Az Európai Unió Bírósága elutasította Eugen Tomac keresetét, amelyben Románia schengeni csatlakozását elutasító határozat megsemmisítését kérte
2023. október 29. – 12:33
Az Európai Unió Bírósága (EUB) pénteken „nyilvánvalóan elfogadhatatlanként” elutasította Eugen Tomac keresetét, amelyben a Népi Mozgalom Párt (PMP) európai parlamenti képviselője az EU Tanácsa Románia schengeni csatlakozását elutasító tavaly december 8-i határozatának megsemmisítését kérte – írja az Agerpres a luxemburgi székhelyű intézmény honlapján közzétett ítéletre hivatkozva.
Indoklásában a bíróság emlékeztetett arra, hogy a megsemmisítés iránti keresetek elfogadhatóságára vonatkozó ítélkezési gyakorlata szerint az Európai Unió működéséről szóló szerződés 263. cikke értelmében megtámadhatók azok a kötelező érvényű határozatok, amelyek az EU valamely intézményének egy közigazgatási eljárás végén kialakított, végleges álláspontját tükrözik.
Az indoklás szerint a schengeni csatlakozás kritériumainak ellenőrzése – ami Románia esetében már 2011-ben megtörtént – csak egy szakasza a tagfelvételi eljárásnak, amelyet az Európai Parlamenttel folytatott konzultációnak kell kísérnie, a döntést pedig az EU Tanácsa hozza meg.
Ezt a döntést azonban a bíróság érvelése szerint egyhangúlag hozzák meg a tagállamok az EU Tanácsában, és a schengeni tagfelvételi eljárás előzetes szakaszainak lezárása nem jelenti azt, hogy a Tanácsnak már nem kell egyhangú határozatot hoznia. Mivel a testület döntésének nincs határideje, a Románia schengeni csatlakozására irányuló eljárás még nem ért véget, így a tavaly december 8-i elutasító határozat nem egy megtámadható uniós jogszabály – szögezi le a bíróság.
Eugen Tomac vasárnap azt írta a Facebookon, hogy számára még nem ért véget az Európai Unió Tanácsa elleni per az EUB-on, és fellebbezni fog a döntés ellen.
„Személy szerint egy pillanatig sem bántam meg ezt a lépést, nyugodt a lelkiismeretem, hogy minden olyan törvényes módot felhasználtam, ami egy állampolgár rendelkezésére áll, hogy megvédje Románia és a román állampolgárok érdekeit” – írta az EP-képviselő.
Eugen Tomac idén februárban jelentette be, hogy véleménye szerint az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa visszaélt a hatalmával, amikor elutasította Románia schengeni csatlakozását, és emiatt benyújtott egy keresetet az Európai Unió Bíróságához, amelyben kérte a testület tavaly december 8-i határozatának megsemmisítését.
Nem Tomac volt az egyetlen, akinek eszébe jutott, hogy meg kellene támadni a tavaly decemberben hozott döntést. Rareș Bogdan európai parlamenti képviselő, a Nemzeti Liberális Párt alelnöke hirtelen felindulásában már tavaly decemberben bejelentette, hogy a kormány az Európai Bírósághoz fordul a Románia schengeni csatlakozása elleni osztrák szavazás miatt. Rareș Bogdan az Európai Parlament plenáris ülésén mondott beszédében előbb még arra szólította fel az Európai Bizottságot és az Európai Parlamentet, hogy támadja meg a szavazást, csak aztán közbeszólt a PMP EP-képviselője, hogy ezt akár megtehetné Románia Kormánya is, amelyet akkor épp egy PNL-s politikus vezetett. Erre reagálva ígérte meg a PNL alelnöke, hogy meg is fogják tenni, de végül nem tették meg. Tomac vasárnap Facebook-bejegyzésében nehezményezi is, hogy Románia Kormánya privilegizált felperesként (nem lehet nyilvánvalóan elfogadhatatlanként elutasítania a keresetét – szerk.) nem csatalakozott az általa indított a perhez.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!