Pogár László: A trunki magyar ház leégése súlyos károkat okozott, de leginkább a gyerekek oktatása miatt aggódom

2024. augusztus 12. – 14:41

Pogár László: A trunki magyar ház leégése súlyos károkat okozott, de leginkább a gyerekek oktatása miatt aggódom
Csak a falak állnak, a magyar ház tetőszerkezete teljesen leégett – Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége Facebook-oldal

Másolás

Vágólapra másolva

Vasárnap délután tűz ütött ki a Bákó megyei Trunk településén, amely teljesen elpusztította a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége tulajdonában lévő Magyar Házat. Az ingatlan, amely a helyi magyar közösség számára kulcsfontosságú volt, súlyos károkat szenvedett.

Trunk (románul Galbeni) a megyeszékhely közvetlen közelében található, és a Szeret folyó jobb partján fekszik. Községközpontja a szomszédos Ferdinándújfalu (románul Nicolae Bălcescu). Népessége a legutóbbi népszámlálási adatok szerint 1149 fő, a lakosság szinte teljes egészét moldvai csángók alkotják.

A Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnökét, Pogár Lászlót kerestük meg, hogy megtudjuk, mi történt a tűzeset során, és hogy van-e esély a Magyar Ház megmentésére. Az elnök szerint a legnagyobb kérdés az, hogy mi lesz azzal az 55 gyerekkel, akik rendszeresen ide jártak tanulni.

Az ingatlant a szövetség 2019-ben vásárolta meg, és 2020-ban újították fel, egy modern, teljesen felszerelt oktatási központként működött. Napközis óvoda, tanterem, ebédlő és konyha is volt benne.

A tantermek okostáblákkal voltak felszerelve, könyvek, játéksarok állt a gyerekek rendelkezésére, és szolgálati lakások is helyet kaptak az ingatlanban, mivel a magyar ház öt pedagógusa közül többen itt laktak.

Ők voltak azok, akik észrevették, hogy valami nincs rendben, mert füstszagot érezve, kiléptek az épületből, és látták, hogy a kultúrház tetőteréből gomolyog ki a füst.

„Szombaton lakodalmat tartottak a kultúrházban, amikor a tető kigyulladt, még mindig voltak vagy harmincan az épületben” – osztotta meg a részleteket velünk Pogár, akit szintén riasztottak a magyar ház tanárai, miután az 112-t felhívták, és a tűzoltóságot értesítették. A csángómagyar szövetség elnöke is azonnal odasietett, és a kollégákkal, a falubéli emberek segítségével megpróbálták az értékesebb tárgyakat kimenteni az épületből, bár erre nem sok idejük maradt. Kivitték az elektronikai eszközöket, az okostáblákat és a háztartási gépeket, a hűtőt, mosógépet, de a bútorzat, gyerekágyak, szekrények, a könyvespolc és a könyvek, a gyerekjátékok odaégtek, gyakorlatilag csak a falak állnak.

Pogár László szerint elképesztő méretű a kár: a könnyű tetőszerkezet pillanatok alatt lángra kapott, és teljesen leégett, mivel az ingatlan gyakorlatilag egybe van építve a kultúrházzal, ahol kiütött a tűz.

Mintegy hat tűzoltóautó érkezett ki a faluba és több órán keresztül zajlott az oltás, de csak a csupasz falak maradtak állva, amit nem sikerült kimenteni, porrá égett.

Bár a tűzoltósági jegyzőkönyv még nincs lezárva, az első vizsgálatok azt mutatják, hogy az elektromos hálózat túlterhelése okozhatta a tüzet. Ahhoz, hogy kiderüljön, mennyire biztonságos az álló falakra új tetőt helyezni, szakvizsgálatra van szükség, amit még nem ejtettek meg.

A legnagyobb gondja a moldvai Csángómagyar Szövetségnek, hogy mi lesz szeptembertől azzal az 55 gyerekkel, akik rendszeresen idejártak. Ezeknek egy részük óvodás, és itt töltötte a teljes napját, egy másik része pedig magyart tanulni járt ide. Most mind a magyar nyelvtanítást, mind az óvodai foglalkozást meg kell oldani valahogy szeptembertől. Egyelőre nincs válasza az elnöknek arra, hogy ez hogyan fog megtörténni, hiszen egyelőre a tűzeset helyszíne, a rendőrség és a tűzoltóság között ingázik.

A legnagyobb kérdés tehát, hogy szeptember 9-én kezdődő új tanévben hol és hogyan indulhat újra az oktatási program.

Amíg az épületet nem sikerül újjáépíteni, ideiglenes megoldást kell találni a gyerekek számára, azonban ez nem könnyű feladat. A településen ugyanis nincs bérelhető ház, és az is kérdéses, hogy a községvezetés hozzájárul-e ahhoz, hogy a helyi iskola épületét használják erre a célra.

Trunkon már évek óta nincs iskolai oktatás román nyelven sem, az iskoláskorú gyerekek román nyelven tanulnak a községközpontban, Ferdinándújfaluban, ahová iskolabusz szállítja őket.

A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége közleményt adott ki a Facebook-oldalán, amelyben részletesen tájékoztattak a tűzesetről és az okozott károkról. A szövetség gyűjtést hirdetett a helyreállítás érdekében, hogy minél hamarabb újra működhessen az intézmény, és a trunki közösség visszakaphassa az épületet eredeti rendeltetésében.

Adományokat az alábbi számlaszámokra várják:

Romániában:

Asociaţia Maghiarilor Ceangăi din Moldova
Pénzintézet: OTP Bank Suc. Bacău
600026-Bacau, Str. 9 Mai nr. 2, sc. A, parter
BIC (Swift) kód: OTPVROBU
IBAN RO52OTPV290000416906RO01 (RON)
IBAN RO09OTPV290000416906EU01 (EUR)
IBAN RO66OTPV290000416906US01 (USD)
IBAN RO93OTPV290000416906CH01 (CHF)
IBAN RO56OTPV290000416906HU01 (HUF)

Magyarországon:

Forintos számlaszám: 11708001-20564287 (OTP Bank Magyarország)

Minden kis segítség jól jön a károsultaknak, a Moldvai Csángómagyar Szövetség az adományokat hálásan köszöni.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!