Le Figaro: Iohannis korszaka a lusta király elnöksége volt Romániában

2024. december 27. – 14:36

Másolás

Vágólapra másolva

A Le Figaro által megszólaltatott elemzők és diplomaták véleménye szerint Klaus Iohannis elnöki mandátuma megosztó örökséget hagy maga után. Míg nemzetközi szinten elismerik a stabilitásért tett erőfeszítéseit, hazai politikai döntései és passzivitása számos területen, például az oktatásban és a válságkezelésben, jelentős csalódást okoztak.

Az elemzés hiteles képet ad Klaus Iohannis politikai örökségéről, amelyet a lap politológusok, újságírók és diplomaták nézőpontjaiból mutat be. A cikket a G4Media részletesen ismerteti.

Egy illegitim elnök a politikai válság közepén

Az elemzés kiemeli, hogy Klaus Iohannis mandátumát meghosszabbították, miután a december 6-án esedékes elnökválasztás második fordulóját az igazságszolgáltatás az orosz befolyás gyanújára hivatkozva érvénytelenítette. Ez példátlan politikai bizonytalanságot eredményezett Romániában, ahol az elnök újra kinevezte Marcel Ciolacut, a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetőjét miniszterelnöknek.

A Le Figaro Sebastian Zachmann, a Prima TV politikai szerkesztőjének szavait idézi, aki élesen kritizálta az elnököt: „Románia egy illegitim elnök irányítása alatt áll, aki saját kezdeményezésére korlátlan ideig meghosszabbította a mandátumát, akár egy afrikai diktátor.”

Elnöki bocsánatkérés: késői mea culpa

Az elemzés szerint Iohannis december 1-jén, a román nemzeti ünnepen egy bocsánatkérő beszédet mondott, amelyben elismerte, hogy az elmúlt években számos olyan döntést hozott, amely csalódást okozott. Silvia Marton, a Bukaresti Egyetem politológusa azonban úgy véli, hogy az elnök „mea culpája” túl későn érkezett ahhoz, hogy enyhítse politikai és morális felelősségét a válságért.

Marton szerint az elnök hibázott, amikor nem reagált megfelelően az ukrajnai háború kitörésekor vagy a szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu előretörésére az elnökválasztás első fordulójában. Marton így összegzi: „Az elnök felelőssége lett volna, hogy kommunikálja a politikai döntéseit, de ehelyett napokig hallgatott, amikor az orosz-ukrán háború kitört, és csupán önsajnáló bocsánatkéréssel reagált a politikai válságra.”

A cikk több kritikust is idéz, akik a hazai közvéleményt képviselik. Kritikusai „lusta királynak” nevezik Iohannist, aki a vádak szerint több időt töltött nagyszebeni otthonában vagy drága külföldi utak szervezésével, mint a bukaresti elnöki hivatalban.

Ezzel szemben a Le Figaro megszólaltatott egy európai diplomatát, aki elismerően nyilatkozott az elnökről: „Iohannis a nehéz időkben is elkötelezett maradt az európai stabilitás és értékek mellett. Ez több, mint amit Viktor Orbánról vagy a lengyel vezetőkről el lehet mondani, akik hagyták, hogy saját gazdáik blokkolják az ukrán gabonaimportot.”

Az oktatási stratégia fiaskója és a társadalmi feszültségek

Raluca Pantazi, az Edupedu.ro oktatási portál főszerkesztője az oktatási rendszer válságára hívta fel a figyelmet, amelyet Iohannis a mandátuma egyik fő prioritásaként hirdetett meg. Pantazi a Le Figaro-nak adott nyilatkozatában hangsúlyozta: „250 ezer gyermek maradt ki az oktatási rendszerből, ami 150 ezerrel több, mint a mandátumának kezdete előtt. A román közoktatás minden nemzetközi mérésen és teszten mélyrepülést mutatott.”

Ez a kritika alátámasztja a román közvélemény növekvő elégedetlenségét, amely a Le Figaro elemzése szerint „forrongó feszültséggé” alakult az utóbbi években, különösen a világjárvány és az ukrajnai háború okozta válsághelyzetek után.

Kudarc a NATO-ban

A cikk megemlíti, hogy Klaus Iohannis stratégiai hibát követett el, amikor tavasszal pályázott a NATO főtitkári posztjára, annak ellenére, hogy a tagállamok már a holland Mark Rutte-t támogatták. Az elnök nevét később teljesen kihagyták a transzatlanti szövetség új vezetőjével való találkozók listájáról.

Sorin Ioniță, a román Expert Forum elemzője szerint Románia „karanténba került” az elnökválasztás második fordulójának törlése óta, és a döntéshez kapcsolódó bizonyítékok nem bizonyultak meggyőzőnek a nyugati szövetségesek számára.

A Le Figaro által megszólaltatott elemzők és diplomaták véleménye szerint Klaus Iohannis elnöki mandátuma megosztó örökséget hagy maga után. Míg nemzetközi szinten elismerik a stabilitásért tett erőfeszítéseit, hazai politikai döntései és passzivitása számos területen, például az oktatásban és a válságkezelésben, jelentős csalódást okoztak.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!