Kihirdette az államfő azt a törvénymódosítást, ami szigorúbban bünteti a köznyugalom megzavarását

2023. július 20. – 18:07

Másolás

Vágólapra másolva

Kihirdette csütörtökön Klaus Iohannis államfő azt a törvénymódosítást, amely szerint szabadságvesztéssel is büntetendő a verekedésben való részvétel vagy a közrendnek és a köznyugalomnak a fenyegetés vagy más személyek emberi méltóságának súlyos megsértése általi megzavarása. A jogszabály szerint a verekedésben való részvétel 6 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel sújtható.

Ugyanakkor 3 hónaptól 2 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel büntethető az a személy, „aki nyilvánosan, fenyegetéssel vagy más személyek emberi méltóságának súlyos megsértésével megzavarja a közrendet és a köznyugalmat”.

E másik előírás szerint 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az a személy, aki nyilvánosan, személy vagy vagyon ellen elkövetett erőszakos cselekedetekkel megzavarja a közrendet és a köznyugalmat. A büntetési tétel felső határa egyharmadával nő, ha az elkövető más személyek életét, egészségét vagy testi épségét veszélyeztető lőfegyvert, tárgyat, eszközt, szert vagy állatot birtokol.

A törvény további előírása, hogy a szolgálatban lévő rendőrök, katonák és közhatalom gyakorlásával felruházott erdészeti alkalmazottak elleni erőszak az adott bűncselekménynél előírt szabadságvesztéssel büntetendő a büntetési tétel felső határának 50 százalékos megemelésével.

A törvényt korábban mind az ellenzék, mind a civil szervezetek élesen bírálták. A tervezet vitáján George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kifejtette, hogy „Romániában mától diktatúra van”, mert a közrend megzavarásának bűncselekményével kapcsolatos módosítások korlátozzák a tiltakozáshoz való jogot.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Stelian Ion volt igazságügyi miniszter pedig arra figyelmeztetett, hogy a 2018-ban, 2019-ben a kormánypalota előtti téren tüntető PNL-s képviselőket a köznyugalom megzavarásával vádolta őket az akkori hatalom. „Ha annak idején vita lett volna arról, hogy növeljék a büntetéseket ezért a bűncselekményért, nyomban felháborodtak volna. Ilyen képmutatást nehéz elképzelni” – jelentette ki.

Az ellenzéki politikus szerint a szerdán elfogadott módosítások „szétrombolják” a büntető törvénykövet, és olyan képtelenségekhez vezetnek, mint például az, hogy egy gázsprét használó tüntetőre nagyobb büntetést szabnak ki, mint egy gondatlanságból elkövetett emberölésért elítélt személyre.

A tervezet ellen korábban több civil szervezet (többek között az ActiveWatch, az ACCEPT, a MozaiQ LGBT és az Rise OUT) is tiltakozott, mert szerintük az korlátozza a gyülekezési szabadságot.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!