amikor felhívta őket, mondván, hogy két ember épp most mondta le, az árat 2000 euróban határozták meg.

Elmondása szerint az ár tartalmazta volna a repülőjegyet Budapestről, a szállást, a reggelit és több kirándulást is. Kovács Timea december 27-ig várta, hogy megkapja a repülőjegyeket, ami nem történt meg.

Az ügyvédnő azt mondta, hogy büntetőfeljelentést tett a szatmári ügyészségen, mivel a szervező iroda ott van bejegyezve. A feljelentést 30 felnőtt turista nevében fogalmazta meg, rajtuk kívül két kiskorú van az áldozatok között, akiknek a szüleik fizették a zanzibári nyaralást.

Időközben a turisták megtudták, hogy a kérdéses a „Hai cu Noi” nevű utazási iroda nem szerepel a turisztikai minisztérium által 2024 júliusában közzétett, engedélyezett utazási irodák listáján Romániában.

Ugyanakkor azt is megtudták, hogy nem ez az első eset, amikor a szervező átverte ügyfeleit, hogy pénzhez jusson. Az ügyvéd által feltárt információk szerint tavaly is történt hasonló egy csoporttal. „Néhányan elmentek, mások büntetőfeljelentést követően megkapták a pénzt. Most több tízezer euróról beszélünk, nem tudom, honnan fogják visszaszerezni a pénzt” – tette hozzá a turista.

A zanzibári nyaralást népszerűsítő posztok továbbra is megjelennek az ügynökség Instagram-oldalán. Mi több, egy poszt is megjelenik, amely egy hasonló, 2026-os szilveszteri nyaralást népszerűsít. De az ügynökség más nyaralásokat reklámoz az Instagramon, az ügyvédnő szerint a szervezéssel foglalkozó nő, ezúttal Valentin-napra szervez üdülést.

A HotNews.ro megkereste a szóban forgó utazási irodát, hogy kommentálja az ügyfelek állításait, de úgy tűnik, a telefonszám ki van kapcsolva.

Turisztikai irodák szövetsége: a turisták csak engedéllyel rendelkező utazási irodákat vegyenek igénybe

A Turisztikai Irodák Országos Szövetsége közleményben reagált a történtekre, mint írták, az Oana Tarța tulajdonában lévő „Poseing Art Creation” nevű szatmári cégről, amely 32 turistát károsított meg, a közelmúltban érkezett információk kiemelik annak a fontosságát, hogy a turistáknak ellenőrizniük kell az utazási irodák engedélyét. Megjegyzik, az említett cég, amely a „Hai Cu Noi” nevű platformon keresztül a közösségi oldalakon népszerűsítette a zanzibári szilveszteri utazási lehetőségeket, nem rendelkezett a turisztikai csomagok értékesítéséhez szükséges engedéllyel. És sajnos anyagi veszteséget okozott azoknak a turistáknak, akik megvásárolták ezeket a csomagokat, és nem részesültek az ígért nyaralásból – áll az ANAT közleményében.

„A turistáknak csak engedéllyel rendelkező utazási irodáknál szabad vásárolniuk, mivel ez védi őket a hatályos jogszabályok szerint. Az alkudozók jó eséllyel büntetést kapnak” – mondta Alin Burcea, az ANAT elnöke.

Az ANAT rámutat, hogy az utazási csomagokról és a kapcsolódó utazási szolgáltatásokról szóló 2/2018-as számú rendelet védi azokat a turistákat, akik engedéllyel rendelkező utazási irodákon keresztül vásárolnak.

Az ANAT ajánlásai

  • Ellenőrizze az utazási iroda engedélyét: a Gazdasági, Vállalkozási és Idegenforgalmi Minisztérium honlapján minden engedélyezett iroda szerepel. Győződjön meg róla, hogy az iroda neve szerepel-e rajta.
  • Ne hagyja magát elcsábítani a közösségi oldalakon található gyanúsan olcsó ajánlatokkal: az engedéllyel rendelkező ügynökség átláthatóságot, egyértelmű számlákat és garanciát kínál a szerződésben foglalt szolgáltatásokra.
  • Keressen hiteles értékeléseket és közvetlen kapcsolatokat: kerülje a hivatalos weboldallal vagy fizikai címmel nem rendelkező közvetítőket.
  • Tájékozódjon az iroda hírnevéről: az ügyfelek véleménye és más nyaralók tapasztalatai értékes támpontokat adhatnak az iroda megbízhatóságáról.
  • Csak céges bankszámlára fizessen: kerülje a készpénzes tranzakciókat vagy a személyes számlákra történő kifizetéseket, amelyek illegális tevékenységre utalhatnak.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!