Újabb drón esett Románia területére, miközben az oroszok az ukrán dunai kikötőket bombázták

2023. október 12. – 11:12

Másolás

Vágólapra másolva

A román határrendészet szerdán éjfél után jelezte, hogy tüzet észlelt a Tulcea megyei Ceatalchioi községben. Kiderült, újabb drón zuhant le Romániában, a román-ukrán határ közelében.

Az orosz haderők szerdán ismét támadták az ukrán-román határ közelében levő ukrán kikötői infrastruktúrát. A román védelmi minisztérium 23:20-kor aktiválta a légtérellenőrző mechanizmust, miután az ukrán kikötők felé közeledő dróncsoportokat észlelt. A szaktárca értesítette az országos katasztrófavédelmi felügyelőséget a Tulcea és Galac megyét érintő lehetséges veszélyről. A korai légi figyelmeztetés csütörtök hajnali 1:40-kor szűnt meg.

Reggel öt óra körül a helyszínen tartózkodó csapatok jelentették, hogy a Duna Chilia ágának jobb partja közelében, Plaurutól mintegy 3 km-re nyugatra, egy növényzettel borított területen drónkrátert fedeztek fel, amely a becsapódáskor valószínűleg felrobbant. „Intézkedéseket tettünk a terület biztosítására, és értesítettük az illetékes struktúrákat a bizonyítékok összegyűjtése és a vizsgálatok lefolytatása érdekében, az eljárásoknak megfelelően” – közölte a védelmi minisztérium.

A tárca hozzátette, hogy „a minisztérium erői folytatják a légtérellenőrzést és a keresési feladatokat azokon a területeken, ahol e helyzetek következtében kockázatok merülhetnek fel”.

Az ukrán hatóságok is megerősítették, hogy az újabb drón lezuhanását román területen a Duna közelében, orosz támadások nyomán csütörtök éjjel. A helyszínen egy körülbelül 1,5 méter mély és 4 méter átmérőjű kráter keletkezett, derül ki a beszámolókból.

Angel Tîlvăr védelmi miniszter épp egy nappal korábban számolt be a szenátusban arról, hogy a szeptember elején a Duna-deltában lezuhant drón véletlenül esett román területre, miután az ukrán légvédelem lelőtte. A drónok nem román területet céloztak – állította a védelmi miniszter, miután a roncsokról készült szakértői jelentést benyújtották a főügyészségnek.

Tîlvăr hangsúlyozta, hogy a drónok nem tartalmaztak aktív harci elemeket, azaz robbanóanyagot, és a megfigyelő- és előrejelző rendszerek objektív okokból nem tudták észlelni őket, mivel „ túl alacsonyan voltak már, amikor a román légtérbe értek, illetve a terep és az ukrán kikötői infrastruktúra által generált árnyékolás” is megnehezítette észrevételüket.

A Tulcea és Galac megyei lakosokat az utóbbi időben többször riasztották dróntámadások miatt. Az üzenetekben „a levegőből lehulló tárgyak” lehetőségére figyelmeztetik az embereket. A katasztrófavédelem szeptember elején határozatot fogadott el, amelyben felhatalmazta a védelmi minisztériumot, hogy a Duna romániai oldalán, az oroszok által bombázott Reni és Ismail kikötőivel szemben kijelölje azokat a területeket, ahol óvintézkedéseket kell tenni a lakosság védelme érdekében.

A román külügy korábban bekérette a bukaresti orosz nagykövetség ügyvivőjét, és Iulian Fota stratégiai ügyekért felelős államtitkár arról tájékoztatta, hogy a román fél tiltakozik a román légtér megsértése ellen. Ezúttal a védelmi minisztérium tért ki arra közleményében, hogy Románia határozottan elítéli az Orosz Föderáció által a dunai ukrán kikötőkben lévő polgári infrastruktúra ellen végrehajtott támadásokat. „Ezek a támadások indokolatlanok és súlyosan ellentétesek a nemzetközi humanitárius jog szabályaival” – tette hozzá az intézmény.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!