Az erdélyi magyarok több mint 60 százalékának van már magyar állampolgársága

2024. február 26. – 15:57

Másolás

Vágólapra másolva

Meghaladta a 60 százalékot a magyar állampolgársággal rendelkező felnőtt korú romániai magyarok aránya, derül ki egy friss közvélemény-kutatásból, amelyet az Eurotrans Alapítvány megrendelésére készítettek. A kutatás 2023. novemberében 1213 személy telefonos, illetve 2024. januárjában 882 válaszadó személyes lekérdezésével készült. A 2022-es népszámlálási adatok alapján ez valamivel több mint 500 ezer erdélyi magyart jelent.

Az Eurotrans Alapítványt az RMDSZ hozta létre és működteti, működésének egyik fő területe a kettős állampolgársággal kapcsolatos ügyintézés, de a magyarországi országgyűlési választásokat és népszavazásokat megelőző regisztrációs folyamatban, valamint a levélszavazatok begyűjtésében is részt vesz. Éveken keresztül ezeket a tevékenységeket párhuzamosan végezte az EMNT által működtetett Demokrácia-központokkal, azonban azokat 2023 márciusában forráshiány miatt felszámolták. Így most már a kettős állampolgársággal kapcsolatos ügyintézés teljes egészében az Eurotrans Alapítvány, illetve Magyarország romániai külképviseleteire maradt.

Az RMDSZ közleménye szerint az általuk megrendelt felmérés a romániai magyarok magyar állampolgárság kérdéséhez fűződő viszonyát és terveit, valamint a támogatási lehetőségek igénybevételének gyakoriságát és hajlandóságát mérte fel.

Állításuk szerint a kutatás válaszadóinak 61 százaléka igényelte a magyar állampolgárságot, 18 százalékuk még nem kérvényezte a honosítást, de tervezi ezt megtenni valamikor a jövőben, 19 százalékuk pedig egyáltalán nem szándékszik igényelni. Azt is megjegyzik, hogy a kettős állampolgárságot nem igénylők aránya jelentősen csökkent a korábbi kutatási eredményekhez képest.

A felmérés szerint a nagyobb városokban élők, a fiatalok, illetve a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők körében kiemelkedő a magyar állampolgárság megléte.

A közleményben kitérnek arra is, hogy számos támogatás és kedvezmény igényelhető a határon túli magyar állampolgárok számára, és ezek igénybevételére is kitért a kutatás. A „Szülőföldön magyarul” elnevezésű nevelési-oktatási támogatásról a válaszadók 57 százaléka nyilatkozott úgy, hogy ő, vagy valamelyik közeli családtagja igénybe vette ezt az elmúlt években. A kimondottan az állampolgársággal rendelkezőket célzó támogatási formák közül a mintegy hét éve igényelhető anyasági támogatás kérelmezéséről a válaszadók 16, a babakötvény igényléséről pedig 12 százaléka számolt be.

A Magyarország területén biztosított utazási támogatások igénybevételéről kevesebben számoltak be, a megkérdezettek 6 százaléka élt ezzel a lehetőséggel. A közlemény emlékeztet, hogy az utazási támogatások esetében március 1-től a Magyar Igazolvánnyal rendelkező külhoni állampolgárok négy helyett évi tizenkét alkalommal élhetnek a kedvezménnyel, és az eddigi 90 százalékos kedvezmény helyett teljes ingyenességre lesznek jogosultak.

A Magyar Igazolvány igénylését ugyanúgy intézi az Eurotrans Alapítvány, mint a kettős állampolgárságét, jelzi az RMDSZ a közleményben, rámutatva, hogy 38 irodája működik Erdély-szerte az alapítványnak: itt lehet ellenőrizni, hogy hol vannak azok.

2010. május 26-án a Magyar Országgyűlés elfogadta az állampolgársági törvény módosítását, lehetővé téve a határon túli magyarok (pontosabban az egykori magyar állampolgárok és leszármazottaik) számára, hogy magyarországi lakhely nélkül állampolgársághoz jussanak. A választási törvény módosítása nyomán a magyarországi lakhely nélküli állampolgárok is szavazati jogot kaptak, ami számos ellenérzést és kritikát váltott ki az anyaországi magyar állampolgárok jelentős részéből, ugyanis sokak szerint a Fidesz választási győzelméhez jelentősen hozzájárulnak a határon túli magyarok szavazatai is.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!