Iskolakezdés: az új szankciók mellett új ösztöndíjat és továbbtanulási tanácsadást is bevezettek

Iskolakezdés: az új szankciók mellett új ösztöndíjat és továbbtanulási tanácsadást is bevezettek
Tanévkezdés – Illusztráció: George Călin / Inquam Photos

Több újdonsággal szolgál a tanároknak szeptember 1-jén, a diákoknak pedig szeptember 9-én kezdődő 2024–2025-ös tanév, ezeket gyűjtöttük össze egy helyre az Edupedu összefoglalója alapján.

Az iskolák működésének megváltozott keretszabályzata szerint:

  • A tanév egyes moduljainak végén minden tanuló jegyet kap magaviseletből.
  • A szülők 8 és 9, illetve 16 és 18 óra között kereshetik fel az iskolák titkárságát, és az iskoláknak kötelességük legalább heti két nap biztosítani a meghosszabbított programot.
  • A szülőknek joga van kiíratni a gyermeküket az iskolából azzal az indokkal, hogy még nem iskolaérett, nem sikerül alkalmazkodnia a körülményekhez, de újdonság, hogy ebben az esetben az adott osztály pedagógusának a feladata kiértékelni a kisdiákot, és javasolni, hogy egy alsóbb osztályba vagy óvodai csoportba írassák be. A pedagógus javaslata alapján az átiratás még az adott tanév folyamán megtörténhet.

Az új Diákstatútum szerint:

  • Az órákat zavaró diákokat a tanárok kiküldhetik az osztályteremből egy erre a célra kialakított, videókamerával megfigyelt terembe, ahol egy tanár vagy a segédszemélyzet tagja felügyeli miközben valamilyen plusz feladatot végez. A „büntetőszoba” vagy „fogda” bevezetése ellen tiltakoztak a diákszervezetek.
  • A diákok vagy szüleik legfeljebb 5 munkanapon belül kérhetik az írásbeli dolgozatok újraértékelését, amennyiben úgy ítélik meg, hogy a tanár érvei nem kielégítőek. Ha az újraértékelés kevesebb mint egy jeggyel különbözik az eredetitől, akkor a fellebbezést elutasítják.
  • A nyolc osztályt elvégző diákoknak joga van továbbtanulási tanácsadásra, amelyet az osztályfőnök és az iskolai tanácsadó írásban fogalmaz meg.
  • A diákokra vonatkozó tiltások között szerepel a mobiltelefonok használata a tanórákon a tanárok beleegyezése nélkül, és tiltott a sértő viselkedés is, többek között az ország függetlenségét, szuverenitását és területi egységét támadó vagy a cigányellenességet hirdető tartalmak terjesztése, a drogok fogyasztása és terjesztése, a választási, hittérítéssel kapcsolatos, obszcén vagy pornográf tartalmak terjesztése, stb.
  • A lehetséges szankciók között ősztől szerepel az ösztöndíjak ideiglenes vagy teljes tanévre szóló visszavonása, az áthelyezés egy párhuzamos osztályba, illetve a legfeljebb öt napig (egy tanévben legfeljebb összesen 15 napig) tartó felfüggesztés.
  • Új szabályok vonatkoznak az ösztöndíjakra is, amint azt korábban is írtuk. Az egyik legfontosabb változás, hogy már nem lehet tanulmányi eredménytől függetlenül ösztöndíjat kapni, az érdemösztöndíjhoz legalább 9,50-es, az új, ún. reziliencia-ösztöndíjakhoz legalább 7-es tanulmányi átlag szükséges. A kétféle ösztöndíjat egy-egy osztály 30 százalékának ítélhetik meg, amennyiben van annyi diák, aki megfelel a kritériumoknak.

A 2024–2025-ös tanév 5 modulra oszlik, szerkezete, amint azt az RMDSZ közleménye az erdélyi megyékre vonatkoztatva korábban összefoglalta, a következő:

  • 1. modul: 2024. szeptember 9-től, hétfőtől 2024. október 25-ig, péntekig tart.
    Őszi szünet: 2024. október 26-tól, szombattól 2024. november 3-ig, vasárnapig tart.
  • 2. modul: 2024. november 4-től, hétfőtől 2024. december 20-ig, péntekig tart.
    Téli szünet: 2024. december 21-től, szombattól 2025. január 7-ig, keddig tart.
  • 3. modul:
    - január 8-tól, szerdától 2025. február 7-ig, péntekig tart Beszterce-Naszód megyében
    - január 8-tól, szerdától 2025. február 14-ig, péntekig Bihar, Bukarest, Kolozs, Hunyad, Krassó-Szörény, Szilágy és Temes megyékben
    - január 8-tól, szerdától 2025. február 21-ig, péntekig Fehér, Arad, Brassó, Bákó, Kovászna, Hargita, Maros, Máramaros, Szatmár és Szeben megyékben
  • A téli síszszünet: egy hét lesz, a megyei/bukaresti tanfelügyelőségek döntése alapján, 2025. február 10. és március 2. közötti periódusban.
  • 4. modul:
    - február 17-től hétfőtől, április 17-ig, csütörtökig Beszterce-Naszód megyében
    - február 24-től, hétfőtől, április 17-ig, csütörtökig Bihar, Bukarest, Kolozs, Hunyad, Krassó-Szörény, Szilágy és Temes megyékben
    - március 3-tól, hétfőtől április 17-ig, csütörtökig Fehér, Arad, Brassó, Bákó, Kovászna, Hargita, Maros, Máramaros, Szatmár és Szeben megyékben
    Tavaszi szünet: 2025. április 18-tól, péntektől 2025. április 27-ig, vasárnapig tart.
  • 5. modul: 2025. április 28-tól, hétfőtől 2025. június 20-ig, péntekig tart.
    Nyári szünet: 2025. június 21-től, szombattól 2025. szeptember 7-ig, vasárnapig tart.
    - a 12. évfolyam nappali tagozatos, 13. évfolyam esti tagozatos és csökkentett óraszámú tanulói számára a tanév 34 hétből áll, és 2025. június 6-án ér véget
    - a 8. évfolyam számára a tanév 35 hétből áll, és 2025. június 13-án ér véget
    - a szakképző intézmények technológiai ágán tanulók számára, a fent említettek kivételével, valamint a szakiskolákban tanulók számára a tanév 37 hétből áll, és június 27-én ér véget
    - a posztliceális oktatásban a tanórák időtartamát a hatályos kerettantervek határozzák meg

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!