A BBTE rektora: Ami Szerbiában történt, Romániában is előfordulhat, ne legyenek illúzióink

A szerbiai iskolai lövöldözéshez hasonló Romániában is történhet, ezért fontos lenne figyelni a megelőzésre, amelyben az iskola és a család kulcsszerepet játszik, mondta Daniel David pszichológus, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora a Digi24 televízióban. „A romániai iskolarendszer nincs felkészülve ilyesmire” – szögezte le.
A rektor szerint azért is érintette meg annyira a romániai közvéleményt a múlt héten történt két szerbiai ámokfutás, mert Szerbiát kulturálisan Romániához hasonlónak látják. „Szerbia az emancipáció állapotában van, az intézmények gyengék. A gyenge, a modern szabványoknak még nem megfelelő intézményrendszer elősegítheti, hogy ilyen dolgok történjenek” – fogalmazott Daniel David.
A demokratikus társadalmak jelenleg betegek, ez a jelenség pedig még hangsúlyosabb Közép- és Kelet-Európában, véli a David, aki szerint az internet megjelenése aláásta a demokrácia alapjait, a képviselet eszméje már nem feltétlenül működik, a bizalom és az igazság fogalmai meggyengültek. „A demokrácia azt remélte, hogy az internethez való hozzáférés az autoriter társadalmakat fogja gyengíteni, a folyamat azonban az anarchia irányába mutat, a demokrácia ostrom alatt áll, és erre nem volt felkészülve” – magyarázta.
„Ami Szerbiában történt, Romániában is megtörténhet, ne ringassuk magunkat illúziókba” – mondta David, hozzátéve, hogy az országban sokan hozzáférhetnek vadászfegyverekhez (a belügyminiszter szerint a szolgálati fegyvereken kívül mintegy 70 ezer embernek van fegyvere Romániában, ami szerinte nem sok), és ha a gyermekek rosszul tolerálják a frusztrációkat, akkor az asszertivitás és agresszió között elmosódhat a különbség.
A pszichológus-rektor szerint a megelőzésre kellene összpontosítani. A szülőknek fontos szerepe van abban, hogy figyeljenek fel arra, ha a gyermekeiknél viselkedési rendellenességeket észlelnek, ugyanakkor a rendszeres szakorvosi vizsgálat is sokat segítene.
Az iskolának David szerint abban lenne szerepe, hogy az erőszak szintjét alacsonyan tartsa, ha teljesen megszüntetni nem is tudja.
A román iskolarendszer nincs ezekre a jelenségekre felkészülve, mert alacsony az oktatás színvonala, a gyermekek magas hányada funkcionális analfabéta, az iskolaelhagyás elterjedt, ezért van az, hogy Románia esetében még súlyosabb a demokrácia „betegsége”, fejtette ki.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!