Marosvásárhely sportstratégiája legalább annyi képtelenséget tartalmaz, mint kulturális párja
2023. szeptember 21. – 16:47
Marosvásárhely nemcsak kulturális stratégia megírására kérte fel az EuroTop Consulting céget, hanem a sportélet fellendítését megcélzó tervezetet is rendelt a tanácsadással foglalkozó vállalkozástól, aminek RMDSZ-es nexusait már a szarvashibáktól hemzsegő kultúrstratégia kapcsán felemlegették az olvasók: a cég ugyanis Antal Lóránt RMDSZ-es szenátorhoz és Szepessy Szabolcshoz köthető. Az EuroTop Consulting által összeállított sportstratégia ugyanolyan nívójú, mint az előzőleg a Transtelex által is kielemzett kulturális tervezet – derül ki a Vásárhely.ma cikkéből.
A város egyik legnagyobb gondja, hogy nem szervezhet „atlétika olimpiát” – idézi a portál a frissen elkészült sportstratégiának az egyik „fontos” megállapítását. Ugyanebből a dokumentumból kiderül az is, hogy a néptánc is sportnak számít, illetve arról is értesülhetnek az olvasók, hogy a városnak számos olyan sportlétesítménye van, amelyet eddig senki nem látott.
A több hónapon keresztül tartó munka után a városháza által felkért szakemberek kiderítették, mi gátolja a leginkább a marosvásárhelyi sportélet előmenetelét. „Azonosítottuk a Marosvásárhely Megyei Jogú Város sportéletében jelentkező általános problémákat is… Az első fő probléma az elégtelen finanszírozás.”
Az önkormányzattal 2022. december 15-én kötött szerződés értelmében az EuroTop Consulting Kft. ezért a munkáért 141.491 lejt kapna, hacsak a szerződésfelbontás, amelyet Portik Vilmos alpolgármester már a kultúrstratégia kapcsán belengetett, nem húzza keresztbe ezeket a számításokat. Az alpolgármester 2023 márciusában még büszkén reklámozta Facebook-oldalán, hogy elkezdődtek az egyeztetések a sportstratégia kidolgozása érdekében.
A számos hiba között, amelyben ez a dokumentum is bővelkedik az egyik legnagyobb, amit a marosvásárhelyi portál kiemel, az, hogy a stratégia szerzői szerint a városban „nem lehet atlétikai olimpiát rendezni” (37. oldal). Amint a cikk írója megjegyzi, a világon eddig egyetlen országban sem szerveztek atlétikai olimpiát, mivel ennek a sportágnak nem szentelnek külön ötkarikás játékokat. Ha a nyári olimpiai játékokra céloznak a szerzők, az is nonszensznek minősül, ugyanis Moszkva az egyetlen közép-kelet európai város, amely 1980-ban megengedhette magának, hogy beírja a nevét a világesemény szervezői közé.
Amennyiben pedig a világbajnokságra gondoltak esetleg a stratégák, tudni kell azt is, hogy egy olyan atlétikai központ megépítése, amilyennel Budapest készült az idei vb-re, mintegy 3,2 milliárd lejbe kerülne, ami szinte négyszerese a város 2023-as teljes költségvetésének.
A másik szarvashiba, amire rábukkant a vásárhely.ma portál, a nem létező sportlétesítmények felsorolása, amikről így írnak a dokumentumban:
„A városunk rendelkezik a kézilabdázáshoz szükséges megfelelő infrastruktúrával. A Maros Szabadidő- és Sportkomplexum, valamint a Marosvásárhelyi Olimpic Sportklub igen fontos sportlétesítmények, amelyeket a csapatok edzésekre, mérkőzésekre és versenyekre használnak. Itt korszerű csarnokokat és feltételeket találunk, valamint a kézilabdázás szempontjából optimális sportfelszerelést meg berendezéseket”.
A tanulmányban „több korszerű és jól felszerelt tekepályáról”, a vívók „adekvát edzőtermeiről” és az asztaliteniszezők „minőségi felszereléssel rendelkező, modern edzőtermeiről” számolnak be. mindezekből mindössze egy-egy létezik a városban, mutat rá a sportstratégiát elemző cikk.
Nem csak a sportlétesítmények létével nincsenek tisztában a tanulmány szerzői, a csapatok nevével és nemével is hadilábon állnak. Azon túl, hogy a város egykori élvonalbeli labdarúgó együttesét, Bölöniék, Hajnalék, Fazakasék ASA-ját egy senki által nem ismert HSK néven emlegetik, a jelenlegi harmadik ligás együttest Marosvásárhelyi SC-re keresztelik át.
A több mint másfél száz oldalas anyagban arról is lehet olvasni, hogy a műkorcsolyázók „büszkén képviselték a várost” a különböző versenyeken, de ez nem igaz, mert egyelőre csak tanfolyamokat szerveznek.
Arról is írnak a sportstratégia szerőzi, hogy „Marosvásárhelynek több igencsak versenyképes kézilabdacsapata van, amelyek országos és nemzetközi szinten is megmérettetik magukat”. Ehhez képest utoljára a Mureşul női kézilabdázói mérettették meg magukat nemzetközi szinten, és ez több mint három évtizeddel ezelőtt történt.
A tanulmány készítői arra is választ kerestek, melyek azok a sportágak, amelyeket Marosvásárhely lakói kimondottan kedvelnek. És idesorolták a néptáncot is.
Az úgynevezett állapotfelmérés után a sportstratégia szerzői megfogalmazták javaslataikat is arra vonatkozóan, hogy melyek lehetnének azok a sportágak, amelyeket erősíteni lehetne. „A marosvásárhelyi sportélet elemzése során, a meglévő hagyományokkal összefüggésben arra a megállapításra jutottunk, hogy a labdarúgás, a kosárlabda és a vívás azok a sportágak, amelyeknek a fejlesztésére különös figyelmet kell fordítani. Ezeknek a sportágaknak a fejlesztését Marosvásárhelyen mind az élsport, mind a tömegsport űzése szempontjából napirendre kell tűzni” – állapítja meg az EuroTop Consulting szakembergárdája. Ennek a következtetésnek azonban nincs sok köze a jelenlegi helyzethez, hiszen vívásban legutóbb fél évszázaddal ezelőtt ért el kimagasló eredményt a város.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!