Országos program indulhat a kisebbségi tanulók román nyelvi kompetenciáinak fejlesztésére
Bekerült a tanügyi törvények tervezetébe az az országos program, amely a román nyelv oktatását könnyítené meg a kisebbségek számára, hívta fel a figyelmet az RMDSZ hétfő esti közleménye.
„Ez egy országos program lesz, amely magába foglalja korszerű kisegítő és digitális anyagok elkészítését, illetve román nyelvű táborok, valamint cserediák programok megszervezését egyaránt” – magyarázta Szabó Ödön, a RMDSZ tanügyi szakpolitikusa.
Mint kiemelte, a hétfőn bemutatott, és tíz napra közvitára bocsátott reformcsomag az RMDSZ több javaslatát tartalmazza. A tervezet előírja például azt is, hogy ott, ahol a diáklétszám 300 fő alatt van, kötelező lesz biztosítani a működéshez szükséges teljes forrást. „Ez azt jelenti, hogy a szórvány, illetve a vidéki kisiskolákat biztonságba helyeztük” – fogalmazott a képviselő.
Az RMDSZ a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség, az iskolaigazgatók, történelmi egyházak és a szórványban lévő közösségekkel közösen három fontos célkitűzést határozott meg: az anyanyelvi oktatás jelenlegi szabályozásai ne szűküljenek, a rendszerszintű átalakítások a közösségi jogokat ne érintsék, valamint egy rugalmasabb, minőségi oktatási rendszer jöhessen létre, amely támogatja a munkaerőpiacon való gyors elhelyezkedést és a szülőföldön való maradást, áll a közleményben.
Szabó Ödön szerint a közvitát követően a parlamenti szavazásig még néhány pontban módosítani kell a tervezetet ahhoz, hogy valóban előrelépés történjen kisebbségi szempontból az oktatási törvényben.
A javaslataik között szerepelt még:
- a pályakezdő tanárok bérezésének megnövelése
- a román nyelv oktatását az óvónők esetében is külön óraként fizetnék
- iskolai prémium alap létrehozása a többletfeladatot végző pedagógusok motiválására
- a normatív finanszírozás 25 százalékos emelése azoknak az iskoláknak, akik konzorciumi partnerségeket hoznak létre
- a dupla szakosítások visszahozása a felsőoktatásba a tanárhiány ellensúlyozására
- a diákok azon a nyelven felvételizhetnek az egyetemre, amilyen nyelven tanultak a középiskolában és ez alól csak a nemzetbiztonsági szakok kivételek
- anyanyelven is elérhetővé válik a habilitáció az egyetemeken
- központi finanszírozás alá kerül a kisebbségi pedagógusképző központ
- kisebbségi részleg működtetése az oktatáskutató intézetben, valamint a vizsgatételeket előkészítő tanács esetében
A romániában élő kisebbségek román nyelvtanulásának segítésére 2021-ben már indult egy két éves futamidejű, uniós forrásokból 9 millió euróval finanszírozott kísérleti program, az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumának közreműködésével, jelentette be akkor az RMDSZ.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!