Nicolae Bănicioiu, volt PSD-s egészségügyi miniszter 800 ezer eurós kenőpénz vádja alól szabadult

A Legfelsőbb Bíróság felmentette Nicolae Bănicioiut, a volt PSD-s egészségügyi minisztert, akit az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) kenőpénz és befolyással való üzérkedés vádjával állított bíróság elé. A döntés még nem jogerős, így az ügyészség fellebbezhet. Az ügy 2022-ben kezdődött, amikor Bănicioiut azzal vádolták meg, hogy közel 800.000 eurót fogadott el üzletemberektől, cserébe állami kórházak vezetőinek kinevezéséért és közbeszerzési szerződések biztosításáért.

A bíróság ítélete szerint a vádlott esetében nem bizonyosodott be a vesztegetés ténye, a befolyással való üzérkedés vádja pedig elévült. Az üzérkedésért kapott összegeket ugyanakkor az állam elkobozza, és Bănicioiunak közel 1,3 millió lejt kell visszafizetnie, amit a bíróság a jogellenes pénzszerzésből származó összegként határozott meg.

A bíróság döntését vegyes érzelmek kísérték, mivel az ítélet nem volt teljesen egyhangú: az egyik bíró véleménye szerint Bănicioiut és bűntársát, Cătălina Alexandra Furtunát el kellett volna ítélni, és börtönbüntetéssel sújtani a vesztegetés miatt.

Az ügy háttere

Bănicioiu, aki korábban az ifjúsági és sportminiszteri posztot is betöltötte, állítólag még 2012 és 2015 között követte el a bűncselekményeket. Az ügyészek szerint a politikus vállalkozóktól kapott pénzt annak érdekében, hogy befolyását felhasználva kórházi vezetők kinevezéseiről döntsön, és biztosítsa, hogy ezek a vállalkozók továbbra is nyereséges szerződéseket köthessenek az egészségügyi intézményekkel. A vád szerint Bănicioiu közvetve és közvetlenül is jelentős összegeket fogadott el olyan cégektől, amelyek orvosi eszközöket szállítottak kórházaknak.

A DNA szerint a politikust Cătălina Furtună segítette, aki társtulajdonos volt abban a két cégben, ahonnan a kenőpénzt érkező osztalékok formájában kapták. A cégek a kórházakkal kötött szerződéseken keresztül biztosították a hasznot, és ezek az összegek végül Bănicioiu zsebébe kerültek.

Az ügy folyamán a bíróság több bizonyítékot is kizárt, köztük titkos tanúk vallomásait és lehallgatásokat, amelyek nem feleltek meg a törvényi előírásoknak.

A döntés visszhangja

A közvélemény elégedetlen az ítélettel, Bănicioiu felmentése újabb példa arra, hogy a nagy volumenű korrupciós ügyek elhúzódnak, és nem mindig zárulnak elítéléssel. A DNA azonban várhatóan fellebbezni fog az ítélet ellen, így a per folytatódhat.

A döntés továbbá rámutat arra is, hogy a bírósági eljárások során a bizonyítékok kezelése és azok törvényes felhasználása döntő jelentőségű lehet egy-egy ítélet szempontjából.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!