Az RMDSZ frakcióvezetője: A törvényhozók nem voltak olyan bátrak, hogy eltöröljék a különnyugdíjakat
2023. június 28. – 15:02
Megszavazta szerdán a szenátus, majd döntőházként képviselőház is a különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet, írja az Agerpres.
A jogszabályjavaslat a szenátusban 91 támogató és 19 ellenszavazatot kapott, egy szenátor tartózkodott a voksoláskor. A képviselőházban pedig 209 képviselő támogatta, 27-en ellene szavaztak, 17-en tartózkodtak.
Az alsóház hétfőn fogadta el a tervezetet, majd visszaküldte a szenátusnak, arra hivatkozva, hogy az elfogadott módosító javaslatok jelentős tartalmi eltéréseket eredményeztek a felsőházban korábban szavazásra bocsátott változathoz képest, ezért újra szavaztak róla. Így a szenátus szerdán ismét jóváhagyta a tervezetet, majd a képviselőház is újból elfogadta döntő házként.
A törvény célja, hogy a szolgálati nyugdíjakat az adott szakterületen eltöltött szolgálati idő alapján számítsák ki, és a minimális járulékköteles szolgálati időt az állami nyugdíjrendszerben alkalmazotthoz igazítsák.
A jogszabályjavaslat a bírák és ügyészek, a katonák, a diplomaták, a parlamenti köztisztviselők, a számvevőszék személyzete és a polgári légiközlekedési személyzet nyugdíjáról rendelkezik.
Az elfogadott törvénytervezet értelmében a bírák és az ügyészek 2028-ig a jelenlegi feltételek mellett vonulhatnak nyugdíjba, azaz életkortól függetlenül a tisztségben eltöltött legalább 25 év szolgálati idő után kérhetik a nyugdíjazásukat, és nyugdíjuk összege az utolsó ledolgozott hónapban kapott bruttó fizetés és pótlékok 80 százaléka lesz.
A nyugdíjba vonuló katonák esetében szintén a jelenlegi szabályok lesznek érvényesek a következő öt évben. A nyugdíjaknak a 4000 lejt meghaladó részére 15 százalékos adót vetnek ki – áll még a tervezetben.
Az RMDSZ frakcióvezetője, Turos Lóránd szerdán azt mondta, a törvényhozók nem voltak olyan bátrak, hogy eltöröljék a különnyugdíjakat, de az elfogadott tervezet jelentős előrelépés a korrekt és méltányos rendszer megvalósítása irányában.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) frakcióvezetője, Radu Mihail szintén bírálta a tervezetet, kijelentve, hogy az semmiféle különnyugdíjat nem szüntet meg. A szintén USR-s Irineu Darău szenátor szerint a képviselőház csak rontott a szövegen, ami minden nyugdíj megadóztatását fogja eredményezni.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) frakcióvezetője, Daniel Fenechiu azt mondta, tisztában van vele, hogy a készülő reform elégedetlenségeket is fog szülni, de ez a kulcsa a helyreállítási alapokhoz való hozzáférésnek és a méltányos, fenntartható nyugdíjrendszernek.
A tervezet nem szünteti meg ezeket a különnyugdíjakat, hanem elrendeli a hozzájárulásos alapú nyugdíjra történő fokozatos átállást 2043-ig – jelentette ki a Szociáldemokrata Párt (PSD) törvényhozója, Adrian Solomon. Radu Oprea PSD-s szenátor ennél mérsékeltebben fogalmazott. A tervezet parlamenti vitáján azt mondta, hogy az Európai Bizottság által is elfogadott jogszabály társadalmi méltányosságot teremt, és lehetővé teszi az uniós helyreállítási mechanizmus keretében Románia számára elkülönített alapok lehívását.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!