Petíciót indítottak a kolozsvári Művészeti Múzeum megmentéséért
2023. szeptember 26. – 16:20
Online petíciót indított a Doina Cornea Alapítvány a Bánffy-palotában működő kolozsvári Szépművészeti Múzeum megmentése érdekében.
A Ne öljük meg a kultúrát! Ne öljük meg a Kolozsvári Szépművészeti Múzeumot! című petícióban, amelyet Klaus Iohannis államfőnek, Nicolae Ciucă szenátusi elnöknek, Alfred-Robert Simonis képviselőházi elnöknek, Marcel Ciolacu kormányfőnek, Raluca Turcan kulturális miniszternek, Alin Tișe Kolozs megyei tanácselnöknek és Vákár István alelnöknek, valamint Emil Boc polgármesternek címeznek, arra kérik az illetékeseket, hogy lépjenek közbe a múzeum megmentése érdekében. Eddig kevesebb, mint 500-an írták alá a petíciót.
A Kolozs Megyei Tanács fennhatósága alá tartozó Művészeti Múzeum szeptember közepén kapott értesítést a tanácstól, hogy két héten belül adja át a főtéri Bánffy-palota háromnegyedét az új tulajdonosoknak egy gyanús restitúciós per eredményeként azt megöröklő a Szeben megyei Roșca családnak.
A família arra hivatkozva indított restitúciós pert, hogy Bánffy Dénes 1958-ban a Nicolae Roșca nevű férfira hagyta minden vagyonát. Az örökösök azt állították, Nicolae Roșca, gazdag vállalkozóként, korábban 29 kg arannyal segítette ki a nehéz anyagi helyzetben levő Bánffy Dénest.
A Bánffy-palotában évtizedek óta a Művészeti Múzeum működik, amelynek igazgatója többször felhívta a figyelmet arra a visszaszolgáltatási pernek álcázott ingatlanpanamára, amely nyomán a Kolozs Megyei Tanács tulajdonában lévő legszebb kolozsvári műemléképületet kétes hitelességű végrendelet alapján kaparintotta meg a szebeni Rosca család. A Transtelex korábban megírta a teljes történetet a palota építésétől az utolsó Bánffy-tulajdonosig, illetve a visszaszolgáltatási perig, amelynek következtében magánkézbe került az ingatlan.
Lucian Nastasă-Kovács, a múzeum igazgatója szeptember közepén egy Facebookos bejegyzésben fordult a nyilvánossághoz, hogy ismét felhívja a figyelmet arra, micsoda érték csúszik ki a kolozsváriak kezéből.
Elvették a művészeti múzeum jövőjét!” – kezdi bejegyzését a múzeumigazgató, és rámutat, sem a megyei tanács, sem más hatóság „nem mozdította a kisujját sem, hogy megmentse azt, ami még menthető lett volna”. Nastasă most is, akárcsak korábban többször, hangot adott annak a meggyőződésének, hogy „azok, akik a pert elvesztették, mossák kezeiket, és másokra hárítják az épület erkölcstelen átjátszásának a felelősségét”.
Az alapítvány a petícióban azt javasolja, hogy a román állam sajátítsa ki az épületet.
„Még akkor is, ha egy jogerős és visszavonhatatlan bírósági ítélet alapján az új tulajdonosok birtokba veszik a Bánffy-palota egy fontos részét, a román államnak lehetősége van arra, hogy közérdekű kisajátításról döntsön, természetesen kifizetve a tulajdonosoknak az épület nekik jutó részének méltányos értékét. Nem lehet-e a kultúrát egy szintre helyezni az infrastrukturális munkálatokkal, amelyek miatt kisajátításokra kerül sor?” – vetik fel a petíció szerzői.
Szerintük a bérléssel hosszú távon csak elveszíti az épületet a múzeum. A hírek szerint 97 ezer euróért adná bérbe a család a palotát a múzeumnak.
„Nem tartjuk életképes és biztonságos megoldásnak, hogy a múzeum bérbe vegye a Bánffy-palota elveszett részét. A közelmúltban számos példa volt arra, hogy intézmények több éves bérlés után ilyen módon veszítették el helyiségeiket” – írják.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!