Csoma Botond: Nemcsak az RMDSZ-nek, de a PNL-nek is problémás lehet hosszú távon a PSD-PNL koalíció
Közös listán indulna Demokratikus Blokk néven a jövő évi választásokon a koalícióban kormányzó két nagy politikai alakulat, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL). Az erről szóló sajtóértesüléseket a két alakulat vezetősége úgy kommentálta, hogy folynak ilyen jellegű tárgyalások, konkrét döntésről azonban még nincs szó. Csoma Botondot, az RMDSZ szóvivőjét, a Szövetség képviselőházi frakcióvezetőjét kérdeztük arról, mit hozhat ez a felállás. Mint ismeretes, 2024 Romániában szuper választási év lesz: európai parlamenti, önkormányzati, hazai parlamenti és elnökválasztást is tartanak, így sok minden múlik azon, hogy milyen szövetségeket kötnek a politikai pártok.
Csoma Botond elmondta, hallotta az erről szóló „folyosói pletykákat”, illetve hogy nagyon nem lepődött meg, hogy ezt a lehetőséget tárgyalja a sajtó, hiszen „egy ideje benne van a levegőben”. Kifejtette, mind a két nagy pártnak fűződik „bizonyos politikai érdeke” ahhoz, hogy megalakuljon a Demokratikus Blokk, azonban úgy vélte, hosszú távon ez akár komoly problémákat is okozhat a PNL-nek.
„A PNL-nek nyilván érdeke egy ilyen koalíció, mert ebben a pillanatban rosszul állnak a közvéleménykutatásokban. Megtörténhet, hogy az AUR több szavahatot kap az EP-választáson, mint ők, így visszacsúsznak a második helyől a harmadikra a pártok támogatottsági listáján. Sőt, az sem kizárt, hogy az USR is megelőzi őket, így a negyedik helyre kerülhetnek” – számolt Csoma Botond, aki szerint bár pillanatnyilag segítséget jelenthet a liberálisoknak a PSD-vel kötött szövetség, hosszú távon veszélyes is lehet. A PSD-nek, úgy vélte, szintén nem érdeke, hogy túl közel kerüljön hozzájuk az AUR a támogatottságot tekintve, ezért foglalkoztatja őket a nagykoalíció gondolata.
Kifejtette ugyanakkor, hogy a liberálisok esetén fennáll az a veszély, hogy hosszabb távon nagyon megsínyli a támogatottságuk a szocikkal kötött szövetséget. A PNL szavazói között vannak ugyanis olyanok, akiknek nem tetszik a PSD-vel folytatott szoros együttműködés. És jelenleg két olyan jobboldali politikai alakulat is van, ahová átszavazhatnak: az USR, illetve a Ludovic Orban által alapított Jobboldal Ereje (Forța Dreptei).
Kérdésünkre a szóvivő elmondta, másként látja a jelenleg formálódó koalíciót, mint a korábbi PSD-PNL együttműködést, amikor 2012-ben USL néven közösen indultak és lényegében taroltak mind a helyhatósági, mind a parlamenti választásokon. „Akkor a régi PNL és a PSD a közös politikai ellenség, Traian Băsescu és pártja, a PD ellen szövetkezett. Volt közös ellenségkép, a liberális pártnak volt egy karizmatikus vezetője Crin Antonescu személyében, és nem voltak a jobboldalon alternatív pártok” – sorolta a szóvivő, miért volt kevésbé veszélyes 12 évvel ezelőtt a liberálisok számára a szövetség, miért nem kellett komolyan tartaniuk attól, hogy a szavazóik elpártolnak tőlük.
Csoma Botond úgy vélte, a két nagy román párt közös indulása az RMDSZ-nek is problémát okozhat. Akárcsak előző alkalommal, amikor számos fontos önkormányzati pozíciót nyertek el a Szövetségtől megyei, de települési szinten is. „Ha együtt indulnak az önkormányzati választásokon, kialakulhat egy etnikai szavazás, ami problémát jelenthet nekünk ott, ahol a magyarok nincsenek többségben, például Maros és Szatmár megyék esetén” – fejtegette a politikus, aki szerint egy etnicizált kampány etnikai mobilizációhoz vezethet a románság körében.
Sajtóértesülések szerint a két nagy párt úgy számol, hogy a megyei önkormányzatok 90 százalékának szerezhetik meg a vezetését közösen, azaz Hargita és Kovászna megye kivételével mindenütt tanácselnökük lehet. Azt is remélik, hogy az összefogással elnyerhetnek az USR-től nagyvárosokat, például Brassót vagy Temesvárt.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!