Két korruptabb ország van az EU-ban Romániánál: Magyarország és Bulgária

Románia továbbra is a legrosszabbul teljesítő uniós országok egyike a korrupcióellenes intézkedések végrehajtása terén – derül ki a Transparency International (TI) korrupcióérzékelési indexének kedden közzétett 2023-as adataiból.

Ez az index a nemzetközi szervezet által vizsgált 180 országban érzékelhető korrupció szintjét mutatja meg szakértők becslése és közvélemény-kutatások alapján.

A 0-tól 100-ig terjedő skálán (ahol a 0 a legkorruptabb, a 100 a tökéletesen tiszta ország) Románia tavaly 46 pontot szerzett, az EU-tagállamok közül csak Magyarország (42 pont) és Bulgária (45 pont) ért el ennél gyengébb eredményt.

A Transparency International Románia keddi közleménye szerint 2023-ban a legtöbb ország alig vagy egyáltalán nem lépett előre a közszférában tapasztalható korrupció elleni küzdelemben. Az EU legtöbb tagállamában a korrupcióellenes erőfeszítések stagnáltak vagy lankadtak.

Az uniós országok átlagos pontszáma a korrupcióérzékelési indexben 64, az 50 alatti pontszámot pedig elfogadhatatlanul alacsonynak tartja a nemzetközi szervezet. A TI megállapította, hogy Románia, Magyarország és Bulgária továbbra is a legrosszabbul teljesítő EU-tagállamok a korrupcióellenes intézkedések végrehajtása terén. 2014-hez képest Románia három pontot javított, de a fejlődés nem volt lineáris, Magyarország pontszáma pedig az elmúlt tíz évben folyamatosan romlott (54-ről 42-re).

Forrás: Transparency International Magyarország
Forrás: Transparency International Magyarország

A Transparency International CPI nevű indexe több adatforrás súlyozva és összegezve, viszonylag komplikált módszertannal állít össze egy pontrendszert arra, hogy az adott országban az emberek, pontosabban üzletemberek és szakértők mekkorának érzékelik a korrupciót. Tehát nem korrupciós ügyek számát vagy hasonlót mér, hanem arról ad egy képet, hogy az adott országban az érintettek mekkorának gondolják a korrupció kockázatát. Az index 0 és 100 pont között mozog, és minél több pontot kap egy ország, annál jobbnak érzékelik ott a korrupciós helyzetet. A 2023-as listán Dánia kapta a legtöbb, 90 pontot, ezzel lett első a 180 ország között, míg a lista végén Szíria, Venezuela és Szomália szerepel, 13-13 és 11 ponttal.

A TI több ajánlást is tett Románia számára. A szervezet többek között a feddhetetlenséggel kapcsolatos jogszabályok korszerűsítését, a szervezeti és döntéshozatali átláthatóság javítását, a közérdekű bejelentésekről szóló törvényben előírt kommunikációs csatornák hatékonyságának növelését, illetve a közigazgatási eljárások egységesítését és pontosítását javasolja.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!