Kelemen Hunor a CPAC Hungary-n: A szabadsággal a hagyomány keretein belül lehet élni
2024. április 26. – 21:14
A határon túli magyar közösségek politikai vezetői is felvonultak az Orbán által szervezett alt rightos politikai dzsemborin, és a nekik szánt 20 percben töményen tolták azt a diskurzust, amit elvártak tőlük. Kelemen Hunor játszotta a moderátor szerepét, úgy vezette a beszélgetést, hogy lehetőség legyen beleszőni azokat a narratívákat, amelyek Trump és Orbán politikai kommunikációjának elemeit tükrözik. Rengetegszer elhangzott a konzervatív értékek és a hagyományok védelmének fontossága, az erős nemzetállamok és szuverén nemzetpolitikai irányok támogatása, és mindezt megfejelték az elmaradhatatlan EU-kritikával. A végén pedig elhangzott a jól ismert békefelhívás, de nem akárhogy: „Legyenek sikeresek a választások, csapoljuk le a mocsarat, és legyen béke!”
Idén harmadik alkalommal rendezték meg az amerikai Republikánus Párt (szélső)jobb szárnya által szervezett éves szuperkonferencia (CPAC) magyar mini kiadását, a budapesti CPAC Hungaryt, aminek minden évben Orbán Viktor miniszterelnök a főszónoka. Idei beszédét a Telex részletesen elemezte, itt lehet elolvasni. Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is a közpénzzel bőven megtámogatott Alapjogokért Központ szervezte a jobboldali konferenciát, amelynek péntek délutáni paneljén Kelemen Hunor, RMDSZ-elnök volt a moderátor. Az erdélyi politikus olyanok alt rightos nehézágyúk után lépett színpadra, mint Rick Santorum, volt szenátor és republikánus elnökjelölt, Eduardo Verástegui, a CPAC Mexikó alapítója, Geert Wilders, a holland Szabadságpárt elnöke, José Antonio Kast, volt chilei elnökjelölt és a Republikánus Párt korábbi elnöke, vagy Eduardo Bolsonaro, a korábbi brazil elnök fia. A tengerentúli felhozatalt ügyesen keverték nyugat- és kelet-európai konzervatív politikusokkal, Orbánnak minden stratégiai szövetségese jelen volt, az is aki nyert, az is aki veszített (Janez Janša, Mateusz Morawiecki) a legutóbbi választásokon.
A szervezők számos médiaorgánumot arra hivatkozva nem engedtek be, hogy a rendezvény egy „no woke zóna”. A beszédeket és a paneleket egyébként élőben lehet követni az Alapjogokért Központ You tube csatornáján.
Az RMDSZ elnöke, frissen, energikusan kezdte mondanivalóját, szépen csomagolta a Fidesz narratívát, és már a bevezetőben felvillantotta a „tündérkerti magyarság” százéves küzdelmét. Azt ígérte, megosztja a hallgatósággal annak a titkát, hogyan sikerült a sok viszontagság ellenére is az erdélyi magyarság közösségének megmaradnia. „104 éven keresztül teljesen mindegy, hogy milyen politikai rendszerben éltünk, 50-en keresztül diktatúrában, mi mindig ragaszkodtunk a hagyományainkhoz, a gyökerekhez. Ragaszkodtunk az anyanyelvünkhöz, a kultúránkhoz, a mi hitünkhöz. Az elmúlt 34 évben is azért tudtunk sikeresek lenni, mert azokat az értékeket tartottuk irányadónak, amelyek a hagyományainkhoz kapcsolódnak. Egy kisebbség mindig konzervatív, mert ahhoz ragaszkodik, ami megtartotta minden körülmények között. A hagyományt nem béklyónak, nehezéknek tekinti, amit el kell dobni, hogy szabadon szárnyaljál, hanem erőforrásnak, talapzatnak tekinti… A szabadságban pedig olyan adottságot lát, amellyel a hagyomány keretei között lehet élni. 24 éve román parlamenti képviselő vagyok, és akárcsak felvidéki, délvidéki, kárpátaljai partnereim, politikai eszközökkel küzdöttem a kollektív jogokért” – mondta el Kelemen Hunor, majd maga mellé hívta a határon túli magyar kisebbségi politikai szervezetek vezetőit.
„Együtt erő vagyunk” – ez volt a panelbeszélgetés címe, Forró Krisztiánnal, a Magyar Közösség Pártjának elnökével, Brenzovics Lászlóval, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökével és Pásztor Bálinttal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével kellett ezt az erőt felmutatnia Kelemennek, akinek rövid idő alatt maximális teljesítményt kellett felmutatnia, azaz a rendelkezésre álló negyedóra alatt minél többször ki kellett mondani a konzervatív értékek, hagyományok, gyökerek, Fidesz, együtt szavakat.
„A szülőföldön olyan közösséget építettünk, amely a többséggel párbeszédben van, de a saját hagyományaira alapoz” – vezette fel első kérdését, amelynek az volt a lényege, hogy mindegyik határon túli magyar kisebbségi vezetőnek be kellett számolnia, hogyan tudták megtartani hagyományaikat a kárpátaljai, vajdasági, felvidéki magyarok, a magyar kisebbség hogyan tudta használni az érdekérvényesítését.
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke, miközben a háború sújtotta Ukrajna nehézségeiről számolt be, nem felejtette el hangsúlyozni a magyarországi támogatás jelentőségét a kárpátaljai magyar közösség számára.
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke arról beszélt, hogy a délszláv háborúk után hogyan sikerült a szerb-magyar kapcsolatokat stabilizálni, és többször hangsúlyozta, hogy a konzervatív szerb kormányzó alakulatok milyen mértékben fogadták el a magyar kisebbséget. most már 12 éve kormányoznak koalícióban, és nagyszerű az együttműködés.
Forró Krisztián, a Magyar Közösség Pártjának elnöke nyugtázta a szlovák-magyar kapcsolatok javulását, és a hagyományok megőrzésének fontosságát hangsúlyozta.
A panelbeszélgetés során többször elhangzott, hogy az etnikai kisebbségek számára az erős nemzetállamok, a szuverenitás és egy konzervatív többség hosszú távon a biztonságot jelentik, mert „csak a konzervatív értékekhez ragaszkodók érthetik meg a hagyományok fontosságát a kisebbségek számára”. Tehát mindarról, amit eddig tudtunk arról, hogy az erős nemzetállamok gyakran az asszimilációra törekszenek, ami a kisebbségi kultúrák fokozatos elhalványulásához vezethet, kiderült, hogy nincs így, nem jól tudtuk. Ezenfelül, egy domináns konzervatív többség értékelheti, hogy egy kisebbség számára is a hagyományai a fontosak, és ezáltal a kisebbségi csoportok jogait és kulturális sajátosságait sikerül jobban megőrizni, fejtegette Pásztor Bálint. „A kisebbségi értékek iránt sokkal megértőbbek azok, akik nemzetben gondolkodnak, a konzervatív oldalon állnak, és nem balliberális vágyálmokat kergetnek.”
Ennek az értékközösségnek köszönhetően tudott létrejönni az a kormánykoalíció, amelynek a Vajdasági Magyar Szövetség is a tagja, magyarázta, és azóta mondható el az, hogy Szerbiának nincs jobb partnere, mint Magyarország, tette hozzá.
Kelemen fölvetette, hogy a kommunista diktatúrák megbukása után az összes régióbeli magyar közösség úgy tervezett, hogy az EU-hoz való csatlakozás megteremti annak a lehetőségét, hogy egy európai családon belül legyenek a határon túli magyar kisebbségek Magyarországgal. Milyen szerepet játszott a felvidéki magyarok életében a csatlakozás? – kérdezte Forró Krisztiántól.
Szlovákia és Magyarország között a kapcsolat egyre jobb, és ez tovább fog javulni, válaszolta Forró, aki végül mégsem a csatlakozás előnyeiről beszélt, hanem a hagyományok fontosságáról. „Igazad van abban, hogy megmaradásunk magyarként a hagyományainknak köszönhető, hiszen, ha nem ragaszkodtunk volna a hagyományainkhoz, már nem léteznénk Felvidéken sem. A ragaszkodás az anyanyelvünkhöz, a ragaszkodás a kultúránkhoz fontos, mert bármikor ismét veszélybe kerülhet a magyarság, látjuk mi történik Kárpátalján. Ezért fontos az összetartás, és minden alkalmat meg kell ragadnunk, hogy ezt erősítsük. Azt látjuk, hogy a mainstream az individualizmust és az egyéni érdekeket helyezi előtérbe, arra próbál rávenni, hogy felejtsük el a hagyományokat, töröljük el őket, próbálják az identitástudatot gyengíteni, holott mi ennek köszönhetően tudunk külhoni magyarokként megmaradni. A mainstream média egy trendi mázzal vonja be ezt az egészet: az a modern, ha valaki feladja a hagyományait. De nekünk, külhonban politizáló magyar politikusoknak nincs más megoldásunk, mint konzervatívokként a hagyományokhoz és az értékekhez ragaszkodni” – ecsetelte a felvidéki politikus.
Kelemen Hunor azzal a felvetéssel folytatta, hogy nagyon régi hagyománya van az eltörléskultúrának. „Ez olyan, mintha a fát arra kérnéd, hogy elvágom a gyökereidet, de neked legyen szép nagy törzsed, és lehetőleg gyümölcsöt is teremjél. Nem lehet úgy a jövő felé fordulni, hogy nincsen múlt. Nem lehet úgy a jövőt építeni, hogy elvágtad a gyökereket” – fogalmazott.
Ezt követően a beszélgetésben áttértek az EU-kritikus részre. Kelemen fölvetette, hogy a Minority Safe Pack kezdeményezés célja az volt, hogy az EU-ban a jogharmonizáció ne kezelje másodrangú polgárként az etnikai kisebbségeket, de ennek megvalósulása még az út elején áll. Forró Krisztián szerint az EU-ban nem valósultak meg a kisebbségekkel kapcsolatos kezdeti elvárások, mivel a Minority Safe Packet, melyet egymillióan támogattak, végül elutasították. Pásztor Bálint hangsúlyozta, hogy ezért volnának fontosak a konzervatív értékek az EP-ben is, különösen Szerbia lehetséges EU-csatlakozása és a Magyarország elleni támadások visszaverése szempontjából. Brenzovics László egyetértett azzal, hogy az EU nem foglalkozik elegendő mértékben a nemzetiségi kérdésekkel, ami alapvető problémát jelent a tartós béke megteremtésében.
Összességében a résztvevők megegyeztek abban, hogy az EU-nak változtatnia kell hozzáállásán, és erősítenie kell a konzervatív értékek támogatását a kisebbségi jogok védelme érdekében. Majd elhangzott a zárógondolat: „Legyenek sikeresek a választások, csapoljuk le a mocsarat, és legyen béke!”
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!