Vasárnaptól online is lehet jelenteni az agresszíven vezető sofőröket
2024. október 26. – 18:49
Október 27-től, vasárnaptól a Belügyminisztérium hub.mai.gov.ro oldalán (A közlekedési szabálysértések rovatban) azt is be lehet jelenteni, ha valaki agresszív vezetési magatartást tapasztalt a közutakon – tájékoztat a minisztérium.
Azt írják, hogy a bejelentéshez meg kell adni az azonosításai adatokat (tehát a bejelentő nevét, személyi számát és az elérhetőségi adatait, pl. telefonszámát, címét), kell tenni egy nyilatkozatot arról, hogy az észlelt eset igaza, illetve, hogy a csatolt videófelvétel valódi. Ezen kívül meg kell adni az eset pontos idejét, helyét, vagy minden más olyan elemet, amit a bűncselekmény helyének azonosításához használható.
A közleményben azt is meghatározzák, hogy mi számít agresszív vezetési magatartásnak:
- amikor az autós a forgalmi sávok között cikázik, hogy úgy előzze a járműveket;
- amikor kézifék berántásával fordítja vissza a járművét;
- amikor a járművet álló helyzetből a kerekek füstöltetésével indítja;
- amikor egy sofőr megpróbálja megfélemlíteni egy másik autó vezetőjét azáltal, hogy a másik járművet veszélyesen megközelíti, indokolatlan fékez;
- amikor egy autós hang- és/vagy fényjelzések ismételt használatával azt követeli az előtte haladótól, hogy szabadítsa fel a sávot;
- amikor egy kétkerekű járművet (motorkerékpár, moped) a sofőrje egy keréken vezet;
- amikor az autós hátramenetbe vezeti a járművét, hogy a mögötte közlekedőket megfélemlítse;
- amikor vezetés közben szándékosan megcsúsztatja a jármű kerekeit, hogy azáltal kanyarodjon vagy megforduljon;
- amikor az autós a környezetét zavaró módon, hangosan „túráztatja” a motort.
Az agresszív vezetés fogalmának bevezetéséről a KRESZ-be 2022 januárjában fogadott el rendeletet a kormány. Akkor azzal indokolták a szigorítást, hogy az Európai Unióban lakosságarányosan Romániában történik a legtöbb halálos kimenetelű baleset. „Véget kell vetni a vérontásnak a román utakon” – érvelt a szabályozás bevezetése mellett Lucian Bode akkori belügyminiszter. A Belügyminisztérium emlékeztet, hogy az agresszív vezetői magatartást tanúsító sofőrök 4-5 büntetőpontnak megfelelő bírságot (660-825 lej) mellett a vezetői engedélyük 30 napra történő bevonását kockáztatják.
Egyébként, akkor azt is elfogadták, ha az agresszív vezetés anyagi kárral járó balesetet eredményez, a bírság 6-8 büntetőpontnak megfelelő összegre (990-1320 lej) emelkedik, a jogosítványt pedig 60 napra függesztik fel.
A vasárnaptól bevezetett bejelentési lehetőség közvetlen előzménye, hogy idén júniusban elfogadott sürgősségi kormányrendelet, mely szerint nemcsak a rendőrök által észleltek vagy hitelesített eszközök által készített felvételek alapján járhatnak el a hatóságok, hanem figyelembe veszik a fedélzeti kamerák, mobiltelefonok segítségével rögzített bizonyítékokat is. Akkor többen is felszólaltak a jogszabály ellen, mert szerintük a rendelet nem határozza meg egészen pontosan, hogy mi számít agresszív vezetésnek, és szerintük ez visszaélésekre, személyes bosszúra adhat lehetőséget.
„Nem világos számomra, hogy pontosan mit értenek agresszív vezetés alatt. Kérdéseket küldtem ezzel kapcsolatban írásban a minisztériumnak, de nem kaptam megnyugtató válaszokat. Agresszív vezetésnek minősül, ha valaki sorozatosan előz például. De mi van akkor, ha ötvennel megy előtted három teherautó egy olyan szakaszon, ahol kilencven a megengedett maximális sebesség? Nem szabad ezeket megelőzni? Az autópályákon például majdnem mindenki úgy vezet, hogy folyamatosan előzget. A lámpázás kérdése sem tisztázott szerintem. Sok olyan útszakaszunk van, országutak is, amelyek annyira hepehupásak, hogy úgy tűnhet, a szemből jövő lámpáz, miközben nem” – nyilatkozta a Transtelexnek Benedek Zakariás, az RMDSZ szakpolitikusa.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!