Kihirdette az államfő azt a törvénymódosítást, ami szigorúbban bünteti a köznyugalom megzavarását

Kihirdette csütörtökön Klaus Iohannis államfő azt a törvénymódosítást, amely szerint szabadságvesztéssel is büntetendő a verekedésben való részvétel vagy a közrendnek és a köznyugalomnak a fenyegetés vagy más személyek emberi méltóságának súlyos megsértése általi megzavarása. A jogszabály szerint a verekedésben való részvétel 6 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel sújtható.

Ugyanakkor 3 hónaptól 2 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel büntethető az a személy, „aki nyilvánosan, fenyegetéssel vagy más személyek emberi méltóságának súlyos megsértésével megzavarja a közrendet és a köznyugalmat”.

E másik előírás szerint 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az a személy, aki nyilvánosan, személy vagy vagyon ellen elkövetett erőszakos cselekedetekkel megzavarja a közrendet és a köznyugalmat. A büntetési tétel felső határa egyharmadával nő, ha az elkövető más személyek életét, egészségét vagy testi épségét veszélyeztető lőfegyvert, tárgyat, eszközt, szert vagy állatot birtokol.

A törvény további előírása, hogy a szolgálatban lévő rendőrök, katonák és közhatalom gyakorlásával felruházott erdészeti alkalmazottak elleni erőszak az adott bűncselekménynél előírt szabadságvesztéssel büntetendő a büntetési tétel felső határának 50 százalékos megemelésével.

A törvényt korábban mind az ellenzék, mind a civil szervezetek élesen bírálták. A tervezet vitáján George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kifejtette, hogy „Romániában mától diktatúra van”, mert a közrend megzavarásának bűncselekményével kapcsolatos módosítások korlátozzák a tiltakozáshoz való jogot.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Stelian Ion volt igazságügyi miniszter pedig arra figyelmeztetett, hogy a 2018-ban, 2019-ben a kormánypalota előtti téren tüntető PNL-s képviselőket a köznyugalom megzavarásával vádolta őket az akkori hatalom. „Ha annak idején vita lett volna arról, hogy növeljék a büntetéseket ezért a bűncselekményért, nyomban felháborodtak volna. Ilyen képmutatást nehéz elképzelni” – jelentette ki.

Az ellenzéki politikus szerint a szerdán elfogadott módosítások „szétrombolják” a büntető törvénykövet, és olyan képtelenségekhez vezetnek, mint például az, hogy egy gázsprét használó tüntetőre nagyobb büntetést szabnak ki, mint egy gondatlanságból elkövetett emberölésért elítélt személyre.

A tervezet ellen korábban több civil szervezet (többek között az ActiveWatch, az ACCEPT, a MozaiQ LGBT és az Rise OUT) is tiltakozott, mert szerintük az korlátozza a gyülekezési szabadságot.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!