Hogyan fordították meg a diaszpórában tanuló fiatalok az első forduló eredményét
2024. november 26. – 09:15
frissítve
November 24-én este a Wakefield-i szavazókörzet ajtajai előtt kisebb csoport gyűlt össze. Egyikük a telefonját szorongatva hívta a barátait: „Gyere most, ez nem játék! Minden szavazat számít!” Mások már türelmetlenül lépdeltek előre a sorban, hogy leadják voksukat. A levegőben ott vibrált a feszültség: mindenki tudta, hogy az ő döntésükön múlik Románia jövője. A Hotnews riportere vette fel a kapcsolatot az Egyesült Államokban tanuló román fiatalokkal, akik beszámoltak arról, hogyan mozgósították magukat annak érdekében, hogy a szavazataikkal kilendítsék a progresszív jelöltet a Marcel Ciolacuval való holtversenyből.
A román elnökválasztás első fordulója drámaira sikerült. Az exit pollok eredményei már kiszivárogtak Romániában, mire az amerikai románok felébredtek. A hír villámként csapott be: Călin Georgescu, egy Kreml-barát politikus, aki az EU és a NATO ellen kampányolt, meglepően jól szerepelt, messze maga mögé utasítva a mainstream pártok jelöltjeit, sőt az AUR-os George Simiont is teljesen lekörözte. „Az ország sorsa a tengerentúli szavazatoktól függött” – írja a Hotnews.
Ahogy a hír terjedt, a román ellenzéki pártok – Ludovic Orban, Cătălin Drulă és Nicușor Dan vezetésével – éjjel felhívást intéztek az amerikai és kanadai diaszpórához. „Menjetek el szavazni, most nem hagyhatjuk cserben az országot!” – szólították fel honfitársaikat. És a diaszpóra hallgatott a hívó szóra.
A Wakefield-i szavazókörzet, amely az Egyesült Államok keleti partján, Massachusetts államban található, különösen aktív volt. Nem véletlen: a környéken számos fiatal román él, akik a Harvardon, az MIT-n és más neves egyetemeken tanulnak. Az Instagramon terjedő posztok is mozgósították őket. A „Vreau să studiez în America” platform egyik képe alá csak annyit írt valaki: „Ez az egyetlen esélyünk, ne hagyjuk veszni!”
Az egyik önkéntes, Rareș Moșneanu, a Brown Egyetem doktorandusza, szemtanúja volt az este drámai pillanatainak. „Az utolsó húsz szavazó valósággal berohant. Volt, aki szó szerint azt mondta: ”Most mentjük meg Romániát!„ Egy másik fiatal arra emlékeztette társait, hogy pár hete a moldovai diaszpóra fordította meg az ottani választásokat, és most ugyanezt tehetik Romániáért.”
Wakefieldben az összesen 314 leadott szavazatból Elena Lasconi, az USR jelöltje, 205-öt kapott, miközben Călin Georgescu mindössze 30-at. Az eredményeket látva a fiatalok között tapintható volt a megkönnyebbülés, de egyben a feszültség is, hiszen tudták: ez még csak az első lépés. „Lasconi nem tökéletes jelölt, de most nincs jobb alternatíva” – vallotta be Rareș. „Őt választottuk, mert ő képviseli a jövőt, és nem akarjuk, hogy az ország visszaforduljon a múltba.”
A Wakefield-i szavazókör fiataljai között az összetartás erősebb volt, mint valaha. A közösségi média és a baráti kapcsolatok játszották a főszerepet: gyors üzenetek, megosztott posztok és spontán hívások sora mozgósította a fiatalokat. „Épp tanultam egy vizsgára, de amikor megláttam, hogy Georgescu milyen eredményeket ér el, azonnal összepakoltam, és indultam a szavazókörbe” – mesélte egy helyi doktorandusz.
A szavazókörben dolgozó önkéntesek is próbálták motiválni az embereket. „Amikor visszaadtuk az igazolványaikat, mindig emlékeztettük őket, hogy a parlamenti választások és az elnökválasztás második fordulója még hátravan. Ez most egy maraton, nem sprint” – mondta Rareș.
A választás végeredménye megerősítette, hogy az Észak-Amerikában leadott szavazatok kulcsszerepet játszottak. AZ USR jelöltje 6.375 voksot az amerikai és kanadai diaszpórától kapott. Ezek a szavazatok nagyban hozzájárultak a végeredményhez, ami elképesztően szoros lett: Elena Lasconi mindössze 2.740 szavazattal előzte meg riválisát, Marcel Ciolacut.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!