TikTok: Nem találtunk bizonyítékot a romániai elnökválasztás rejtett befolyásolására
Pontatlan és félrevezető a Legfelsőbb Védelmi Tanács azon megállapítása, hogy a TikTok előnyben részesítette Călin Georgescut a romániai elnökválasztás jelöltjei között, közölte a közösségimédia-platform az Agerpresnek elküldött állásfoglalásában.
A romániai elnökválasztáson indult jelöltek többségének volt TikTok-fiókja, és a győztesek a TikTokon kívül más digitális platformokon, valamint a hagyományos médiában is jelen voltak és kampányoltak, áll a közleményben.
A TikTok sajtószóvivője szerint pontatlanok a romániai elnökválasztással kapcsolatban megjelent információk. Leszögezte, hogy szigorúan betartatják a választási félretájékoztatás és a félrevezető magatartás elleni közösségi alapelveiket, nem fogadnak el fizetett politikai hirdetéseket, és mindenkitől megkövetelik a platform szabályainak tiszteletben tartását.
A szóvivő „legalább pontatlannak és félrevezetőnek” nevezte azt a kijelentést, amely szerint Călin Georgescu könnyebben el tudta juttatni üzeneteit a platform követőihez, mint a többi jelölt. A közleményben felsorolták a TikTok-fiókkal rendelkező jelölteket a követőik számával együtt. Ezek szerint George Simionnak 739,2 ezer követője volt („több, mint Georgescunak” – jegyezte meg), Elena Lasconinak 123,6 ezer, Marcel Ciolacunak 44,5 ezer, Mircea Geoanának 19,3 ezer, Nicolae Ciucának 2,6 ezer.
„Călin Georgescu számos más felületen is kampányolt, így pontatlan és félrevezető az a megállapítás, hogy kizárólag a TikTokon folytatott kampánytevékenységet” – olvasható a közleményben. A vállalat képviselői azt is kiemelték, hogy Călin Georgescu a Youtube-on 95,8 ezer feliratkozóval, a Facebookon 144 ezer követővel, az Instagramon pedig 41,4 ezer követővel rendelkezett a kampányidőszakban. Emellett szerepelt a romániai médiában – TVR 1, Digi24, Metropola TV, TVR Info, Prima TV –, és podcastekben is látható volt – tették hozzá.
Az esetleges rejtett befolyásolással és külföldi beavatkozásokkal kapcsolatos felvetésekre reagálva a TikTok képviselői kijelentették, hogy „éberen figyelik” a választásokat megtévesztő módszerekkel befolyásolni próbáló felhasználókat, mindent megtesznek az azonosításukért, és ezekről az erőfeszítésekről havonta jelentéseket tesznek közzé. „Eddig nem találtunk bizonyítékot a romániai elnökválasztással kapcsolatos rejtett befolyásolási tevékenységre” – olvasható a közleményben.
A képviselők hangsúlyozták azt is, hogy a TikTok közösségi alapelvei tiltják a fizetett politikai hirdetéseket, a politikai reklámokat, a pártok vagy politikusok által kezdeményezett adománygyűjtést, valamint a fizetett influenszerekkel való kampányolást, és törlik azokat a fiókokat, amelyek megszegik ezt a szabályt. „Ugyanakkor bizonyítékokkal alátámasztott igénylés vagy az illetékes hatóságok által szolgáltatott hiteles információk alapján töröljük a jelöletlen reklámnak minősülő tartalmakat. Eddig nem kaptunk erre vonatkozó igénylést. Călin Georgescu fiókjára – akárcsak a választásokon részt vevő többi jelöltére is – a kormányok, politikusok és politikai pártok fiókjaira (GPPPA) vonatkozó szabályok érvényesek” – írták.
A hamis profilok kapcsán megjegyezték, hogy a TikToknak „világos és szigorú irányelvei” vannak, és letiltja azokat a fiókokat, amelyek létrehozói egy másik valós személynek vagy szervezetnek adják ki magukat. A közlemény szerint eddig 150 olyan hamis fiókot töröltek, amelyek Călin Georgescu nevét használták. További több mint 650 törölt profil más jelöltek identitásával élt vissza. Szeptembertől november 25-éig, hétfőig több mint 66 ezer hamis fiókot, több mint 7 millió hamis like-ot és több mint 10 millió hamis követőt távolított el a TikTok – sorolták az adatokat.
A vállalat képviselői hangsúlyozták azt is: egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy egy, a platformon kívül szervezkedő csoport összehangolt kampányt folytatott a TikTokon.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtökön megállapította, hogy kibertámadással próbálták meg befolyásolni a romániai elnökválasztás folyamatát és hogy a TikTok platform kedvezményes elbánásban részesítette az egyik jelöltet.
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) már korábban felkérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja ki a TikTok romániai tevékenységét, mert a kínai közösségimédia-platform a saját közösségi alapelveit megszegve engedélyezte Călin Georgescu független elnökjelölt politikai hirdetéseit.
A TikTok már több fórumon is hárította a vádakat, a Libertateával azt közölték, szeptemberben felszámoltak egy hálózatot, amely román közönséget célzott, de nincs bizonyíték arra, hogy ez összefüggött volna a jelenlegi elnökválasztási kampánnyal.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!