A civilek arra kérik Iohannist, hogy oldja fel CSAT ülés elnökválasztásról szóló anyagának titkosítását

2024. december 4. – 14:35

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Szerdán 13 civil szervezet felszólította Klaus Iohannis államfőt, hogy oldja fel a Román Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülésén megvitatott, az elnökválasztás első fordulójáról szóló információk titkosítását. „Ezen információk közzétételének késleltetése hozzájárul a szavazás negatív befolyásolásához” – fogalmaztak a civilek nyílt levelükben a News.ro szerint.

„Úgy véljük, hogy a román közvéleménynek joga van tudni: A választási folyamatot célzó kibertámadások természetét és mértékét. Azt, hogy a TikTok platform milyen módon befolyásolta mesterségesen Călin Georgescu jelölt láthatóságát” – írták. Hozzátéve, hogy a létfontosságú és szükséges információk titokban tartása a CSAT 2024. november 28-i közleményében említett veszélyekhez és kockázatokhoz is hozzájárul.

„Úgy véljük, hogy az átláthatóság és a demokratikus értékek szellemében fel kell oldani a CSAT-ülés alapjául szolgáló összes anyag, valamint az eszköz mellékleteinek titkosítását” – közölték a szervezetek. Utalva a közelmúltban lezajlott újságírói és civil szervezetek által szervezett vizsgálatokra, amelyek a közösségi platformokon és más gerillamarketing-technikákon keresztül a választók befolyásolására irányuló összehangolt manipulatív műveleteket tártak fel.

A levelet a Funky Citizens, a Declic Egyesület, a Közéleti Innovációs Központ, az ApTI – Egyesület a Technológiáért és az Internetért, a CeRe: Forrásközpont a Közreműködésért, az ActiveWatch, az Átlátszó Erdély, a Szakértői Fórum, a Geeks for Democracy, a Független Újságírás Központ, a CIVICA Egyesület, a Mediawise Society és az Ecopolis Fenntartható Politikák Központja írta alá.

A CSAT november 28-i ülése után bejelentette, hogy a tanács tagjai megállapították, hogy kibertámadással próbálták meg befolyásolni a romániai elnökválasztás folyamatát. Azt is megállapították, hogy a NATO keleti szárnyának más országaihoz hasonlóan Románia támadások célpontjává vált, különösen az Orosz Föderáció részéről, amely a romániai közélet és társadalmi kohézió befolyásolására törekszik.

A CSAT közleménye szerint az elnökválasztás egyik jelöltje a választási jogszabályokkal ellenkező módon nagymértékű nyilvánosságot kapott, mivel a TikTok platform kedvezményes elbánásban részesítette azzal, hogy nem jelölte őt politikai jelöltként, így nem követelte meg tőle, hogy a videós választási anyagokat jelölje meg az Állandó Választási Hatóság által kiadott egyedi azonosító kóddal. Ennek a jelöltnek a láthatósága jelentősen megnőtt a többi jelölthöz képest, akiket a TikTok algoritmusa elnökjelöltként ismert fel, csökkentve láthatóságukat a platform felhasználói körében, állapította meg a tanács.

Emellett a TikTok nem tett eleget a Központi Választási Iroda határozatának, amely megállapította, hogy a kínai vállalat a román hatóságokkal hivatalosan közöltekkel ellentétben semmilyen tekintetben nem hajtotta végre a BEC határozatában foglaltakat. A TikTok tehát megszegte a választás folyamatát szabályozó előírásokat, áll a közleményben.

A CSAT közleménye nem nevezi meg konkrétan, hogy melyik elnökjelölt kampányára gondol, de a váratlanul a legtöbb szavazatot megszerző Călin Georgescu független jelölt az, akinek kampánya szinte kizárólag a TikTok platformra épült, több száz, kifejezetten a támogatására létrehozott fiók terjesztette az üzeneteit, és román influenszerek arról számolt be, hogy bizonyos összegek ellenében, előzőleges tájékozódás nélkül népszerűsítették Georgescut két hashtag használata által. A TikTok hárította a vádakat.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!