Iohannis: Románia példát mutat az etnikai, kulturális és felekezeti sokszínűség tiszteletben tartása terén
„Románia meghatározó lépéseket tett az alapvető emberi jogok és a kulturális identitás védelme és előmozdítása érdekében” – jelentette ki Klaus Iohannis államfő a nemzeti kisebbségek napja alkalmából küldött üzenetében, írja az Agerpres.
„Ez alkalommal megerősítem a nemzeti, etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogairól szóló nyilatkozathoz való csatlakozásunkat, és emlékeztetek Románia azon törekvésére, hogy a nemzeti jogszabályi és intézményi keretet ezen általunk vállalt alapvető értékek szellemében alakítsa át, hogy kihasználhassuk az etnikai és kulturális sokszínűségben rejlő lehetőségeket” – áll az elnöki hivatal által küldött üzenetben.
Elmondta, hogy az ENSZ Közgyűlés 1992-es határozatának elfogadása óta eltelt három évtized megmutatta, hogy „a nemzeti, etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogainak tiszteletben tartása mennyire fontos a világbéke és minden ország társadalmi harmóniája szempontjából”.
„Ebben az időszakban Románia meghatározó lépéseket tett az alapvető emberi jogok és a kulturális identitás védelme és előmozdítása érdekében. Ebben a folyamatban az Európai Unióhoz való csatlakozás fontos mérföldkő volt, amely az országunkban élő nemzeti kisebbségek összetartásának köszönhetően vált lehetővé” – tette hozzá.
Úgy fogalmazott, hogy „ezekben a bonyolult időkben, amelyeket az emberiséget sújtó súlyos válságok jellemeznek, Románia előnyére válnak az etnikumok és vallások közötti harmonikus kapcsolatok, valamint a nemzeti kisebbségek képviselői és az állami hatóságok közötti folyamatos és konstruktív párbeszéd”.
Így „országunk joggal tekinthető az etnikai, kulturális és felekezeti sokszínűség tiszteletben tartása példájának”.
„Ez Önöknek, a nemzeti kisebbségekhez tartozó polgároknak is köszönhető, és annak, hogy megkérdőjelezhetetlenül hozzájárulnak a társadalom egészének fejlődéséhez” – tette hozzá.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!