Kevesebb a gondozott gyerek, de egyre több az ingatlan Böjte Csaba erdélyi alapítványainál
2023. május 30. – 15:30
Miközben a dévai Szent Ferenc Alapítvány otthonaiban a 2010-es évek közepétől jelentősen csökkent a nevelt gyermekek száma, a szervezet ingatlanvagyona egyre nagyobb. Böjte Csaba 2020-ban műemlékmentésre és turizmusra szakosodott alapítványt is létrehozott, derült ki a Mérce, illetve az Átlátszó Erdély portálon kedden megjelent cikkekből. A tényfeltáró írások következtetése az, hogy a civil adományok és közpénzek felett diszponáló alapítvány működése átláthatatlan, nem világos például, hogy az alacsonyabb gyereklétszám és a gyarapodó vagyon mennyiben jelenti a neveltek életkörülményeinek javulását. Az biztos, hogy a gyarapodás ellenére a nevelőknek továbbra is nagyon alacsony a bére, hívja fel a figyelmet a két cikk.
Mint emlékeztetnek, Böjte Csaba ferences szerzetes az elnöke az iskolaházakat, napköziket és bentlakásos otthonokat működtető romániai Szent Ferenc Alapítványnak, emellett alapító tagja és egyik kurátora a 2002-ben Magyarországon bejegyzett Dévai Szent Ferenc Alapítványnak, amely a magyarországi adományokat és az 1%-os SZJA-felajánlásokat gyűjti az erdélyi gyermekmentő tevékenység támogatására.
A Mérce és az Átlátszó Erdély ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy 2020-ban Böjte Csaba Gyulafehérváron egy harmadik alapítványt is létrehozott: a Szent László Alapítvány célja, hogy erdélyi műemlék épületeket és erdélyi történelmi eseményekhez és alakokhoz köthető ingatlanokat vásároljon, újítson fel és hasznosítson turisztikai célokra. Eddig a piski csatatér és a volt csárda romos épülete áll a tulajdonában, ezeket Böjte Csaba állítása szerint magánadományokból, többek között az ő könyveinek a szerzői jogdíjaiból vásárolták meg. A helyszínen emlékparkot terveznek kialakítani, amire az alapítvány 2021-ben 200 millió forintos támogatást kapott a magyarországi Nemzeti Kulturális Alaptól.
Kulcsár Árpád és Szabó Tünde cikkeiből kiderül, hogy több nevelő egybehangzó véleménye szerint
az elmúlt tíz évben jelentősen csökkent a neveltek száma a Szent Ferenc Alapítvány otthonaiban.
Bár ezt Böjte Csaba nem erősítette meg, azt elmondta az újságíróknak, hogy 2022-ben gyerekhiány miatt bezárták a gyulafehérvári otthont, a Hargita megyei Karcfalván pedig az önkormányzatnak adták át. A Mérce úgy értesült, hogy egy otthon bezárt a Maros megyei Segesváron is. A román hatóságoknak jelentett adatok szerint ugyanakkor 2021-től 2022-ig negyvennel csökkent az alapítvány munkatársainak száma.
Az alapítvány mindeközben számos ingatlant vásárolt vagy vett bérbe hosszabb távra Erdélyben az elmúlt években, melyek egy részében ezek az otthonok kaptak helyet, például a Maros megyei Dózsa György községben, Szovátán, a Hargita megyei Gyergyószárhegyen. Nem világos, hogy mi fog történni velük, ha a gyerekek számának csökkenése folytatódik.
Ezzel párhuzamosan 2011-től 2022-ig ötszörösére nőtt az állóeszközök és befektetett eszközök értéke (ahová az ingatlanvagyon is tartozik) a Szent Ferenc Alapítványnál, az össztőke pedig több mint kétszeresére.
Az alapítvány az évek során több erdélyi műemlék épületet is megvásárolt vagy kibérelt hosszabb időre. Ilyen a marosillyei Bethlen-kastély, amelyet 2003-ban 10 millió forintért vásároltak meg vagy a keresdi Bethlen-kastély, amely 2014-ben került az alapítvány gondozásába, de az alapítvány kezeli a kézdivásárhelyi minorita rendházat is. A műemlék épületekhez kapcsolódnak a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-től kapott magyarországi állami támogatások is. A Mérce szerint 2022-ben a BGA rendkívül magas összeget, összesen 709 400 000 forint támogatást ítélt meg a romániai Szent Ferenc Alapítványnak, de ebből csak 15 millió forintot juttattak a gyermekotthonok működésére, míg a Maros megyei Keresden található Bethlen-kastély felújításának előkészítésére 350 millió forintot, a kézdivásárhelyi minorita rendházban tervezett vendéglátóipari szakképzés elindítására pedig 303,5 millió forintot.
Mint kiderült, az alapítvány már korábban is lépéseket tett a vendéglátóipar irányába, 12 nevelő ugyanis részt vett egy magyarországi vendéglátóipari képzésen. Böjte Csaba szerint erre ezért volt szükség, mert az otthonokban vendégeket is fogadnak, ezt pedig szeretnék szakszerűen művelni. A szerzetes állítása szerint ugyanakkor több épületrészben azért létesítettek vendégházat, mert a jelenlegi román törvények szerint nem voltak alkalmasak a gyerekek elhelyezésére, eladni viszont nem akarták őket. Böjte Csaba arról is beszélt, hogy az időközben felnőtté vált nevelteket szeretnék segíteni abban, hogy szakmát tanuljanak, és elhelyezkedjenek, a vendéglátóiparban pedig van igény szakképzett munkaerőre.
A Mérce és az Átlátszó Erdély nemrég azokról a súlyos vádakról írt tényfeltáró cikket , amelyek szerint a szovátai Szent József gyermekotthon volt vezetője 2015-16 fordulóján többször szexuális aktusra kényszerítette az egyik akkor 15 éves gondozottat. Múlt nyáron a Mércével és az Átlátszó Erdéllyel együtt a Transtelex is beszámolt a Szent Ferenc Alapítvány tusnádfürdői és kászonimpéri otthonaiban történt súlyos visszaélésekről, amelyek elkövetőjét azóta jogerősen 28 év börtönre ítélték többek között többrendbeli nemi erőszakért és szexuális bántalmazásért. A szerzők minden esetben hangsúlyozták, hogy az alapítványnak kétségtelenül vannak érdemei a hátrányos helyzetű gyermekek segítésében, ugyanakkor az átláthatatlan működés, az elhallgatásra épülő szervezeti kultúra, az alacsony bérek miatt gyakran cserélődő, nem megfelelően átvilágított és képzett nevelők mind olyan tényezők, amelyek hozzájárulhattak a bántalmazó helyzetek kialakulásához.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!