Nem emeli a minimálbért a kormány a mezőgazdaságban, az építő- és élelmiszeriparban
Meghátrált a kormány, és nem emeli tovább az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban a minimálbért (4000 lejről 4500 lejre), ahogyan azt korábban bejelentette. Az általános minimálbért azonban októbertől 10%-kal emelik, havi bruttó 3000 lejről 3300 lejre, írja a Spotmedia.
Marcel Ciolacu miniszterelnök azt mondta, hogy a kormány nem fog lemondani a minimálbér emelésének prioritásáról, 2024-ben újabb lépcsőzetes emelést szeretnének.
Ciolacu ugyanakkor bejelentette, hogy a pénzügyminisztérium által szerda reggel bemutatott számítások szerint az építőiparban, az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban történő emelés valójában a nettó jövedelem csökkenését jelentené az ezeken a területeken minimálbért kapó alkalmazottak számára, mivel nekik is fizetniük kell az egészségügyi hozzájárulást (CASS).
„Azt ígértük, hogy a nettó minimálbér nem fog csökkenni, ennek eredményeképpen úgy döntöttünk, hogy levesszük napirendről ezt a rendeletet, amely ezeket a kategóriákat érinti. Az illetékes minisztériumok felülvizsgálják a szöveget” – mondta Ciolacu a csütörtöki kormányülés kezdetén.
Amíg újraszámoljak, addig az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban minden fizetés változatlan marad.
Jelenleg a 4.000 lejes bruttó építőipari/mezőgazdasági fizetésnél, amely után nem fizetnek egészségügyi járulékot, a nettó fizetés 3.150 lej. Ha a bruttó bér 4.500 lej lesz, de 10%-os egészségügyi hozzájárulást fizetnek, akkor a nettó bér csak 3.094 lej lesz.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!