Az uniós pénzek ellopása miatt folytatott vizsgálatokban élen állunk

2024. június 19. – 14:10

Másolás

Vágólapra másolva

Románia az első helyen áll az Európai Unióban az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által az európai pénzzel kapcsolatos csalások miatt indított vizsgálatok terén – derül ki az intézmény G4media által szemlézett 2023-as jelentéséből.

Az OLAF 16 vizsgálatával Románia vezeti a rangsort, amelyet Bulgária (14), Magyarország (11), Olaszország (11) és Franciaország (9) követ.

Az OLAF által Romániában vizsgált egyik legnagyobb ügy nemzetközi számítógépes csalással kapcsolatos. Az OLAF és az Európai Ügyészség (EPPO) 15 millió euró értékű csalás gyanúját vizsgálta. A vizsgálatok az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) által az innováció támogatására és a termelékenység növelésére finanszírozott informatikai projektekkel kapcsolatosak.

A vizsgálatok során egy összetett nemzetközi csalási rendszerre derült fény, amelyet több, Cipruson, a Cseh Köztársaságban, Máltán, Monacóban és az Amerikai Egyesült Államokban található szereplő és szervezet hajtott végre. Az ügyben több millió eurónyi uniós forrást sikkasztottak el hamis vagy téves számlák révén, majd megpróbálták tisztára mosni a pénzt.

Az OLAF 2023-ban befejezte a bűncselekmény pénzügyi vonatkozásával kapcsolatos nyomon követési vizsgálatát, és 15 millió euró visszafizetését javasolta az uniós költségvetésnek, ami az EU által a vizsgált projekthez nyújtott teljes összeg. Az Európai Ügyészség által folytatott büntetőjogi vizsgálat jelenleg is folyamatban van. Az EPPO 2023 novemberében 38 házkutatást és telephelyi kutatást végzett, és nagy mennyiségű bizonyítékot szerzett, köztük informatikai eszközökön tárolt adatokat.

A környezetvédelem egy másik terület, amellyel az OLAF foglalkozik, és egy művelet során a szervezet ellenőrei a romániai helyi hatóságokkal együttműködve 353 liter rovarirtószert foglaltak le mintegy 100 000 euró értékben.

Egy másik, 2023-as ügyben az OLAF segített a hatóságoknak felszámolni egy olyan bűnszövetkezetet, amely illegális cigarettát állított elő Spanyolországban, majd csempészte azt Európába, és amelynek kapcsolatai Lengyelországba, Romániába, Görögországba, Olaszországba, Szlovákiába és Ukrajnába vezettek.

Az OLAF hálózatot hozott létre a nyomozók közötti információcserére, amely felgyorsította az adatgyűjtést és -cserét, elemzést és technikai támogatást nyújtott, valamint megkönnyítette a közös vizsgálati stratégia elfogadását.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!