A fedélzeti kamerák felvételei alapján is bírságolhatnak a rendőrök, de az eljárást vitatják
2024. augusztus 28. – 11:50
Június végén jelent meg a Hivatalos Közlönyben egy sürgősségi kormányrendelet, mely szerint nemcsak a rendőrök által észleltek vagy hitelesített eszközök által készített felvételek alapján járhatnak el a hatóságok, hanem figyelembe veszik a fedélzeti kamerák, mobiltelefonok segítségével rögzített bizonyítékokat is. A jogszabály célja az ún. agresszív sofőrök megfékezése, miután az elmúlt néhány hónapban több súlyos, zömében egészen fiatal sofőrök által okozott baleset vezetett közfelháborodáshoz.
A rendelet próbálja meghatározni, mi számít agresszív viselkedésnek, azonban többen vitatják a jogszabályt, mivel úgy vélik, hogy ez visszaélésekre, személyes bosszúra adhat lehetőséget. A kormányhatározat szerint agresszív viselkedésnek számít: ha valaki egymás után legalább három járművet előz meg; kézifékkel fordul; túl közel megy a többi autóhoz vagy hirtelen, ok nélkül befékez; lámpázással vagy dudálással próbálja a másik sofőrt arra kényszeríteni, hogy tegye szabaddá számára az utat; motorbiciklivel vagy mopeddel egy keréken közlekedik; ok nélkül, gyorsan tolat; vagy a motor túráztatásával próbálja megfélemlíteni a többi autóst.
A jogszabály szerint el kell készülnie egy honlapnak, ahová a bizonyító felvételeket, valamint a baleset körülményeiről szóló leírást fel lehet tölteni. Ilyet egyelőre nem találtam, azonban Benedek Zakariás, a Képviselőház szállításügyi és infrastrukturális bizottságának titkára szerint a politiarutiera.ro oldalon keresztül például már lehet küldeni a felvételeket.
A parlamenti képviselő ugyanakkor kritizálta az eljárást, úgy vélte, csakis akkor kellene figyelembe vennie a rendőrségnek a fedélzeti kamerák felvételeit, ha ezek balesetet rögzítettek. Ellenkező esetben teret nyitnak a rendelettel a visszaélések előtt. Azt is elmondta, hogy a kormányrendeletet a parlament is vitatni fogja, ennek során pedig módosító javaslatot nyúlt majd be.
„Nem világos számomra, hogy pontosan mit értenek agresszív vezetés alatt. Kérdéseket küldtem ezzel kapcsolatban írásban a minisztériumnak, de nem kaptam megnyugtató válaszokat. Agresszív vezetésnek minősül, ha valaki sorozatosan előz például. De mi van akkor, ha ötvennel megy előtted három teherautó egy olyan szakaszon, ahol kilencven a megengedett maximális sebesség? Nem szabad ezeket megelőzni? Az autópályákon például majdnem mindenki úgy vezet, hogy folyamatosan előzget. A lámpázás kérdése sem tisztázott szerintem. Sok olyan útszakaszunk van, országutak is, amelyek annyira hepehupásak, hogy úgy tűnhet, a szemből jövő lámpáz, miközben nem” – fejtegette kifogásait Benedek Zakariás.
A képviselő szerint aggályos, ha egy fedélzeti kamera felvétele alapján jár el a rendőrség. Ilyenkor ha bevonják valakinek a jogosítványát, az illető kellene bizonyítsa, hogy nem vétkes, ha pedig sikerül neki, „annyit sem mondanak, hogy bocsánat”.
„Tegyük fel, hogy egy felvételen az látszik, hogy valaki átment a piroson. Az viszont nem látszik, pedig megtörténhet, hogy a kereszteződésben egy rendőr irányítja a forgalmat, és intett, hogy mehet az illető” – osztotta meg aggályait a képviselő.
Kérdésemre Benedak Zakariás leszögezte, a rendőrség dolga lenne az agresszív sofőrök megfékezése, ennek pedig az lenne a módja, hogy többet legyenek jelen az utakon. Ne csak megállapítsák egy baleset körülményeit, hanem igyekezzenek megelőzni ezeket.
„Amikor rendőrt látunk az úton, rögtön odafigyelünk, hogy betartsuk a sebességhatárt, letesszük a mobiltelefont és szabályszerűen vezetünk, ez automatikusan így működik mindenkinél. Jóval nagyobb rendőri jelenlétre lenne szükség az utakon” – magyarázta. Hozzátette, jó kezdeményezésnek tartja például azt, hogy a rendőrség elkezdte helikopterből figyelni a legveszélyesebb szakaszokat, például a Bukarest-Konstanca autópályát.
Úgy vélte, a közúti infrastruktúrát is jobban rendben kellene tartani. Példaként megemlítette, hogy az Olt völgyének egy szakaszán két éven keresztül hiányzott a korlát, részben emiatt történhetett meg, hogy nyolcan belefulladtak az Oltba. Ezeket az embereket, mint mondta, megvédhette volna a korlát attól, hogy a folyóba zuhanjanak. Prevenció címszó alatt, mint kifejtette, azt is bevezethetnék, hogy bemondatják a rádiókban, hogy hol van torlódás, hogy az autózók választhassanak alternatív útvonalakat, és ne kelljen három órát állniuk egy dugóban, miközben azt sem tudják, mi történik a sor elején.
Zazula Béla, egy szatmári autósiskola tulajdonosa ugyanakkor kérdésemre elmondta, egyetért a fedélzeti kamerák felvételeinek használatával a büntetőeljárásokban. Viszont úgy vélte, ezeket csak akkor kellene bizonyítékként kezelni, ha más források, pl. szemtanúk vallomása vagy más felvételek is rendelkezésre állnak.
„Általában a gazdag családok gyerekei a főszereplői az agresszív vezetéssel kapcsolatos baleseteknek, akik ahhoz vannak szokva, hogy apuci vagy anyuci mindent elintéz a pénzével. Ez alapvetően nevelési probléma. Még meg se száradt a tinta a jogosítványukon, de már száguldoznak, mindig sietnek, előznek, hogy bizonyítsák, mit tudnak. És általában egy nagyon kemény autót vezetnek. Az ilyen viselkedés pedig előbb-utóbb balesethez vezet” – fejtette ki.
Ugyanakkor egyetértett azzal, hogy a fedélzeti kamerák felvételeinek használata visszaélésre ad lehetőséget, ezért a középutat tartaná jónak. Például azt, hogy elsőre csak pénzbüntetést szabjanak ki, és csak a második bejelentés alapján függesszék fel a jogosítványt, amikor már biztosra vehető, hogy az illető tényleg agresszíven vezet.
„Szerintem meg kellene tartani ezt a lehetőséget, hogy az autózók felvételei alapján is eljárhassanak a hatóságok, viszont körültekintően kell kezelni ezeket a felvételeket. Sajnos, nem vagyunk azon a kulturális szinten, mint például a németországi sofőrök, akik sokkal inkább betartják a szabályokat. Mi vadabbul, latinosabban vezetünk. Viszont a németeknél is a szigorú fellépés, a nagyon drasztikus büntetések vezettek eredményre” – magyarázta Zazaula Béla.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!