Hátrány érheti a 2024-ben érettségiző magyar diákokat, de már dolgoznak a megoldáson
2024. március 28. – 18:24
„Áldozati generáció” lehet a 2024-ben érettségiző magyar diákokból, ha nem sikerül megoldani, hogy a digitális javítás során külön jelöljék a javítótanárok számára az ő dolgozataikat, figyelmeztettek múlt héten a székelyföldi megyék tanfelügyelői. Kallós Zoltán oktatási államtitkár szerint körvonalazódik egy megoldás a helyzetre.
A 2024-es próbaérettségin Hargita megyében a diákok csupán 27 százaléka, Kovászna megyében a diákok 40 százaléka, Maros megyében pedig a diákok 47 százaléka vizsgázott sikeresen románból. Az országos átmenési arány sem volt fényes, mindössze 60 százalék, de a székelyföldi megyék végzősei láthatóan alulteljesítettek ebből a tantárgyból a próbavizsgán.
Az eredmények közzététele után nem sokkal Kiss Imre háromszéki főtanfelügyelő a kisebbségi diákok számára méltánytalan és hátrányos digitális javítási módszer módosítását sürgette, és azt mondta, az idei érettségizők áldozati generáció, mert azok, akik jövőre, 2025-ben végeznek, már speciális tanterv szerint tanulják a románt, így alkalmazni lehet az esetükben azt a megkülönböztetést, amit a nyolcadikosoknál is.
A magyar diákok számára hátrányt jelentett a próbaérettségin a digitális javítási rendszer, vélekedett Antal Levente Mihály Maros megyei főtanfelügyelő-helyettes is.
A digitális javítási rendszert a 2023-as őszi próbaérettségin vetették be először. Az akkori eredmények alapján Barna Gergő szociológus már jelezte, hogy a digitális dolgozatjavítás miatt jelentősen romlott az erdélyi magyar diákok románból szerzett jegye.
A képességvizsgázó magyar tagozatos nyolcadikosok esetében külön adatbázist hoztak létre a speciális tanterv szerint tanító tanárokból, mivel azonban az idén végző tizenkettedikesek még nem speciális tanterv szerint tanulnak, ez a megoldás az ő esetükben nem alkalmazható. A 2025-ben érettségizők lesznek az első generáció, aki végig a speciális tanterv szerint tanulta a román nyelvet, így ők már másfajta érettségit tesznek belőle, és akkor már náluk is jelölik a dolgozatokon, hogy magyar diákról van szó, magyarázta korábban egy kerekasztal-beszélgetésen Kallós Zoltán oktatási államtitkár.
Megkérdeztük az államtitkárt, hogy körvonalazódik-e valamilyen megoldás arra, hogy a 2024-ben érettségiző magyar tagozatos diákokat ne érje hátrány a digitális javítás bevezetése miatt. Kallós Zoltán elismerte, hogy a gyenge eredményeket valóban eredményezhette az is, hogy a digitális javítás miatt a magyar tagozatos diákok dolgozata olyan tanárokhoz is kerülhetett, akik nem tudták, hogy adott esetben miért szegényesebb az illető szókincse, vagy miért vét fogalmazási hibákat. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a román próbaérettségi-eredmények nem csak a magyar, hanem a román tagozatos diákok esetében is gyengék voltak, aminek egyik oka lehet az is, hogy a korábbi évekhez képest hamarabb szervezték meg a próbavizsgát, így a tizenkettedikesek még nem értek a tananyag végére, és nem kezdték el az ismétlést.
Ami a hátrány kiküszöbölését illeti, Kallós szerint a digitális rendszerben mégis meg lehetne oldani, hogy a magyar diákok dolgozatai ugyanúgy a környező megyék javítótanáraihoz kerüljenek, ahogy a korábbi években. „Van egy elképzelésünk arról, hogy hogy lehet ezt a helyzetet megoldani, nagyon remélem, hogy sikerül megvalósítani. Minden tanárnak a rendelkezésére álló óraszám 75 százalékát arra kell felhasználnia, hogy a tantervet teljesítse, a fennmaradó 25 százalékkal pedig úgy sáfárkodik, ahogy jónak látja. Értelemszerűen egy román tannyelvű osztályban az ismeretek szélesítésére fogják használni azt a 25 százalékot, a magyar tannyelvű osztályban pedig sok esetben szókincsbővítésre és felzárkóztató tevékenységre. Tehát bár nincs külön tanterv még az idén, de mégis külön specifikuma van a különböző tagozatoknak” – magyarázta Kallós, hozzátéve, hogy reméli, ez alapján sikerül a digitális rendszeren belül elérni, hogy a magyar diákok dolgozatai idén is a környező megyékbe kerüljenek. Ez az elképzelés egyelőre még egyeztetés alatt áll, mondta az államtitkár.
Kallós Zoltán szerint egyébként a digitális javítás jó dolog, mert könnyebben ki lehet szűrni a hibát vétő pedagógusokat, és sokkal részletesebben ki lehet elemezni az eredményeket. „Nagy előnye a digitális javításnak, hogy a különböző jelentések elérhetőek megyei szinten, illetve oktatási intézményre lebontva, úgyhogy nem csak egy jegyet lát a pedagógus vagy a tanfelügyelő, hanem azt is, hogy melyek a hiányos kompetenciák, melyik feladatot hogyan teljesítették a diákok” – mondta. „Ezeket az elemzéseket elsősorban helyi szinten kell nagyon komolyan venni, mert ez alapján kell a cselekvési tervet összeállítani, konkrétan arra összpontosítani, ami nem ment” – tette hozzá.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!