Megtámadta az alkotmánybíróságon a civil szervezetek jogait korlátozó törvényt az USR és a Jobboldal Ereje
Megtámadta az alkotmánybíróságon az USR és a Ludovic Orban alapította Jobboldal Ereje (Forța Dreptei) azt a törvényt, amely korlátozná a civil szervezetek arra vonatkozó jogát, hogy az igazságszolgáltatáshoz forduljanak, írja a G4Media. A jogszabály nagy felháborodást keltett, a Declic közösség pedig aláírásgyűjtésbe kezdett annak érdekében, hogy rábírják az államelnököt: küldje vissza a parlamentbe felülvizsgálatra a törvényt. A petíciójukat (itt érhető el) egyébként eddig több mint 18 ezren írták alá.
Az USR és a Jobboldal Ereje szerint a jogszabály „drasztikusan” korlátozza a civil szervezetek lehetőségeit arra, hogy bírósághoz forduljanak, ha azt gyanítják, hogy bizonyos ingatlanok törvénysértő módon épülnek. A törvény az „ingatlanmaffiának” kedvez – állítja a két párt, a civil tiltakozókkal összhangban.
„A törvény mélységesen alkotmányellenes módon korlátozza az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférést, mivel radikálisan – 5 évről 1 évre – csökkenti azt az időtartamot, amelyen belül a civil szervezetek bírósághoz fordulhatnak az építési dokumentumok jóváhagyásáról szóló határozatok ügyében. Ugyanakkor a törvény lerövidíti a megsemmisítés, felfüggesztés vagy beavatkozás iránti kérelmek benyújtásának határidejét” – áll az USR sajtóközleményében.
Mint írják, a jogszabály a civil társadalom képviselőt hátrányos helyzetbe hozza, ami ellentétes az Alkotmány 16. cikkének a jogegyenlőségről szóló rendelkezésével.
„A cél az, hogy a közösség és a fejlesztők közötti egyensúlyt teljesen kibillentsék az utóbbiak javára. Ez nem maradhat így. A PSD, a PNL és az RMDSZ, még ha a parlamenti mandátumok 70%-át birtokolják is, nem tehetnek meg Romániában bármit, amit csak akarnak” – érvelt Raoul Trifan, az USR szenátora, a testület közigazgatási bizottságának tagja.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!