Hamis Facebook-oldalakkal népszerűsítik az ultranacionalizmust, egy külföldön működő hálózat állhat a háttérben

Egy álcázott, hamis Facebook-oldalakból álló hálózat tűnt fel Romániában, ami kommunista nosztalgiát, ultranacionalizmust és idealizált hagyományokat hirdet – hívja fel a figyelmet az Edupedu elemzése. Úgy tűnik, botok működtetik az oldalakat, a címük külföldön van bejegyezve, és elárasztják a felhasználók hírfolyamait, még tanárok és szülők online csoportjaikban is feltűnik egy-egy poszt.

Az oldalak nagy része mesterséges intelligencia által generált tartalmakat és érzelmekre ható üzeneteket oszt meg gyerekekről, vidéki családokról vagy román zászlókról, így próbálnak minél több követőt összegyűjteni. A követőbázis növekedésével ezek az oldalak szinte azonnal átalakulhatnak politikai kampányok felületeteivé is. Nem ez lenne az első példa erre, gondoljunk csak vissza az idei elnökjelölt, Călin Georgescu TikTok-kampányára, aminek a vége a teljes elnökválasztás érvénytelenítése lett.

"Szenvedéllyel készítettem, de senkinek sem tetszett, és szomorú vagyok" – Fotó: Facebook képernyőmentés
"Szenvedéllyel készítettem, de senkinek sem tetszett, és szomorú vagyok" – Fotó: Facebook képernyőmentés

Az oldalak által megfogalmazott üzenetek, amelyek néha politikai propagandát ötvöznek forrás nélküli képekkel és érzelmekre ható tartalmakkal, gyakran jelennek meg tanároknak és szülőknek szánt Facebook-csoportokban is. Ezekben a csoportokban az álhírek terjedése közvetlenül érinti a lakosság egyik legnagyobb társadalmi-szakmai csoportját, miközben hatékony védekezési mechanizmusok alig léteznek.

Ezek az oldalak ugyanarra a londoni címre vannak bejegyezve, ami központilag irányított hálózatra utal. A manipulatív stratégiák közé tartozik az idealizált életképek népszerűsítése, amelyeket politikai üzenetekkel kevernek.

Képernyőfotó kollázs – Fotó: Edupedu.ro
Képernyőfotó kollázs – Fotó: Edupedu.ro

Ezek a hamis Facebook-oldalak névtelen weboldalakhoz vezető linkeket osztanak meg, amik a hamis információterjesztés mellett veszélyt jelenthetnek a felhasználók adataira és eszközeire is.

A felhasználók védelmének érdekében elengedhetetlen az információforrások ellenőrzése, valamint az olyan tartalmak kiszűrése, amik képesek gyűlöletet vagy megosztottságot kelteni. A közösségi média platformok biztosítanak lehetőséget a posztok és oldalak jelentésére, azonban ez nem mindig vezet azonnali eredményhez.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!