Több ezer szavazat tűnt el az önkormányzati és EP-választásokon, azóta sem derült ki, mi történt

2024. október 24. – 07:25

Másolás

Vágólapra másolva

A 2024. június 9-én tartott romániai helyhatósági és európai parlamenti választások óta komoly aggodalmak merültek fel, mivel több mint 10 000 szavazat nyoma veszett Bukarestben, számo be az esetről a Szabad Európa portál. A legnagyobb visszhangot a REPER párt egyik képviselője, Oana Cambera esete váltotta ki, aki arról számolt be, hogy több mint 100 szavazat tűnt el abban a szavazóhelyiségben, ahol ő és családja is leadta voksát. A választási jegyzőkönyvek szerint a REPER nulla szavazatot kapott azon a helyszínen, ami egyértelműen ellentmond a valóságnak. Ez nem egy egyedi eset: az ország több pontjáról érkeztek hasonló jelentések, melyek több ezer szavazat eltűnéséről szólnak.

A REPER először a Központi Választási Bizottsághoz (BEC) fordult, és kérvényezte a szavazatok újraszámlálását. Bár a Bukaresti Fellebbviteli Bíróság kezdetben kedvező döntést hozott, és elrendelte a szavazatok újraszámlálását több szavazóhelyiségben, köztük a vitatott Tunari szavazókörzetben, ezt az ítéletet később a Legfelsőbb Bíróság visszavonta. A végső döntés szerint nem folytathatók a vizsgálatok, mivel a Központi Választási Bizottság már megszűnt a választási eredmények hivatalos közlése után.

További kérdéseket vetett fel a Iași megyei Popești település választási eredményeinek esete, ahol az AUR választási csalást gyanított. A párt állítása szerint jelentős eltérések voltak a jegyzőkönyvekben rögzített szavazatok száma és a választók által leadott voksok között. Az AUR azonban nem tudta elérni az eredmények megsemmisítését, mivel az illetékes bíróságok arra hivatkoztak, hogy a Központi Választási Bizottság megszűnt, így az eljárás folytatására nincs lehetőség.

Választási csalás vagy adminisztratív hiba?

A választási szakértők megosztottak abban, hogy az eltűnt szavazatok valóban választási csalásra utalnak-e. Az Expert Forum think-tank elemzése szerint a legtöbb esetben adminisztratív hibák okozták a problémákat. A választási eljárás rendkívül összetett volt, mivel a szavazók öt különböző szavazólapot kaptak, amit öt különböző urnába kellett helyezniük. A szavazatszámláló bizottságoknak pedig mind az öt szavazattípus számlálását és rögzítését kellett elvégezniük, ami jelentős terhet rótt a választási adminisztrációra. A hibák egy része ebből a komplexitásból és a fáradtságból adódhatott.

Ennek ellenére több politikai párt, köztük a REPER és az AUR, úgy vélik, hogy bizonyos esetekben szándékos manipulációról is szó lehetett. Bár konkrét bizonyítékok még nem kerültek napvilágra, és az illetékes hatóságok többsége elutasította a választási csalásra utaló vádakat, a nagy számú eltűnt szavazat kétségeket ébreszt a választások tisztaságával kapcsolatban.

Hogyan érinti mindez a parlamenti és elnökválasztásokat?

Az év végén esedékes parlamenti és elnökválasztásokra vonatkozóan a szakértők remélik, hogy kevesebb probléma lesz. Az egyik fő különbség az, hogy ezek a választások egyszerűbbek lesznek, mivel a választók csak egy szavazólapot kapnak. Ez csökkentheti a hibák és az adminisztratív zavarok lehetőségét. Ezenkívül a kormány több intézkedést is hozott a választások jobb szervezése érdekében, például szigorúbb szabályozást a szavazólapok kezelésére és a választási bizottságok tagjainak alaposabb képzésére vonatkozóan.

A szavazatok eltűnése és a folyamatban lévő jogi viták továbbra is kérdéseket vetnek fel az intézmények átláthatóságával és a választások tisztaságával kapcsolatban. A választási csalás lehetőségét nem zárták ki teljesen, de a legvalószínűbb forgatókönyv továbbra is az, hogy a hibák túlnyomó része adminisztratív problémákból ered.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!