Több mint 75 ezer kiskorút hagytak itthon a külföldön munkát vállaló romániai szülők

Idén júniusban már 75 769 olyan gyereket tartottak nyilván a román hatóságok, akiknek egy vagy mindkét szülője külföldön dolgozott – derül ki az Agerpres által idézett Országos Gyermekjogvédelmi és Örökbefogadási Hatóság (ANPDCA) által központosított adatokból.

Ezek közül 12 706 gyereknek mindkét szülője külföldön dolgozik, és a gyerekek nagy része 11 870 kiskorú rokonok gondozásában volt, védelmi intézkedések nélkül, a fennmaradó szinte ezer gyereket hivatásos nevelőszülőknél, gyerekvédelmi központokban vagy más családoknál helyezték el.

Az idézett forrás szerint 53 743 gyermek van abban a helyzetben, hogy csak az egyik szülő dolgozik külföldön, és ebből 51 560 gyermek rokonok gondozásában van, védőintézkedés nélkül. Ugyanakkor 1282 kiskorút ezek közül is a gyerekvédelmi rendszerben helyeztek el.

Az érvényes szabályozások értelmében azok a szülőknek, akik külföldön vállalnak munkát, az elutazás előtt 40 nappal be kell ezt jelenteniük a Polgármesteri Hivatal szociális osztályán és meg kell nevezniük azt a személyt, aki a gyermek gondját fogja viselni a távollétük alatt.

A jelenleg érvényben levő gyermekvédelmi törvények szerint, amikor a szülők külföldön vállalnak munkát, tehát huzamosabb ideig nem az egyik szülő felügyeli a gyermeket, ideiglenes gyámot kell kinevezni. A gyám kinevezése a bíróságon történik, az iratcsomót a polgármesteri hivatal munkatársai állítják össze. A gyermeket felügyelő személy meg kell jelenjen a bíróságon. A gyám kinevezése egy évig érvényes.

Az ideiglenes felügyeleti jogot családtagokra lehet átruházni, nagyszülőkre, dédszülőkre, nagybácsira, nagynénire, unokaöcsre, unokahúgra, bátyra vagy nővérre. A megbízottnak nagykorúnak kell lennie, és rendelkeznie kell a gyermek neveléséhez szükséges erkölcsi és anyagi háttérrel.

Egyébként a törvény értelmében mindössze 500 lejes pénzbírsággal sújthatók azok a külföldön dolgozó szülők, akik hivatalos felügyelet nélkül hagyják gyermeküket.

A szakemberek azt állítják, hogy a statisztika nem reális, és a jelenség a valóságban jóval fajsúlyosabb, mint amit a hivatalos adatok mutatnak. Ennek az lehet az oka, hogy az érintett intézményeknek nincs teljes rálátásuk a jelenségre, a szülők egy része pedig nem jelenti be külföldi munkavállalását a polgármesteri hivatal szociális osztályán, illetve az iskolában sem mindig derül fény arra, ha egy gyerek szülei külföldön dolgoznak.

A külföldön dolgozó szülők által itthon hagyott gyerekek magatartási zavarai általános problémát jelentenek, köztudott, hogy ezek a gyerekek hajlamosabbak a különböző viselkedési zavarokra és pszichés megbetegedésekre, mint például a szorongás vagy a depresszió.

Az állami gyermekvédelmi rendszerben összesen 2979 kiskorú volt idén június végén, közülük 614-et hivatásos nevelőszülőnél, 494-et otthonokban, 1713-at rokonoknál, 158-at pedig más családoknál vagy személyeknél helyeztek el a hatóságok.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!