Ausztria megerősítette, hogy feloldja vétóját Románia és Bulgária schengeni csatlakozásának ügyében
2024. december 10. – 09:20
Ausztria nem fogja ellenezni Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását az uniós belügyminiszterek ülésén, jelentették be az osztrák hatóságok hétfőn az APA osztrák hírügynökség és a Reuters szerint, írja az Agerpres.
A döntést Marcel Ciolacu miniszterelnök és Klaus Iohannis államfő már korábban bejelentették. A Magyarország és Románia, valamint a Románia és Bulgária közötti szárazföldi határokon a határellenőrzés még legalább hat hónapig fennmarad egy közös nyilatkozat szerint, amelyet Ausztria, Románia, Bulgária és az EU Tanácsának magyar elnöksége írt alá.
A hírügynökségek idézték Gerhard Karner osztrák belügyminisztert, aki szerint a két ország csatlakozása ügyében „meg lehet tenni a következő lépést” a Bel- és Igazságügyi Tanács december 12-én és 13-án Brüsszelben tartandó ülésén. Karner azt mondta, „megnyílik az út” az előtt, hogy a két ország a szárazföldi határaival is csatlakozzon a schengeni övezethez. Hozzátette, az illegális bevándorlás elleni küzdelemhez kapcsolódó osztrák követelések hatására csökkent az osztrák-magyar határ környékén feltartóztatott migránsok száma. „E vétó nélkül nem történt volna ilyen mértékű csökkenés” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy míg tavaly októberig 70 ezer személyt tartóztattak fel, idén ugyanebben az időszakban 4 ezret.
„Nem fogunk vétót emelni” – nyilatkozta az AFP-nek a bécsi belügyminisztérium egyik sajtószóvivője is.
Ausztria 2022 óta ellenzi a schengeni övezet kiterjesztését, tiltakozásul az ellen, hogy szerinte túl sok illegális bevándorló érkezik a területére, ami Bécs szerint a schengeni határok működésképtelenségének tünete.
Az osztrák kormány végül idén márciusban elfogadta Románia részleges – vízi és légi – schengeni csatlakozását, és meghatározott egy ütemtervet a szárazföldi közlekedésben történő csatlakozásra.
Egy november végén Budapesten elfogadott megállapodás „a migrációs útvonalakban a schengeni térség bővítése miatt bekövetkező lehetséges változások minimalizálása érdekében” ideiglenes határellenőrzéseket ír elő kezdetben hat hónapos időszakra.
Az EU Tanácsának soros elnöki tisztségét ellátó Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor november végén bejelentette, hogy az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben a Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szóló magyar előterjesztésről.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!