Terjeszkedni szeretne a Kolozsvár peremére kiszorított szegények rádiója, a Pata Rádió

A Kolozsvár perifériájára szorult közösség számára üzemeltette be az AltArt Alapítvány a Pata Rádiót, amely nevével is a helyszínre, a pataréti szeméttelepre utal, ahol mintegy 2500 ember él mélyszegénységben. ezt a közösségi rádiót szeretnék fejleszteni, és a fejlesztéssel együtt a nevét is megváltoztatnák, Pata-Cluj, azaz Pata-Kolozsvár Rádióra. Hogyan lehetne ezt a fejlesztést megvalósítani? – teszik fel minden érdeklődőnek a kérdést a rádiót működtetők, és egy közös gondolkodásra, „brainstormingra” hívják meg az ügyet támogatókat.

Az esemény helyszíne az Insomnia kávézó, a beszélgetésre pedig május 20-án, este hét órától kerülne sor. Itt van a Facebookon is meghirdetett eventnek az ismertetője, amelyben a szervezők azt írják:

„A Patarét nemcsak ragaszkodik a létezéshez, hanem képzeljék el: növekszik.
Miért növekszik? Mert a kolozsvári önkormányzat a szegény polgárait a peremvidékre centrifugálja, pontosan abban az ütemben, amelyben a keveseket rohadtul gazdagítja. E szociális centrifugálás révén a város szélén alakuló szegénynegyedek, gettók megtelnek és számuk is szaporodni fog. (…)Két évvel ezelőtt a rádiónkkal azt tűztük ki célul, hogy hallassuk azok hangját, akiknek a hangja nem kívánatos.
Azonban folyamatosan jelennek meg újabb és újabb hajléktalan gócok, szegénynegyedek Kolozsvár peremén, ezért el kell gondolkodnunk azon, hogy mi lenne a lehetősége annak, hogy a Pata Rádió az egész városra kiterjedne, és Pata-Kolozsvár Rádióvá válna? Milyen szolidaritási potenciállal járna egy ilyen kezdeményezés? Milyen időkeretben? Kikre számíthatnánk? Milyen lehetőségeket lát ebben?”

Erre a közös gondolkodásra várják a szervezők az érdeklődőket, további részletek a Facebook-eseményre kattintva érhetők el.

A Pataréten élők történeteit leginkább a 2010-es kilakoltatást követő civil összefogás, utcai akciók, figyelemfelkeltő tüntetések tematizálták. A Mărăști és Györgyfalvi negyed között húzódó Coastei (Karjala) utcán lakó, főként roma családok Patarétre kényszerítése jól illeszkedett abba a több évtizedes gyakorlatba, hogy a nem kívánt embereket, akik „rontják Kolozsvár mint fejlődő város képét”, az önkormányzat a város peremére taszította. Az ortodox egyháznak adományozott Coastei utcai telken, ahol korábban a kilakoltatott családok éltek, az Ortodox Teológia és Tanárképző Kar működik évek óta az új épületében. 2012-ben még az utca nevét is megváltoztatták, ezzel pedig a Coastei utcaiak emlékét is eltörölték a helyről, amely ma Nicolae Ivan püspök nevét viseli.

A Pata Rádiót működtető AltArt más partnerekkel karöltve több eseményt szervezett, amelyekkel a Pataréten élők helyzetére hívta fel a figyelmet. 2022-ben például megszervezte a Khetane nevet viselő első pataréti fesztivált. A fesztivál neve romani nyelven azt jelenti, együtt, a szervezők pedig hangsúlyozták, hogy szeretnének egy fesztivált biztosítani a marginalizált közösségnek, ahol a láthatatlant láthatóvá teszik, illetve a közösség önbecsülését igyekeznek feléleszteni, mondta akkor Szakáts István, a fesztivál társszervezője.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!