A BBTE rektora: Georgescu diadala és Ciucă kudarca földcsuszamlást okozott Romániában
Georgescu sikere egy dolgot üzen: Románia nagy része belefáradt a „rendszerbe”. A BBTE rektora, Daniel David, pszichológus és a társadalmi dinamikák egyik legjobb ismerője szerint Georgescu mesterien célozta meg a kollektivista és rendszerellenes bázisokat, akik gyanakodva néznek Nyugatra, és változást akarnak. Az „autochtonista” szavazók – akik a hazai hagyományokat, identitást és protekcionizmust helyezik előtérbe – Georgescuban látták a reményt.
És hogy miért volt ez működőképes? Mert Georgescu nem finomkodott, „egyenesen” beszélt, rendszerkritikus volt, és nem félt kitámadni a politikai elitet. Részt vett minden fontos eseményen, például a BBTE televíziós vitáján is, ahol egy egész ország figyelmét magára vonta, mondta Daniel David.
A második helyen végzett Elena Lasconi (USR) bebizonyította, hogy van igény progresszív, nyugatbarát politikára. Ő mindhárom fő szavazói réteget megcélozta: a kollektivistákat, az emancipálódó egyéneket és a nyugati orientációjúkat is. De még ez sem volt elég ahhoz, hogy az élen végezzen – a rendszerellenes hullámot nem tudta megállítani.
A választások legnagyobb vesztese kétségtelenül Nicolae Ciucă, aki azóta le is mondott a liberális párt elnöki tisztségéről. Az, hogy a PNL vezére alig érte el a 10 százalékot, önmagában tragédia, de a rektor szerint ez várható volt. Miért? Mert Ciucă nem volt se elég karakteres, se elég hiteles. Nem vett részt a vitákon, nem volt világos üzenete, és még a „jobboldal zászlaját” sem emelte fel, pedig ez lett volna az esélye arra, hogy valamennyire feltámassza a támogatottságát.
Ahogy David fogalmazott: „Valaki más tanácsára hallgatott, és ez lett az eredménye!” Egy ilyen gyenge szereplés egy olyan párttól, amely a helyi és európai választásokon még jól szerepelt, egyszerűen érthetetlen, de az biztos, hogy tudományos elemzésre szorul.
Ez a választás nemcsak Georgescu diadalát, hanem a román társadalom megosztottságát is feltárta. A BBTE rektora szerint a közvélemény-kutatások teljesen félrevezettek mindenkit, mert nem vették figyelembe a bizonytalanokat, a válaszmegtagadókat és a diaszpórát. Ez egy hatalmas figyelmeztetés: nem értjük igazán, mi zajlik a társadalmunkban.
„És hogy hová vezet mindez? Ha a politikai elit nem érti meg, hogy az emberek a változást akarják, akkor a következő években egyre mélyebb válságba sodródhat az ország. Georgescu sikere nem az ő személyes diadala – ez egy kiáltás a változásért, akár jó, akár rossz irányba” – mondta.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!