Vezéregyéniség-hiányban szenved Románia – az államfőválasztásról szólt a Transtelex Dialóg
2024. november 6. – 17:55
Várhatóan nem az elnökjelöltek karizmája, hanem a mögöttük álló pártok mozgósító ereje fogja eldönteni a romániai elnökválasztást, mert közülük csak George Simion emelkedik ki markáns egyéniségként, hangzott el kedd este a Transtelex Dialógon. A meghívottak azt is megállapították, hogy a progresszív választók az első fordulóban valószínűleg otthon maradnak, a diaszpóra szavazatai okozhatnak meglepetést, továbbá hogy a választások fő tétje az, hogy ki kerül be Marcel Ciolacu mellé a második fordulóba. A beszélgetés teljes felvétele a cikk végén meghallgatható.
Farkas István, a Marosvásárhelyi Rádió és az Erdély TV műsorvezető-szerkesztője, Kiss Anna, a Miközöd YouTube-csatorna alapítója és Székely István Gergő politológus, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet tudományos munkatársa elemezte az elnökjelölt-felhozatalt, a beszélgetést Vig Emese, a Transtelex vezető szerkesztője moderálta. Ciolacuról, a „nép fiáról”, a „karizmadeficites” Ciucăról, a centristának mutatkozó, de kezdeti népszerűségi tőkéjét meglepő módon elvesztő Geoanăról, az USR korábbi progresszív szavazóbázisának nagy csalódásáról, Lasconiról, a közösségi média királyáról, Simionról és a román sajtónyilatkozataival jó pontokat gyűjtő Kelemen Hunorról több fontos meglátás elhangzott. A felvétel alább visszahallgatható, ezért most csak a meghívottak és a jelenlévő közönség néhány fontosabb felvetését emelem ki.
A fő kérdés: ki kerül be a második fordulóba?
Székely István Gergő szerint borítékolható, hogy az államfőválasztás első fordulóját a jelenlegi miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje, Marcel Ciolacu nyeri, a második fordulóban viszont már nem biztos a sikere, ez attól függ, hogy ki lesz az ellenfele.
„Mindenki arra gyúr”, hogy George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje bekerüljön a második fordulóba, a szélsőjobboldaltól elhatároló szavazók voksait ugyanis az ellenfele biztosan megkapná, jegyezte meg Farkas István. „Ha George Simionnal kerül a második fordulóba, Kelemen Hunorból biztosan Románia államfője lesz” – illusztrálta az egyébként valószínűtlen helyzettel Simion jelentőségét az újságíró.
„Mióta kiiktatták Șoșoacát (az Alkotmánybíróság úgy döntött, hogy Diana Șoșoacă nem indulhat az elnökválasztáson, szerk. megj.), azóta látszik, hogy a közvéleménykutatásokban Simion erősödött” – mutatott rá Székely István Gergő, aki szerint az AUR jelöltje ügyesen „megolvagolta” az olyan eseményeket, mint a romániai vagy a spanyolországi áradások. „De nagyon szoros a verseny, Ciucă és valamilyen szinten Lasconi is játékban van” – tette hozzá a politológus.
Arról, hogy az RMDSZ mit lépne a különböző második fordulós felállások esetén, Székely István Gergő azt gondolja, egy Ciolacu-Simion szembenállás megkönnyítené a szövetség dolgát, mert akkor „egyértelmű lenne, hogy a magyarelleneseket vissza kell szorítani”, más esetben viszont bonyolultabb lenne megtalálni a megfelelő üzenetet. „Szerintem akkor is Ciolacu irányába szeretné irányítani a szavazatokat az RMDSZ jelenlegi csúcsvezetése, csak kérdés, hogy ezt hogyan fogja kommunikálni” – tette hozzá.
A témához a közönség soraiból hozzászólt Szilágyi N. Sándor nyelvészprofesszor is, aki többek között arra kérdezett rá, hogy „honnan tudjuk olyan biztosan, hogy a másik nyer, ha egyszer Simion odakerül?” Szerinte erre nem lehet mérget venni, apró véletlenek is befolyásolhatják a választási eredményt, főleg a populista pártok esetében, figyelmeztetett.
Mi lesz a diaszpóra szerepe?
A június 9-i EP-választások eredménye megmutatta, hogy a külföldön élő román állampolgárok körében magas a szélsőjobb támogatottsága, az AUR és az SOS România együtt több szavazatot ért el, mint az akkori PSD-PNL szövetség. Ezért adta magát Sisak Tamás építész kérdése, hogy mi lesz a diaszpóra szerepe az őszi-téli választásokon.
Kiss Anna és Farkas István is egyetértettek abban, hogy az államfőjelölteknek nincs különösebb stratégiája a külföldön élő román állampolgárok megszólítására, legfeljebb a kötelező köröket futják le, legalábbis egyelőre ez látszik. Az RMDSZ-nek is lehetne határon túl élő romániai magyarokból álló bázisa, de nem szólítja meg őket, állapította meg Farkas István, hozzátéve, hogy az AUR-nak viszont biztosan van támogatottsága a diaszpórában.
Kire voksol a progresszív szavazóbázis?
Nincs román progresszív elnökjelölt, mondta Székely István Gergő, aki szerint kérdés, hogy miért nem indított jelöltet az EP-választáson függetlenként jól szereplő Nicu Ștefănuță környezete vagy a REPER párt sem. A politológus úgy gondolja, a progresszív jelöltekkel szimpatizáló szavazók többsége nem fog elmenni szavazni az első fordulóban, kisebb része pedig Geoanăra, Ciolacura, még kisebb része pedig Lasconira vagy Ana Birchallra üti a pecsétjét. „Az a legvalószínűbb, hogy majd Ciolacu irányába mennek ezek a szavazatok a második fordulóban, mert mégsem fognak Simion irányába menni” – latolgatta az esélyeket.
Ami az ennek a szavazótábornak fontos környezetvédelmet és klímaváltozást illeti, Székely István Gergő szerint minden jelölt hozta a kötelező köröket, megpróbálták ezeket a témákat semmitmondóan kezelni, kivéve Simiont, akinek a programja szerint a szénerőműveket nem lenne szabad kiváltani más energiaforrással, mert sokat dolgoztak a románok a megépítésükön.
Az is elhangzott, hogy a geopolitikai helyzettel, vagyis a szomszédban zajló orosz-ukrán háborúval kapcsolatban nagyjából minden jelöltnek azonos az álláspontja, Kelemen Hunor is próbálja árnyalni a román sajtónak adott nyilatkozataiban az Orbán Viktor „békepárti” álláspontjához való viszonyulását, csak Simion az, aki ebben is radikálisan mást képvisel.
Látható ugyanakkor egyfajta konvergencia is egy neoliberális konszenzus irányába. „Ez a jobboldali jelöltek esetében elég egyértelmű, de azért még Ciolacu esetében sem beszélhetünk markánsan baloldali programról” – hívta fel a figyelmet Székely István Gergő.
Arra a kérdésre, hogy mennyire bonthatja meg a magyar szavazók táborát Nicu Ștefănuță magyarul is kommunikáló SENS pártja, a politológus úgy válaszolt, hogy ez nem valószínű, Kiss Anna pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az pozitívum, hogy van egy ilyen progresszív opció is legalább a parlamenti választásokon, de kérdés, hogy ha a pártnak sikerülne megnőnie és helyzetbe kerülnie, értené-e, hogy milyen igényei vannak az erdélyi magyar közösségnek, illetve, hogy megmaradnak-e progresszívnek vagy, ahogy az USR példája is mutatta, más irányba tolódnának.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!