A BBTE rektora: Ami Szerbiában történt, Romániában is előfordulhat, ne legyenek illúzióink

2023. május 7. – 19:00

A BBTE rektora: Ami Szerbiában történt, Romániában is előfordulhat, ne legyenek illúzióink
Rendőrök és virágok, amelyeket a belgrádi Vladislav Ribnikar iskolában május 3-án lelőtt áldozatok emlékére hagytak az épület előtt – Fotó: Milos Miskov / Anadolu Agency / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

A szerbiai iskolai lövöldözéshez hasonló Romániában is történhet, ezért fontos lenne figyelni a megelőzésre, amelyben az iskola és a család kulcsszerepet játszik, mondta Daniel David pszichológus, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora a Digi24 televízióban. „A romániai iskolarendszer nincs felkészülve ilyesmire” – szögezte le.

A rektor szerint azért is érintette meg annyira a romániai közvéleményt a múlt héten történt két szerbiai ámokfutás, mert Szerbiát kulturálisan Romániához hasonlónak látják. „Szerbia az emancipáció állapotában van, az intézmények gyengék. A gyenge, a modern szabványoknak még nem megfelelő intézményrendszer elősegítheti, hogy ilyen dolgok történjenek” – fogalmazott Daniel David.

A demokratikus társadalmak jelenleg betegek, ez a jelenség pedig még hangsúlyosabb Közép- és Kelet-Európában, véli a David, aki szerint az internet megjelenése aláásta a demokrácia alapjait, a képviselet eszméje már nem feltétlenül működik, a bizalom és az igazság fogalmai meggyengültek. „A demokrácia azt remélte, hogy az internethez való hozzáférés az autoriter társadalmakat fogja gyengíteni, a folyamat azonban az anarchia irányába mutat, a demokrácia ostrom alatt áll, és erre nem volt felkészülve” – magyarázta.

„Ami Szerbiában történt, Romániában is megtörténhet, ne ringassuk magunkat illúziókba” – mondta David, hozzátéve, hogy az országban sokan hozzáférhetnek vadászfegyverekhez (a belügyminiszter szerint a szolgálati fegyvereken kívül mintegy 70 ezer embernek van fegyvere Romániában, ami szerinte nem sok), és ha a gyermekek rosszul tolerálják a frusztrációkat, akkor az asszertivitás és agresszió között elmosódhat a különbség.

A pszichológus-rektor szerint a megelőzésre kellene összpontosítani. A szülőknek fontos szerepe van abban, hogy figyeljenek fel arra, ha a gyermekeiknél viselkedési rendellenességeket észlelnek, ugyanakkor a rendszeres szakorvosi vizsgálat is sokat segítene.

Az iskolának David szerint abban lenne szerepe, hogy az erőszak szintjét alacsonyan tartsa, ha teljesen megszüntetni nem is tudja.

A román iskolarendszer nincs ezekre a jelenségekre felkészülve, mert alacsony az oktatás színvonala, a gyermekek magas hányada funkcionális analfabéta, az iskolaelhagyás elterjedt, ezért van az, hogy Románia esetében még súlyosabb a demokrácia „betegsége”, fejtette ki.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!