Bolojan 300-ra csökkentené a törvényhozók számát, intézményeket vonna össze
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) az új összetételű parlament mandátumának első hat hónapjában javaslatot tesz a törvényhozók számának 300-ra csökkentésére, továbbá a pártok állami támogatásának, illetve a minisztériumok és a magas rangú köztisztségek számának csökkentésére, írta Ilie Bolojan ideiglenes pártelnök kedd esti nyilatkozata alapján az Agerpres.
Bolojan szerint javaslatait a párt vezetőtestülete jóváhagyja a pénteki ülésén, és ha az alakulat parlamenti frakciói nem fogják támogatni ezeket, lemond a pártelnöki tisztségről.
Az ideiglenes elnök szerint az államfőválasztás első fordulójában történt protestszavazás egyértelmű jelzés volt a választópolgárok részéről arra, hogy változásokra van szükség. Erre a jelzésre kíván válaszolni a javasolt intézkedésekkel.
Bolojan rámutatott, javasolni fogja a törvényhozók számának 300-ra csökkentését, amit nemcsak az erről kiírt 2009-es referendum sikeressége, hanem az ország népességének csökkenése is indokol.
A liberális politikus szerint ugyanakkor csökkenteni kell a miniszterek, államtitkárok, az ügynökségek vezetőinek számát, illetve az ezeket kiszolgáló személyzet (tanácsadók, kabinettagok stb.) létszámát.
Emellett a PNL szorgalmazni fogja a pártok állami támogatásának csökkentését. „Két kampány között a pártoknak nincs szükségük akkora összegekre. Választási évben, amikor több költség van, helyénvaló, hogy támogatásban részesüljenek, hogy ne folyamodjanak a régi praktikákhoz” – fogalmazott.
Bolojan szerint fel kell számolni a szinekúrákat. „Egyetlen ember sem lehet vezető pozícióban, ha nem kompetens, és nem dolgozik meg a pénzéért” – szögezte le.
Az államreform kapcsán hangsúlyozta, több állami intézmény, ügynökség összevonható, így a szakemberek megmaradnak, „de kevesebb lesz az igazgatótanács és a főnök”.
A liberálisok ideiglenes elnöke szerint a helyi közigazgatás hatékonyságának növelése érdekében vagy össze kell vonni településeket, vagy megmaradnak a jelenlegi formában, de sokkal kisebb költségekkel.
2009-ben az akkori elnökválasztás napjára írták ki a törvényhozók számának csökkentésére és a parlament egykamarássá változtatására vonatkozó népszavazást. 50,95 százalékos részvétel mellett a többség mindkét kérdésben igennel szavazott, de a döntést azóta sem ültették gyakorlatba. Korábban több civil szervezet arra figyelmeztetett, hogy a népszavazás az új mandátumért induló államelnök, Traian Băsescu kampányeszköze, és kérték a nép ügyvédjét, hogy jelentse ezt az Alkotmánybíróságnak. Az Alkotmánybíróság visszautasította a kérést.
Mint portrénkban írtuk, Bolojan nagyváradi polgármesterként és később Bihar megye tanácsának elnökeként is a kíméletlen racionalizálás és a közintézmények reformjának élharcosa volt.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!