A MOL tárgyalásokat folytatott az orosz Lukoil vállalattal romániai érdekeltségeinek esetleges megvásárlásáról – értesült állítólagos hivatalos forrásokból az Economedia és a G4Media. Úgy tudják, hogy a tárgyalásokon többek között a fekete-tengeri földgázkitermelési koncesszió (Trident) és a ploiești-i finomító megvásárlásáról volt szó.
A cikkben meglehetősen pontatlanul használják a kifejezéseket, nem lehet tudni, hogy a MOL Magyarország vagy a MOL Románia tárgyalt a vásárlásról. Azt írják, hogy a MOL Románia képviselői nem erősítették meg, de nem is cáfolták az értesülésüket, míg a Lukoil képviselői nem válaszoltak a megkeresésükre. Az értesüléssel kapcsolatban mi is megkerestük a MOL Románia sajtóosztályát, ahonnan azt a választ kaptuk, hogy a MOL soha nem kommentál sajtóban megjelent pletykákat.
Az Economedia forrásai úgy tudják, hogy a „román állam képviselői erősen elleneznék” a vásárlást. „Az ok a budapesti kormány akcióival kapcsolatos gyanakvás, hogy megszerezhetnek egy stratégiai jelentőségű fekete-tengeri koncessziót, illetve a romániai finomítói piac jelentős (mintegy 20 százalékos) részét” – írják a cikkben, és megjegyzik, korábban is volt már példa arra, hogy egy magyar vállalat terjeszkedni szeretett volna Romániában, és akkor azt is megakadályozták. Példaként azt hozzák fel, hogy a nemzeti bank elutasította a „magyar OTP” Banca Româneascára tett felvásárlási kísérletét. Egyébként az OTP Románia próbálta meg felvásárolni a Banca Româneascát 2018-ban.
Az Economedia a cikkben emlékeztetett, az orosz Lukoil a fekete-tengeri Trident gázmező koncessziós kedvezményezettje, amelynek becsült, de meg nem erősített készletei 30 milliárd köbméterre becsülhetők. Tavaly az Országos Ásványi Erőforrás Ügynökség (ANRM) engedélyezte az oroszoknak a kutatási program folytatását, mivel a szondázások eddigi eredményei nem győzték meg őket a kitermelés megkezdéséről. Megjegyzik, hogy a koncesszióban a Romgaz 12 százalékos partner, és elővásárlási joga van, ha a Lukoil úgy dönt, hogy lemond a fekete-tengeri koncesszióról.
Azt írják, hogy a Lukoil ugyan magáncég, de mint minden oroszországi természeti erőforrásokkal foglalkozó vállalkozás az ország kormányának irányítása alatt áll. A Lukoil Románia tavaly 11,1 milliárd lejes forgalmat bonyolított le, ami 17 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest, de a profitja 50 százalékkal 356,3 millió lejre nőtt. A MOL Románia tavalyi forgalmáról annyit jegyez meg a cikk, hogy 2 százalékkal csökkent, és 9,1 milliárd lej volt. A profitja pedig 50 százalékkal nőtt, és 243,3 millió lej volt.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!