A szamosújvári fegyházban történt gyilkosság bizonyítja, tarthatatlanok az állapotok a romániai börtönökben
A romániai börtönök jelenlegi helyzetét jól tükrözi a szamosújvári maximális biztonságú fegyházban történt gyilkosság esete, amelyet a Press One portál ismertetett. Jelenleg Romániában 44 büntetés-végrehajtási intézmény működik, ebből 33 kizárólag férfiak számára fenntartott, ami az összes fogvatartott több mint 95 százalékát jelenti. 2023-ban a romániai börtönökben 23 555 fogvatartott volt, míg a rendelkezésre álló helyek száma körülbelül 17 500. Ez a zsúfoltság súlyos problémákhoz vezet, különösen az erőszak és a fegyelmi kihágások terén.
2023. szeptember 10-én és 11-én éjszaka az E 7.25 cellában brutális gyilkosság történt, írja a portál, és részletesen közli az erőszakos cselekmény körülményeit, illetve azt is, hogy kik vettek részt benne. Az áldozat, O.C.D., egy 47 éves férfi volt, aki mindössze 1 év, 10 hónap és 20 nap börtönbüntetést töltött le távolságtartási rendelet megsértése miatt.
A portál rámutat, a férfi egy viszonylag enyhe büntetést töltött, mégis olyan cellába került, ahol két olyan elítélt is volt, akik súlyos, erőszakos bűncselekményekért kaptak hosszú börtönbüntetést. Az egyiküket életfogytiglani fegyházra ítélték, a másik pedig 20 évet kapott, és egy további, 30 éves ítélet is kilátásban volt ellene egy másik gyilkossági kísérlet miatt, amely szintén a börtönben történt.
Az E 7.25-ös cellába összesen nyolc elítéltet zsúfoltak össze, köztük öt gyilkosságért és két rablásért elítélt fogvatartott volt. A cella mérete mindössze 30 négyzetméter, ami messze alatta marad az Európai Emberi Jogi Bíróság által ajánlott minimum 4 négyzetméter/fő szabványnak, ami arról is rendelkezik, hogy ehhez 10 köbméternyi légtér is jár. Azonban a cella bútorzata (10 ágy, asztal, székek) már túlzsúfolta kis területet, a fogvatartottaknak gyakorlatilag alig maradt életterük, a közöttük kirobbanó konfliktusok szinte mindennaposak voltak.
Az erőszak és a gyilkosság
O.C.D-t már a kezdetektől fogva zaklatták. A tragédia éjszakáján több fogvatartott saját készítésű alkoholt fogyasztott, amelyet gyümölcsök fermentálásával állítottak elő. A 'cellafőnök’, Ionuț Ursz, erőszakos támadást indított egy másik elítélt ellen, majd a többieket is elkezdte bujtogatni, hogy öljék meg O.C.D.-t.
A feszültség fokozódott, és végül A.V. Preda, aki szintén részt vett az erőszakban, a fürdőszobában támadt O.C.D.-re. A gyilkosság brutális módon történt: Aurel-Flaviu Mălina, egy másik elítélt, megfojtotta O.C.D.-t egy horgászzsinórral, ami a mosdóban az alkohol előállításához használt berendezésnek volt a kelléke. Ursz, a bujtogató volt az, aki a végső csapást mérte az áldozatra: a törvényszéki vizsgálat szerint az áldozattal a fejére mért erős rúgás végzett.
Adminisztrációs hibák és következmények
2024. június 18-án a Kolozsvári Törvényszéken zajlott a tárgyalás, ahol Ionuț Urszot és Aurel-Flaviu Mălinát a gyilkosság vádjával állították a bíró elé. Mindkét vádlott életfogytiglani börtönbüntetést kapott. A tárgyalás során mindketten megpróbáltak védekezni. Mălina azt állította, hogy Ursz utasítására cselekedett, mert félt tőle. Ursz azzal védekezett, hogy a végső rúgás, amelyet O.C.D. fejére mért, csupán egy „ellenőrző mozdulat” volt, hogy megbizonyosodjon, életben van-e még az áldozat.
Az eset számos kérdést vet fel a börtönök adminisztrációs döntéseivel kapcsolatban. Miért került O.C.D. egy ilyen veszélyes cellába, amikor enyhe bűncselekmény miatt volt elítélve? Hogyan jutottak hozzá a fogvatartottak alkoholhoz, amelynek előállítása időigényes folyamat? Az adminisztráció válasza szerint O.C.D. a korábbi magatartása miatt került ebbe a cellába, mivel korábban többször megsértette a szabályokat és másokat is bántalmazott.
A szamosújvári fegyházban történt tragédia egyértelműen mutatja, hogy a romániai börtönökben sürgős reformokra van szükség. Az eset nemcsak az erőszakos cselekmények gyakoriságát és súlyosságát emeli ki, hanem a büntetés-végrehajtási intézmények hibás döntéseit és a fogvatartottak közötti konfliktusok kezelésének hiányosságait is.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!