Pogár László: A trunki magyar ház leégése súlyos károkat okozott, de leginkább a gyerekek oktatása miatt aggódom

Pogár László: A trunki magyar ház leégése súlyos károkat okozott, de leginkább a gyerekek oktatása miatt aggódom
Csak a falak állnak, a magyar ház tetőszerkezete teljesen leégett – Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége Facebook-oldal

Vasárnap délután tűz ütött ki a Bákó megyei Trunk településén, amely teljesen elpusztította a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége tulajdonában lévő Magyar Házat. Az ingatlan, amely a helyi magyar közösség számára kulcsfontosságú volt, súlyos károkat szenvedett.

Trunk (románul Galbeni) a megyeszékhely közvetlen közelében található, és a Szeret folyó jobb partján fekszik. Községközpontja a szomszédos Ferdinándújfalu (románul Nicolae Bălcescu). Népessége a legutóbbi népszámlálási adatok szerint 1149 fő, a lakosság szinte teljes egészét moldvai csángók alkotják.

A Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnökét, Pogár Lászlót kerestük meg, hogy megtudjuk, mi történt a tűzeset során, és hogy van-e esély a Magyar Ház megmentésére. Az elnök szerint a legnagyobb kérdés az, hogy mi lesz azzal az 55 gyerekkel, akik rendszeresen ide jártak tanulni.

Az ingatlant a szövetség 2019-ben vásárolta meg, és 2020-ban újították fel, egy modern, teljesen felszerelt oktatási központként működött. Napközis óvoda, tanterem, ebédlő és konyha is volt benne.

A tantermek okostáblákkal voltak felszerelve, könyvek, játéksarok állt a gyerekek rendelkezésére, és szolgálati lakások is helyet kaptak az ingatlanban, mivel a magyar ház öt pedagógusa közül többen itt laktak.

Ők voltak azok, akik észrevették, hogy valami nincs rendben, mert füstszagot érezve, kiléptek az épületből, és látták, hogy a kultúrház tetőteréből gomolyog ki a füst.

„Szombaton lakodalmat tartottak a kultúrházban, amikor a tető kigyulladt, még mindig voltak vagy harmincan az épületben” – osztotta meg a részleteket velünk Pogár, akit szintén riasztottak a magyar ház tanárai, miután az 112-t felhívták, és a tűzoltóságot értesítették. A csángómagyar szövetség elnöke is azonnal odasietett, és a kollégákkal, a falubéli emberek segítségével megpróbálták az értékesebb tárgyakat kimenteni az épületből, bár erre nem sok idejük maradt. Kivitték az elektronikai eszközöket, az okostáblákat és a háztartási gépeket, a hűtőt, mosógépet, de a bútorzat, gyerekágyak, szekrények, a könyvespolc és a könyvek, a gyerekjátékok odaégtek, gyakorlatilag csak a falak állnak.

Pogár László szerint elképesztő méretű a kár: a könnyű tetőszerkezet pillanatok alatt lángra kapott, és teljesen leégett, mivel az ingatlan gyakorlatilag egybe van építve a kultúrházzal, ahol kiütött a tűz.

Mintegy hat tűzoltóautó érkezett ki a faluba és több órán keresztül zajlott az oltás, de csak a csupasz falak maradtak állva, amit nem sikerült kimenteni, porrá égett.

Bár a tűzoltósági jegyzőkönyv még nincs lezárva, az első vizsgálatok azt mutatják, hogy az elektromos hálózat túlterhelése okozhatta a tüzet. Ahhoz, hogy kiderüljön, mennyire biztonságos az álló falakra új tetőt helyezni, szakvizsgálatra van szükség, amit még nem ejtettek meg.

A legnagyobb gondja a moldvai Csángómagyar Szövetségnek, hogy mi lesz szeptembertől azzal az 55 gyerekkel, akik rendszeresen idejártak. Ezeknek egy részük óvodás, és itt töltötte a teljes napját, egy másik része pedig magyart tanulni járt ide. Most mind a magyar nyelvtanítást, mind az óvodai foglalkozást meg kell oldani valahogy szeptembertől. Egyelőre nincs válasza az elnöknek arra, hogy ez hogyan fog megtörténni, hiszen egyelőre a tűzeset helyszíne, a rendőrség és a tűzoltóság között ingázik.

A legnagyobb kérdés tehát, hogy szeptember 9-én kezdődő új tanévben hol és hogyan indulhat újra az oktatási program.

Amíg az épületet nem sikerül újjáépíteni, ideiglenes megoldást kell találni a gyerekek számára, azonban ez nem könnyű feladat. A településen ugyanis nincs bérelhető ház, és az is kérdéses, hogy a községvezetés hozzájárul-e ahhoz, hogy a helyi iskola épületét használják erre a célra.

Trunkon már évek óta nincs iskolai oktatás román nyelven sem, az iskoláskorú gyerekek román nyelven tanulnak a községközpontban, Ferdinándújfaluban, ahová iskolabusz szállítja őket.

A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége közleményt adott ki a Facebook-oldalán, amelyben részletesen tájékoztattak a tűzesetről és az okozott károkról. A szövetség gyűjtést hirdetett a helyreállítás érdekében, hogy minél hamarabb újra működhessen az intézmény, és a trunki közösség visszakaphassa az épületet eredeti rendeltetésében.

Adományokat az alábbi számlaszámokra várják:

Romániában:

Asociaţia Maghiarilor Ceangăi din Moldova
Pénzintézet: OTP Bank Suc. Bacău
600026-Bacau, Str. 9 Mai nr. 2, sc. A, parter
BIC (Swift) kód: OTPVROBU
IBAN RO52OTPV290000416906RO01 (RON)
IBAN RO09OTPV290000416906EU01 (EUR)
IBAN RO66OTPV290000416906US01 (USD)
IBAN RO93OTPV290000416906CH01 (CHF)
IBAN RO56OTPV290000416906HU01 (HUF)

Magyarországon:

Forintos számlaszám: 11708001-20564287 (OTP Bank Magyarország)

Minden kis segítség jól jön a károsultaknak, a Moldvai Csángómagyar Szövetség az adományokat hálásan köszöni.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!