Könyvtárban, tanáriban alakítják ki az iskolai fogdát, de remélik, senki nem veszi majd igénybe

A 2024/2025-ös tanévtől érvényes Diákstatútum szerint a tanár dönthet úgy, hogy külön terembe küldi az órát zavaró diákot. Az iskolaigazgatók nem tartják jó ötletnek a közbeszédben fogdaként emlegetett megoldást. Bár a Diákstatútumból ez nem derül ki egyértelműen, a tanügyminiszter szerint a fogda bevezetése egyébként nem is kötelező.
Az iskolák belső szabályzatát a tanév kezdetétől számított 45 napon belül lehet módosítani, ebbe kell belefoglalni az órát zavaró diák elkülönítésének és felügyeletének pontos menetét a Diákstatútum szerint.
„Valószínűleg a könyvtár lesz az alkalmas tér, amit ki fogunk jelölni, de én bízom benne, hogy nem sokszor fogjuk igénybe venni, hátha egyáltalán nem. Ha a törvény így rendelkezik, akkor ki fogunk jelölni egy ilyen helyiséget. Eddig is a könyvtár volt az, ahová azok mehettek, akik nem jártak vallásórára, ki volt nekik jelölve egy-egy világirodalmi mű olvasásra. A könyvtáros mindig ott van, másképp nem tudunk személyzetet biztosítani” – magyarázta Sztakics Éva, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium igazgatója.
Popa Márta, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Főgimnázium igazgatója megkeresésünkre azt mondta, nem csak a közbeszédben elterjedt fogda elnevezést tartja nagyon negatívnak, elutasítónak, nem tartja elfogadhatónak a diák kizárásának elvét sem. „Ha jó a pedagógus, akkor a gyermekeket úgy tudja kezelni és lekötni, hogy nincs szükség arra, hogy kiküldjön bárkit is a tanteremből, és rábízza valaki másra” – mondta. „Nem tartom jó ötletnek. Lehetnek olyan gyermekek is, akik esetleg visszaélnek ezzel a lehetőséggel, és ha rögtönzés vagy felmérő van láthatáron, megpróbálják elérni, hogy tegyék ki őket az óráról” – tette hozzá.
Az előírással logisztikai problémák is vannak. „Nem is tudom elképzelni, hogy melyik iskolának lehet plusz tanterme, inkább az a jellemző, hogy az iskolák minden egyes kuckója maximálisan ki van használva, nem beszélve arról, hogy a felügyeletet hogy lehet biztosítani, mert nem biztos, hogy lesz olyan tanár, akinek épp lyukasórája van, vagy ha igen, akkor épp nincs más feladata” – mondta Popa Márta, hozzátéve, hogy a terem bekamerázását külön sértőnek tartja a diákra nézve. Mint mondta, mivel a Diákstatútum előírja, valószínűleg a könyvtárat jelölik majd ki erre a célra.
Becsek Éva, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum igazgatója szerint ez az előírás külön terhet ró az iskola munkaközösségére. „Talán a többi diák tanuláshoz való jogát védi, ha eltávolítjuk a közösségből az órát zavaró gyerekeket, tehát egyrészt jó, másrészt megterheli az iskolai munkaközösséget olyan szempontból, hogy azokat a tanárokat tudjuk kinevezni felügyelőnek, akik ebben az időszakban nincsenek órán” – mondta. Kérdésemre Becsek Éva azt is megjegyezte, hogy nem tud arról, hogy eddig bármelyik pedagógus ahhoz a megoldáshoz folyamodott volna, hogy kitegyen óráról gyermeket azért, mert zavarta a tanítást. A kovásznai iskolában egyébként a tanáriból fognak egy részt elkülöníteni erre a célra, és remélik, hogy nem lesz nagyon látogatott.
Józan Erzsébet, a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceum igazgatója határozottan elutasítja a büntetőszoba ötletét, mint mondta, még ezután egyeztetnek erről az iskola vezetőtanácsában, de ő személyesen nem híve annak, hogy a tanulót kiemeljék a közösségből, és valaki felügyelje. „Egy ilyen megalázást nem lehet a gyermekkel szemben alkalmazni” – szögezte le. „Azért van tanár, azért ő a felnőtt, hogy az osztályt tudja kordában tartani, nincs olyan, hogy a diák zavarja az órát” – mondta.
Tanügyminiszter: Ez nem kötelező előírás, csak egy lehetőség
Ligia Deca tanügyminiszter a TVR Infónak nyilatkozva szerda este elmondta, hogy az iskolák számára nem kötelező kialakítani a büntetőszobát, ha azt nem tartják szükségesnek vagy úgy gondolják, hogy nincsenek hozzá erőforrásaik, vette észre az Edupedu. „Az iskolák különböznek a rendelkezésre álló személyzet és infrastruktúra szempontjából. Éppen ezért ez nem kötelező előírás, csak egy lehetőség” – fogalmazott.
A tanügyminiszter már augusztus elején is említette, hogy az órát zavaró diák elkülönítése csak lehetőség, alkalmazását az iskolák belátására bízzák, ezt az információt viszont úgy tűnik, a tárca nem jutatta el elég hatékonyan az oktatási intézmények vezetőinek, kérdésemre ugyanis az igazgatók többsége azt mondta, kénytelenek kialakítani ezt a különtermet, ha nem is értenek vele egyet.
Deca szerda esti nyilatkozatában továbbra is az órát zavaró diákok elkülönítése mellett érvelt, mint mondta, ezzel az osztályközösség tanuláshoz való jogát védik, mert a többiek zavartalanul folytathatják a tanulást, az elkülönített diák pedig szintén olyan tevékenységet végez, ami a tanulással kapcsolatos, tananyagot ismétel vagy olvas. Az elkülönített diákot nem írják be hiányzónak, viszont értesítik a szüleit, ami lehetőség arra, hogy az illető tudatosítsa, hogy amit tett, az nem elfogadható. A diák elkülönítése egy új eszköz az iskola kezében a bonyolult helyzetek kezelésére, akárcsak a modulok végén adott magaviseleti jegy, tette hozzá a tárcavezető.
A Diákstatútumba bekerült új paragrafus szerint a tanóra menetét megzavaró tanulókat a tanár átküldheti egy másik, kamerával megfigyelt terembe, ahol egy pedagógus vagy a segédszemélyzet tagjának felügyelete alatt olvas, feladatlapokat tölti ki vagy hasonló tevékenységet végez. Az előírás alkalmazásának szabályait minden oktatási intézmény a saját belső szabályzatában rögzíti, teszi még hozzá a Diákstatútum.
Az egyébként nem véletlen, hogy a közbeszédben az „iskolai fogda” vagy a „büntetőszoba” kifejezés terjedt el, ugyanis tavasszal a Spiru Haret tanári szakszervezeti tömb kérte az iskolai fogság bevezetését, ami az ő értelmezésük szerint azt jelentette volna, hogy a diákok órák után ottmaradnak egy teremben, ahol tanári felügyelet alatt „elgondolkodnak azon, amit tettek”.
A diákok elkülönítésének statútumba foglalása felháborította a diákképviselőket, néhány diákszervezet júniusban tüntetett is a tanügyminisztérium épülete előtt. A Romániai Magyar Középiskolások Szövetségének elnöke előbb a Transtelex megkeresésére csak saját nevében bírálta ezt a megoldást, később azonban a szervezet tiltakozó nyilatkozatot tett közzé, amely szerint „a törvény bevezetése korlátozza a diákok tanuláshoz való jogát, nem járul hozzá a fejlődésükhöz, nem segít számukra megérteni a viselkedésükkel való problémát, így elveszi a helytelen magatartás korrigálásának lehetőségét”. A közlemény szerint a MAKOSZ azt is problémásnak tartja, hogy az iskolák belső rendszabályzata fogja a büntetőszobát illető körülményeket szabályozni, ami visszaélésekhez vezethet, illetve elhidegülést eredményez a tanár-diák kapcsolatot illetően.
Megjelentek ugyanakkor pozitívabb vélemények is, Bianca Ivan, az Országos Diáktanács elnöke például azt mondta, a büntetőszoba rossz kifejezés, és szerinte csak megpróbáltak megoldást találni arra a helyzetre, amikor egy tanuló zavarja az órát, a tanár kiteszi és beírja hiányzónak, ők pedig elhagyják az iskola épületét. Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő korábban a Transtelexnek azt mondta, a különterem hasznos lehet, hiszen olyan környezetet teremthet a nem megfelelő viselkedésű diáknak, ahol le tud nyugodni, esetleg levezeti a plusz energiáit. Azt is hozzátette azonban, hogy a minisztérium kommunikációja ezzel kapcsolatban nem volt jó. „Ha megfelelő módon előkészítették volna, korábban kezdtek volna el kommunikálni erről és szakvéleményeket is bemutatnak, lehetne pozitív eredménye is ennek a kezdeményezésnek” – vélekedett a főtanfelügyelő.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!