Miközben Franciaországban alkotmányba foglalják az abortuszhoz való jogot, a romániai egészségügyi intézmények többsége nem végzi el azt

A romániai egészségügyi intézmények közel 58 százaléka nem végez terhességmegszakítást – derül ki a Szülésznők Független Szövetsége által szerdán közzétett felmérésből.

Az Agerpres összefoglalója szerint a kutatásba bevont 959 állami, illetve magán kórház és klinika közül 552 (57,55 százalék) nem végez abortuszt. Összesen 66 (6,88 százalék) intézmény biztosít gyógyszeres abortuszt a magzat kilencedik hetéig, vagy sebészeti terhességmegszakítást a tizennegyedik hétig, vagy mindkettőt. Ugyanakkor 142 egészségügyi intézmény (14,8 százalék) végez abortuszt kérésre, de csak a terhesség korai stádiumában (a magzat 5-7. hetéig a gyógyszeres és 7-10. hetéig a műtéti terhességmegszakítás esetén).

A helyzet még súlyosabb az állami egészségügyi intézmények esetében, hiszen ott a megkérdezett intézmények 80 százaléka nem végez abortuszt, vagy nem válaszolt a feltett kérdésre.

A felmérésből kiderül az is, hogy a terhességmegszakítást nem végző kórházak és klinikák 90 százaléka nem irányítja át az abortuszt kérő nőket más egészségügyi intézménybe, annak ellenére, hogy ezt a kötelezettséget az orvosok etikai kódexe kifejezetten előírja. Az abortuszt elutasító szülészetek és nőgyógyászatok olyan indokokat említettek, mint

  • a páciensek dolga, hogy hová mennek, sok lehetőségük van
  • mi a terhességet felügyeljük
  • ez a páciensek joga, de nem az orvosok kötelessége
  • hívják a közegészségügyet információért és átirányításért
  • nem értünk egyet vele és nem küldjük sehova a pácienst, mi a világra segítjük az életet, nem elvesszük, más a szerepünk

A Filia központ egy friss felméréséből közben az derül ki, hogy a romániai nők többsége nem ellenzi a mesterséges terhességmegszakítást. A romániai nők 77 százaléka nem támogatja az abortusz betiltását, és 18 százalékuk gondolja azt, hogy be kellene tiltani. Az abortusz betiltását szorgalmazó nők többsége is kivételt tenne két esetben, ha a terhesség veszélyezteti az anya életét (83 százalékuk megváltoztatta a véleményét), illetve ha a nő nemi erőszak következtében esett teherbe (76 százalék változtatott az álláspontján).

A Független Szülésznők Szövetsége az olyan akadályokat is felmérte, amivel az érintettek szembesülhetnek, amikor abortuszt szeretnének végeztetni. Ezek közül azt emelték ki, hogy az abortusz nem olcsó beavatkozás: a gyógyszeres terhességmegszakítás ára 1800 lejig, a műtétié pedig a 4800 lejig terjed. Még a szexuális erőszak áldozatainak is fizetniük kell ezért az orvosi szolgáltatásért.

A korábban említett Filia-felmérésben ugyanakkor arra is rákérdeztek, hogy az abortuszt költségeit milyen esetben kellene megtérítse az állam. A nők 60 százaléka gondolta úgy, hogy minden esetben az államnak kellene fizetnie, 68 százaléka pedig úgy, hogy a szexuális erőszak áldozatainak járna az ingyenes abortusz.

Mindez olyan körülmények között, hogy Romániában legális az abortusz a terhesség 14. hetéig. A jogi helyzetről 2022 júliusában közültünk egy részletes helyzetképet. A nemzetközi helyzet annyiban változott, hogy Franciaország alkotmányba foglalta a nők abortuszhoz való jogát. A franciák épp a héten szavazták meg azt. Azért is fontos mérföldkő ez, mert több ország, többek közt az Egyesült Államok az ellenkező irányba halad. Itt 2022-ben bírált felül a legfelsőbb bíróság egy precedens értékű ítéletet.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!