Az EU-ból Romániának a legalacsonyabb a demokrácia indexe. Magyarország és Lengyelország is megelőzi
A brit The Economist magazin által összeállított éves demokrácia indexen, amely öt kritérium alapján évente 167 országot rangsorol, Románia 6,45 ponttal a 62. helyen áll a világszintű összehasonlításban.
A rangsorolás során öt kritériumot vesznek figyelembe:
- választási folyamatok és pluralizmus,
- a kormányzat működése,
- politikai részvétel,
- a demokratikus politikai kultúra és
- a polgári szabadságjogok.
Az összegzés szerint a világ lakosságának csaknem fele (45,3%) valamilyen demokráciában él, míg több mint egyharmaduk (36,9%) tekintélyelvű uralom alatt. A 10 pontból a kiszámolt globális átlag 5.29, amely az előző évhez képest mindössze 0.01-gyel emelkedett. Ez inkább stagnálást jelent, mint a 2016-ban kezdődött demokratikus visszaesés megfordulását.
A rangsor az Európai Unió államai közül az utolsó helyre utasítja Romániát, holott a hivatalos kormánykommunikáció szerint az ország egyre jobban teljesít a demokratikus követelmények terén. A The Economist elemzése szerint azonban, a legtöbb közép- és kelet-európai országhoz hasonlóan, Románia is a kudarcos demokráciák kategóriájába tartozik. Ausztria a régió egyetlen országa, amely a teljes értékű demokráciák kategóriában található.
Bármilyen feszült volna Brüsszel és a Magyarország vagy Lengyelország közötti viszony, mindkét ország beelőzi Romániát ebben a rangsorban, de még Bulgáriát sem sikerült lekörözni. Lengyelország a 47. (7,04-es index), Magyarország az 56. (6,64-es index) és Bulgária az 57. (6,53-as index) helyen végzett.
Románia keleti szomszédja, a testvérországként emlegetett Moldovai Köztársaság fölött marad, amely 2021-ben az európai államok közül a legtöbbet javított a mutatóin. A 2022-es rangsorban a 69. helyen áll 6,23-as indexszel, tehát nem sokkal marad el Románia mögött.
Oroszország az ukrajnai invázió miatt gyakorlatilag szabadesésben van, 22 helyet esett vissza, és a tekintélyelvű rezsimek közé került, a 146. helyre a 167 vizsgált ország közül.
Ukrajna a 87. helyen áll, és hibrid rezsimnek minősül. 2022-ben a legnagyobb emelkedés Thaiföldön történt, az ország 17 hellyel javította pozícióját, és az 55. helyet foglalja most el 6,67-es indexszel. A rangsor élén továbbra is Norvégia (9,81) áll, amelyet Új-Zéland (9,61), Izland (9,52), Svédország (9,39) és Finnország (9,29) követ. Afganisztán (0,32), Mianmar (0,74) és Észak-Korea (1,08) az utolsó helyen áll.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!