Fasisztariadót hirdettek a kolozsvári diákok
2024. november 28. – 09:11
„Diákok a demokráciáért” felhívással hívták tüntetni Kolozsváron a fiatalokat, de nemcsak huszon- és harmincévesek jöttek el, hanem szinte minden korosztály ott volt. Még vállon ülő gyermekeket is láttam, akiknek valószínűleg ez lesz az első élményük arról, hogyan védték szüleikkel közösen a demokráciát. A kolozsvári prefektúra épületével szembeni teret fasisztariadóra érkezők százai, táblák, zászlók és heves érzelmek töltötték be.
Kolozsvár – Bukarest és Temesvár után – a harmadik város a listán, ahol a romániai fiatalok konkrétan kimentek az utcára, hogy megmondják, elkiabálják: a fasizmus, a szélsőségesség nem opció. Călin Georgescu nem opció. A tüntetést népszerűsítő tájékoztatóban a szervezők pontosan megfogalmazták, hogy ez egy válaszreakció az aktuális közéleti történésekre, és három fő célkitűzésük van: a demokratikus értékek melletti kiállás, a szolidaritás és a visszaélések elleni küzdelem.
Aztán miután kiküldték a toborzót, még jött egy körlevél, amiben leírták, elképzelhető, hogy veszélyes lesz, mindenki figyeljen oda, ne maradjon egyedül, minél nagyobb csoportokban közlekedjenek, és jelentsék a hatóságoknak, ha bármilyen gyanús viselkedést észlelnek. Igazuk volt, később jöttek a hírek Bukarestből, hogy ott ellentüntetés is volt: Georgescu hívei is kimentek az utcára.
Kezdés előtt tíz perccel érkeztem a helyszínre, még nem volt igazán nagy tömeg, az emberek kisebb csoportokba szerveződve, kezükben zászlókat és táblákat szorongatva beszélgettek. A demonstrációra hozott táblákon csupa olyan kérdést tematizáltak, amiket Georgescu diskurzusában, kijelentéseiben problematikusnak éreztek.
Aztán a következő félórában felduzzadt rendesen, már csak a széléről tudtam be-befotózni, mert annyira sűrű és kompakt lett a csoport a prefektúra előtti téren, ahova a beszorították a tüntetőket, hogy nehéz lett volna átvágni rajta. A CEC bank előtti teret minden oldalról rendőrök és csendőrök vették körül, az úttestek felőli oldalakon pedig kordonok voltak felállítva.
Minden perccel egyre nőtt a tömeg, végül dugig megtelt a tér, az autós forgalom is lelassult, az elhaladók letekerték az ablakokat, hogy hallják jobban, ahogy az emberek elkezdik kántálni, hogy „Tinerii vă cer în cor: Nu votați un dictator” (Fiatalok kérnek sorra: ne szavazzatok diktátorra!).
Akikkel beszélgettem, mind azt mondták, szorongást és elkeseredést váltottak ki belőlük a választási eredmények, pontosabban a Călin Georgescu által képviselt nézetek. „Azt mondja, hogy Eminescu és Blaga nincsenek benne a tantervben. Hát könyörgöm, egy Eminescuról elnevezett iskolába jártam” – tudtam meg az egyik diáktól, aki „Viitorul suntem noi, nu C.G în turul 2” (A jövő mi vagyunk, nem C.G. a második fordulóban) feliratú táblát tartott a kezében.
„Elég nagy kárt okozott már a közösségi média, ezért fontos, hogy most egy valódi, fizikai térben legyen lehetőségünk felnyitni az emberek szemét a veszélyekre” válaszolta egy tüntető arra a kérdésemre, hogy miért érzi fontosnak, hogy részt vegyen a mai estén. Egy másik azt mondta, azért van itt, hogy a hatalom lássa, hogy van ellenzék, ami ki mer állni amellett, amiben hisz, míg egy harmadik diák arról beszélt, hogy ez lehet az utolsó alkalom, amikor lehetősége van arra, hogy szabadon kifejezze a véleményét, szóval él ezzel a jogával, amíg megteheti.
Oleacu Alexandra-Ștefania, az esemény egyik társszervezője elmondta, hogy az eseményt megelőzően felvették a kapcsolatot a polgármesteri hivatallal és a csendőrséggel, hogy minél biztonságosabb légkört teremthessenek. A november 25-ei bukaresti tüntetők hibáiból tanulva beszerezték a szükséges engedélyeket, majd előbb Instagramon, később egy WhatsApp csoportban, amelynek jelenleg már több mint 1400 tagja van. Alexandra-Ștefania hozzátette, hogy nem áll szándékukban egyik jelölt ellen sem gyűlöletet szítani, csak a kialakult helyzetre akarják felhívni a figyelmet, amely szerinte súlyosabb, mint egyesek gondolnák. Úgy véli, a tüntetés egy lecke is azoknak is, akik az elnökválasztás első fordulójában nem tájékozódtak elég alaposan a jelöltekről. „Reméljük, hogy a hangunk minden minden olyan ember fülébe eljut, akinek hallania kell ezeket az információkat” teszi hozzá.
A tüntetésnek hihetetlen pozitív energiája volt. Akik ott voltak, tényleg hittek abban, hogy kiállásukkal képesek lesznek jó irányba mozdítani a krízist. Nem láttam ideges, elborult arcokat, hanem csupa csillogó szemet a magasba tartott plakátok alatt. Semmilyen zavargás nem volt, minden békésen zajlott le, a tömeg időnként felkapott egy-egy szlogent és az végigfutott a téren. olyanokat kántáltak, hogy „Iubirea de țară nu e legionară” (A hazaszeretet nem legionárius), vagy „Fii informat, nu manipulat!” (Tájékoztatva légy, ne manipulálva).
Az egyetlen helyzetidegen momentum akkor történt, amikor egy férfi a tüntetők elé térdelve kezdett el imádkozni, keresztjét a magasba tartva, mintegy kiállásként az ottlévők ellen, ez azonban csak pár percig tartott amely közben mind a két fél tartotta a tisztes távolságot.
Csütörtökön este is várják az érdeklődőket az előző naphoz hasonlóan 19:00 órára, ugyanarra a helyszínre.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!