Mintegy 157 ezer euró váltságdíjat követelnek a kórházakat támadó hackerek

2024. február 13. – 13:53

Másolás

Vágólapra másolva

Három és fél Bitcoin – mintegy 157 000 euró – értékű váltságdíjat követelnek azok a hackerek, akik vasárnap és hétfőn romániai kórházak ellen indítottak kibertámadást – tájékoztat az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

A hivatal legfrissebb tájékoztatása szerint február 10. óta összesen 25 egészségügyi intézményt támadtak meg hackerek. Egyetlen székelyföldi intézmény sincs a megtámadott kórházak között, a tágabb értelemben vett Erdélyből egy temesvári, egy nagybányai, egy máramarosszigeti, és egy Hunyad megyei intézményt ért eddig támadás. A közlemény szerint a piteşti-i gyermekkórházat érte elsőként támadás még szombaton. A többi egészségügyi intézmény informatikai rendszerét vasárnap és hétfőn vették célba a bűnözők.

Az igazgatóság tájékoztatása szerint eddig nem jelentkezett egy konkrét csoport vagy személy elkövetőként, csupán egy email-címet adtak meg. Állításuk szerint azt javasolták az érintett kórházaknak, hogy ne lépjenek kapcsolatba az elkövetőkkel, és ne fizessenek.

Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) hétfő este arról tájékoztatott, hogy a Hippokratészről elnevezett informatikai platformot használó kórházak érintettek a Backmydata zsarolóvírussal végrehajtott kibertámadásban. Az elkövetők hozzáférhetetlenné tették az intézmények szerverein tárolt adatokat.

A Hippokratészről elnevezett platformot használó kórházak – akár érintettek, akár nem – hétfő óta egy sor tanácsot kaptak a helyzet kezelésére a kiberbiztonsági igazgatóságtól. Ezek közé tartozik, hogy a megtámadott rendszereket különítsék el a hálózat többi részétől, és szüntessék meg az internetkapcsolatukat; őrizzék meg a támadók üzenetének másolatát (ez az információ hasznos a hatóságok számára vagy a támadás további elemzéséhez); ne kapcsolják ki az érintett gépeket, mivel a kikapcsolás eltávolítja a közvetlen hozzáférésű memóriában (RAM) tárolt bizonyítékokat; gyűjtsék össze és őrizzék meg az összes releváns rendszernaplóadatot az érintett eszközökről, hálózati berendezésekről, tűzfalakról; a rendszernaplók alapján állapítsák meg, hogy milyen mechanizmus révén került veszélybe az informatikai infrastruktúra; haladéktalanul tájékoztassák az összes alkalmazottat, és értesítsék az érintett ügyfeleket és üzleti partnereket az incidensről és annak mértékéről; állítsák helyre az érintett rendszereket az adatmentések alapján, miután a rendszerek teljes körű tisztítását elvégezték; gondoskodjanak a szoftverek, alkalmazások és az operációs rendszer frissüléséről, hogy minden ismert sebezhetőséget kijavítsanak.

Közben a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) büntetőeljárást indított a zsarolóvírusos kibertámadások ügyében. A DIICOT keddi közleménye szerint az ügyészséget hétfőn értesítették a romániai állami kórházak integrált informatikai rendszerét kezelő cégek, hogy vasárnap és hétfőn azonosítatlan személyek zsarolóvírussal támadták meg a rendszert, ami ennek következtében működésképtelenné vált, és a támadók az adatbázisban levő adatokat is titkosították.

Az informatikai rendszerekhez való jogosulatlan hozzáférés, a rendszerek működésének megzavarása és a számítógépes programokkal vagy eszközökkel végzett illegális műveletek bűncselekménye miatt folyik nyomozás – közölte az ügyészség. A vádhatóság egyelőre a gyanú megalapozottságát vizsgálja.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!